بازتاب نیوز

جزئیات تازه در مورد وفات وزیر سابق رسانه‌های روسیه که جسد اش در واشنگتن پیدا شد

٢٦ حوت ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

جسد میخائیل لیسین وزیر سابق رسانه‌های روسیه در سال ۲۰۱۵ در یک هوتل در واشنگتن بدست آمد.

اسناد نو طب عدلی در رابطه با مرگ وی نشان می‌دهد که در وقت مرگ و یا در آستانه وفات یک استخوان در زیر الاشه وی شکسته‌است.

گزارش نو کدام سند واضح را در مورد این‌که لیسین به قتل رسیده باشد، نشان نمی‌دهد.

در این اسناد یک نکته دیگر هم وجود دارد که استخوان زیر الاشه لیسین شاید در وقت معاینات جسد وی توسط مقامات طب عدلی شکسته باشد.

اما در راپور ۱۴۰ صفحه‌ای که بطور خاص به رادیو آزادی – رادیو آروپای آزاد داده شده‌است در مورد چگونگی مرگ لیسین جزئیات دقیق علمی ارائه نشده است.

مقامات واشنگتن مرگ او را یک حادثه مربوط به نوشیدن شراب بیش از حد می‌خوانند.

لیسین که یک زمانی مشاور ارشد امور رسانه‌ها برای رئیس جمهور ولادیمیر پوتین بود در جریان سال ۲۰۱۲ از نظر کرملین افتاد و از آن به بعد دیگر او ندرتاً در محضر عام دیده شد تا این‌که جسد‌اش در ماه نومبر سال ۲۰۱۵ در هوتل "دوپانت سرکل" در واشنگتن پیدا شد.

رادیو آزادی طبق قانون به دست آوردن معلومات در مورد قضایا دو سال بعد از وقوع حادثه برای به دست آوردن معلومات از اداره طب عدلی اقدام کرده بود و اکنون با پیروزی در این قضیه این اسناد به رادیو آزادی داده شده‌است. ماه گذشته یک قاضی حکم صادر کرد که این معلومات به رادیو آزادی داده شود.

در معلومات تازه به دست آمده در باره چگونگی مرگ این مقام سابق روسی بعضی نکات روشن شده‌اند.

بطور مثال در راپور نو واضح شده که استخوان بین الاشه و گلون لیسین کاملاً شکسته و این هم آمده‌است که اداره تحقیقات فدرال امریکا "اف بی‌آی" هم می‌خواست که در سال ۲۰۱۶ تحقیقات را در این مورد آغاز کند.

این معلوم نشد که این اداره در مورد قضیه لیسین تحقیقات کرد یا خیر. اما قبل از این معلوم شده بود که مامورین "اف بی‌آی" با شاهدان عینی صحبت کرده و کمره‌های هوتل را تفتیش کرده‌اند.

در راپور هم‌چنان آمده‌است انتون فرزند لیسین که در ایالات کالیفرنیا زندگی می‌کند، گفته است خبر نداشت که پدرش در واشنگتن بود و باش دارد. او این را هم گفته است که پدرش در جریان سفرها در نوشیدن الکل مبالغه می‌کرد.

در این گزارش هم‌چنان آمده‌است که در روز وفات لیسین یک تفتیش کننده به اداره طب عدلی گفته‌است که یک دوست لیسین با او تماس گرفته و در مورد محل جسد لیسین معلومات داده‌است.

هر چند مقامات امریکایی مرگ لیسین را تصادفی می‌دانند، اما روابط نامبره باکرملین و مرگ مرموز وی گمان‌ها را بیشتر ساخته‌است که شاید او کشته شده باشد.

میخاییل لیسین در سال ۱۹۹۶ در کمپاین انتخاباتی بوریس یلتسین رئیس جمهور سابق روسیه نقش مهم داشت و سخنگوی مهم وی بشمار می‌رفت و تا روز آخر سال ۱۹۹۹ که یلتسین ناگهانی استعفا کرد و ولادیمیر پوتین بر چوکی نشست با او همراه بود.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29825871.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading