بازتاب نیوز

زلمی خلیل‌زاد: اگر افغانستان را ترک کردیم با ناتو یکجا ترک می‌کنیم

٢٦ حوت ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که امریکا در مورد حضور و یا عدم حضور خود در افغانستان با ناتو یکجا تصمیم می‌گیرد. زلمی خلیل‌زاد ناوقت شب گذشته به وقت افغانستان در برگه تویتر خود نگاشته است که برای امریکا کار مشترک با ناتو در اولویت قرار دارد و هر تصمیمی که گرفته شود در هماهنگی با ناتو گرفته خواهد شد.

آقای خلیلزاد‌ هم‌چنان گفته است:” کار نزدیک با ناتو و دیگر شرکا و متحدان از روز اول در اولویت ما قرار داشت. ما با هم آمدیم، ما تمام اصلاحات را به گونه‌ای مشترک انجام خواهیم داد و اگر روزی افغانستان را ترک کنیم، با هم یکجا ترک می‌کنیم. همه با هم برای صلح و امنیت در افغانستان و برای همه ما هستیم.”

این درحالی است که هفته قبل دور پنجم گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان پس از شانزده روز گفت‌وگو پشت درهای بسته پایان یافت. تاکنون جزئیات دقیق این دور مذاکرات مشخص نشده، اما آقای خلیل‌زاد، پس از این دور مذاکرات در برگه تویتر خود نگاشته بود که در دور پنجم روی پیش‌نویس مبارزه با تروریزم و خروج نیروهای خارجی از افغانستان توافق شده است.

چندی قبل ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز گفته بود که خارج شدن نیروهای آنها از افغانستان بهای بیشتر دارد، این سازمان نیروهایش را در افغانستان بیشتر کرده و به حمایت‌هایش از افغانستان ادامه می‌دهد.

آقای استولتنبرگ در آن زمان گفته بود:” ناتو به همکاری‌هایش در افغانستان ادامه می‌دهد. چالش‌ها در این کشور بزرگ هستند. تلفات نظامیان و غیرنظامیان بیشتر شده است. ناتو نیروهایش را به حمایت از نیروهای افغانستان بیشتر می‌کند.”

این همه درحالی است که به روز پنج‌شنبه هفته قبل حمدالله محب، مشاور شورای امنیت افغانستان در جریان یک نشست به خبرنگاران در امریکا گفته بود که زلمی خلیل‌زاد به خاطر هدف شخصی‌اش می‌خواهد در افغانستان حکومت موقت ایجاد کرده و خود در رأس آن قرار بگیرد.

او گفته بود:”آقای خلیل‌زاد در مورد مذاکرات امریکا با طالبان، با حکومت افغانستان مشوره نمی‌کند، فکر می‌کنیم شاید در مذاکرات اهداف شخصی وجود داشته باشد زیرا در این روند کمبود معلومات و اطلاعات موجود است.”

آقای محب هم‌چنان گفته است که در مذاکرات میان امریکا و نمایندگان طالبان در قطر هیچ شفافیتی وجود ندارد.

اظهارات مشاور شورای امنیت افغانستان با واکنش شدید مقامات امریکایی مواجه شده است. ابتدا وزارت خارجه این کشور آقای محب را برای وضاحت بیشتر در مورد اظهارات‌اش احضار کرد و روز گذشته نیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا با مقام‌های ارشد امنیتی این کشور در مورد افغانستان نشست سری برگزار کرد.

بر بنیاد گزارش‌ها دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، مایک پنس،‌ معاون ریاست‌جمهوری، مایک پامپئو، وزیر خارجه، جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش، جینا هسپل، رئیس(CIA)  و جان بولتون، مشاور امنیت ملی امریکا در این نشست حضور داشته اند.

با این همه دو روز قبل عمران خان، نخست وزیر پاکستان در یک جمع بزرگی از مردم مناطق قبایل باجور این کشور از ایجاد یک حکومت جدید در افغانستان نیز خبر داده است. آقای خان گفته است که یک حکومت خوب در این کشور ایجاد خواهد شد که از همه مردم افغانستان نمایندگی خواهد کرد.

تا کنون ارگ ریاست جمهوری در مورد اظهارات اخیر حمدالله محب و اظهارات دو روز قبل نخست وزیر پاکستان چیزی نگفته است.

رازق اختیاربیگ

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/12/26/5174/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading