بازتاب نیوز

خلیلزاد: اگر امریکا از افغانستان بیرون شود، یکجا و هماهنگ با ناتو خواهد بود

٢٦ حوت ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

2019-03-17 | 33 دقيقه پيش

زلمی خلیلزاد در بازگشتش به امریکا با مقام‌های واشنگتن دیدار کرده و گفته است که امریکا در صورت خروج از افغانستان، یکجا با ناتو بیرون خواهد شد.

آقای خلیلزاد گفته است که پس از گفتگوهای قطر به واشنگتن برگشته و با مقام‌های واشنگتن و برخی دیگر چون یونما، ناروی و هند دیدار کرده است.

آقای خلیلزاد در صفحه تویترش نوشته است که در صورت تصمیم بیرون شدن از افغانستان، برنامه خروج احتمالی امریکا در هماهنگی با ناتو صورت خواهد گرفت.

این مقام امریکایی که زاده افغانستان است، دیروز نوشته است: «کارکردن از نزدیک با ناتو و سایر همپیمانان و شریکان ما از روز اول اولویت ما بوده است. ما یکجا به (افغانستان) آمدیم. ما برای برنامه‌ریزی باقی ماندن ما در (افغانستان) مشترکن هماهنگی خواهیم داشت و اگر ما خارج شویم، برای صلح، امنیت، افغانستان و ما همه، یکجا از (افغانستان) بیرون می‌شویم.»

پیمان ناتو مجموعه از کشورهای است که در افغانستان به رهبری امریکا از سال ۲۰۰۱ به اینسو سرباز فرستاده اند و در برابر «هراس افگنان» مبارزه کرده و در سال های اخیر به آموزش و مشوره دهی نیروهای امنیتی کشور می پردازند.

آقای خلیلزاد همچنان در مورد گفتگوهای قطر ابراز خشبینی کرده و افزوده است: «ما در مسیر درست در حرکت هستیم.»

امریکا از چندین ماه تلاش های صلح را شدت بخشیده و با گماشتن آقای خلیلزاد، پنج دور مستقیم گفتگوها با طالبان را سپری کرده و در دو مورد خروج و استفاده نشدن افغانستان در برابر امریکا و همپیمانانش پیش نویسی را تهیه کرده اند و اما توافقی هنوز صورت نگرفته است.

گفتگوهای بین افغانی و آتش بس دو خواست دیگر جانب امریکا و حکومت افغانستان است که در مرحله بعدی مطرح خواهد شد اما از سوی طالبان پرداختن روی این دو موضوع تاهنوز پذیرفته نشده است.

مختار سار

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/37623-2019-03-17-07-08-38

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading