بازتاب نیوز

دو افغان از تلفات بیشتر در رویداد زیلاند جدید جلوگیری کردند

٢٧ حوت ١٣٩٧ دويچه وله

زمانی که مرد مسلح به داخل مسجد در حال حرکت بود و هر کسی را که سر راهش میدید، هدف گلوله قرار میداد، عبدالعزیز خود را پنهان نکرد. در عوض او نخستین چیزی که به دست‌اش آمد یک دستگاه کارت‌های کریدت بود. او این دستگاه را برداشت به بیرون از مسجد دوید و فریاد زد که "بیا اینجا!"

عزیز ۴۸ ساله شهروند افغانستان به خاطر جلوگیری از تلفات بیشتر در جریان نماز جمعه در مسجد "لینوود" در کرایست‌چرچ به عنوان یک قهرمان مورد ستایش قرار گرفته است.

زمانی که عبدالعزیز با مهاجم مسلح روبرو می گردد، چهار پسرش و شمار زیادی دیگری از افراد در مسجد باقی مانده بودند. او می گوید هر کس دیگری اگر جای او می بود، این کار را می کرد.

یکی از قربانیان این روید داوود نبی یک مرد ۷۱ ساله افغان است که بیشتر از ۴۰ سال پیش به زیلاند جدید مهاجرت کرده بود. او در مسجد النور هدف شلیک قرار گرفت. عمر پسر داوود نبی به خبرگزاری فرانسه گفته: «او [پدرش] در برابر تیراندازی فرد مهاجم خود را قرار داد، تا زندگی دیگران را نجات دهد، اما او از بین رفت.»

براساس گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، مرد مهاجم در مجموع ۴۹ نفر را در حمله به دو مسجد در زیلاند جدید به کام مرگ فرستاد. از این میان ۴۱ تن در مسجد النور و هفت تن دیگر در مسجد لینوود مورد گلوله باری قرار گرفته و به قتل رسیده اند. یک تن دیگر نیز بر اثر جراحات شدید در شفاخانه در گذشته است.

پولیس این مرد را دستگیر کرد. مقامات پولیس گفته اند که او رسماً متهم به قتل شده است و اتهامات بعدی علیه او اعلام خواهد شد.

لطیف الابی فردی که سرپرستی امامت مسجد لینوود را به عهده دارد، می گوید اگر عزیز نمی‌بود شمار بیشتری از نمازگزاران در این مسجد نیز کشته می شدند. او می گوید حوالی ساعت ۱:۵۵ دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی صدایی را در بیرون از مسجد شنید. نماز را متوقف ساخته و از پنجره بیرون را نگاه کرد. او مردی را با لباس سیاه رنگ نظامی می بیند که کلاه به سر و سلاح بزرگی به دست دارد. در آغاز او فکر می کند که این فرد پولیس است، اما بعداً مشخص می گردد که او نمازگزاران را هدف قرار می‌دهد.

الابی می افزاید: « من در ک کردم که این چیز دیگری است. این قاتل است.»

پولیس این مرد را دستگیر کرد. مقامات پولیس گفته اند که او رسماً متهم به قتل شده است و اتهامات بعدی علیه او اعلام خواهد شد.

پس از آنکه وی مطمئن می شود که فرد مهاجم قصد شلیک به روی آنان را دارد در میان هشتاد نماز گزار فریاد می زند که به زمین بخوابید. هرچند نمازگزاران در آغاز این مسئله را جدی نمی گیرند، اما پس از آن که شیشه‌های مسجد می‌شکنند و یک تن مورد شلیک قرار می‌گرد و جسد او به زمین می افتد، آنان سراسیمه می شوند. 

لطیف الابی اظهار میدارد: « بعداً این برادر آمد. او به دنبال [مهاجم] رفت و موفق شد تا به او غلبه کند و این گونه ما مصئون ماندیم.» هدف او از برادار عبدالعزیز وهاب زاده است. او همچنان می افزاید: «اگر او [مهاجم] موفق می‌شد که به داخل مسجد بیاید، ما احتمالاً همه کشته می‌شدیم.»

عزیز گفت او به بیرون از مسجد دوید و فریاد زد تا مهاجم را منحرف کرده و مانع شلیک او به سوی نمازگزاران شود. به گفته او در این زمان فرد مهاجم به طرف موترش رفت تا سلاح دیگری را بردارد. در این میان عزیز ماشین کارت اعتباری را به سوی این فرد پرتاب می‌کند. پسران یازده و پنج ساله عزیز از پدر خود می خواستند که دوباره وارد مسجد شود. 

مردم مهاجم پس از آنکه سلاح دیگری را از موتر برمیدارد دوباره به گلوله‌باری آغاز می‌کند، اما عزیز در بین موترهایی که در پارکینک بودند خود را پنهان می‌کند تا از دید مهاجم به دور بماند. سپس چشم عزیز به سلاحی می افتد که حمله کننده آن را به زمین پرتاب کرده است. عزیز سلاح را بر می دارد و ماشه را می‌کشد، اما این سلاح مرمی نداشت. او گفت که فرد مسلح به احتمال زیاد دوباره به موتر برگشت تا سلاح دیگری را بردارد.

به گفته عزیز: «او به موترش رفت و من تفنگ را مانند تیر به استقامت شیشه موتر پرتاب کردم ... و شیشه پیشروی موتر را شکستم. به همین دلیل او ترسید.»

به گفته این شهروند افغانستان مردم مسلح او را نفرین کرده و فریاد زده که او همه آنان را خواهد کشت. اما این فرد با موترش از محل فرار می‌کند.

عزیز اصالتاً از شهر کابل است و ۲۵ سال پیش از افغانستان به آسترالیا مهاجرت کرده بود. او از چند سال به این‌طرف در زیلاند جدید زندگی می کند. او می گوید به کشورهای زیادی سفر کرده است، اما زیبا ترین آنها زیلاند جدید بوده است. این مرد افغان همیشه فکر می کرد که این کشور، صلح آمیز نیز هست.

عزیز اظهار میدارد زمانی که او با مرد مهاجم روبرو شد، احساس ترس نمی‌کرد.

تماس تیلفونی رئیس جمهور غنی با خانواده های افغان قربانیان رویداد زیلاند جدید

بیشتر قربانیان رویداد زیلاند جدید از کشورهای پاکستان، هند، مالیزیا، اندونیزیا، ترکیه، سومالیا و افغانستان هستند. در اعلامیه تازه ریاست جمهوری افغانستان از فرد دیگری به نام مطیع‌الله نیز نامبرده شده که در این رویداد کشته شده است.

اعلامیه افزوده که رئیس جمهور غنی صبح امروز شنبه با خانوادههای این افراد از طریق تماس تیلفونی ابراز تسلیت کرده است:«رئیس جمهور غنی، صبح امروز طی تماس تیلفونی با خانواده های شهید حاجی محمد داوود نبی و شهید مطیعالله صافی که در اثر حملۀ تروریستی بالای مساجد در کشور زیلاند جدید، جان های شان را از دست داده بودند، ابراز تسلیت و غم‌شریکی نمود.»

خبرگزاری ها/ن.ا.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%AF%D9%88-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D9%84%D9%81%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%B2%DB%8C%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AC%D9%84%D9%88%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86%D8%AF/a-47951374?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading