">

بازتاب نیوز

نخست‌وزیر پاکستان به دنبال یک حکومت دست‌نشانده در افغانستان است

٢٦ حوت ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

بعد از اظهارات عمران خان نخست وزیر پاکستان در مورد روی کار آمدن حکومت جدید در افغانستان که از تمام مردم نمایندگی کند، کارشناسان معتقدند که پاکستانی‌ها با این اظهارات‌شان به دنبال یک حکومت دست‌نشانده در افغانستان هستند.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، "عمران خان" نخست وزیر پاکستان دو روز قبل در جمعی از مردم مناطق قبایلی این کشور گفته بود که به زودی صلح در افغانستان برقرار خواهد شد و حکومت جدیدی ایجاد خواهد شد، که از تمام مردم افغانستان نمایندگی کند.

 

این اظهارات با واکنش وزارت امور خارجه افغانستان روبرو شد. این وزارت از مستشار سفارت پاکستان در کابل خواهان وضاحت در مورد اظهارات اخیر عمران خان، نخست وزیر این کشور مبنی بر ایجاد حکومت جدید در آینده نزدیک، در افغانستان شده است.

 

در عین حال کارشناسان مسایل سیاسی معتقدند که پاکستانی‌ها به دنبال یک حکومت دست نشانده در افغانستان هستند. آنها به دنبال صلح در افغانستان نه، بلکه به منافع خود می‌اندیشند.

 

غلام محمد محمدی کارشناس مسایل سیاسی در گفتگو با خبرنگار صدای افغان (آوا) می‌گوید که اطلاعاتی که پاکستانی‌ها از مذاکرات قطر دارند، مقام‌های حکومت افغانستان ندارند.

 

او گفت که اظهارات نخست وزیر پاکستان تا حدودی مبتنی بر واقعیت است، این احتمال وجود دارد که حکومت موقت در افغانستان ایجاد شود و احتمالا نمایندگان طالبان در قطر بروی این موضوع مذاکره کرده‌اند.

 

این کارشناس مسایل سیاسی اضافه می‌کند؛ در صورتی که طالبان در بدنه حکومت آینده حضور داشته باشد و اهداف پاکستان را برآورده کند، احتمال برقراری صلح در افغانستان وجود دارد.

 

نخست‌وزیر پاکستان در حالی در مورد مذاکرات صلح بین امریکا و نمایندگان گروه طالبان اظهار نظر می‌کند که حکومت افغانستان گفته است از جزییات این مذاکرات اطلاعی ندارد.

 

در همین حال مطیع‌الله خروتی کارشناس مسایل سیاسی به خبرنگار آوا گفت که "عمران‌خان عرف دیپلماتیک را نمی‌داند. اظهارات عمران‌خان خلاف عرف دیپلماتیک است، او به هیچ صورت اجازه دخالت در امور داخلی کشور ما را ندارد."

 

خروتی می‌گوید که اظهارات نخست وزیر پاکستان با واکنش‌های زیادی در افغانستان روبرو شده است. حتی کسانی که مخالف حکومت فعلی است، نیز این اظهارات را دخالت در امور داخلی ما می‌داند و آن را محکوم می‌کند.

 

او اضافه کرد؛ پاکستان به دنبال این موضوع است که یک حکومت دست نشانده که فقط به فرمان این کشور باشد، در افغانستان روی کار آید.

 

این کارشناس مسایل سیاسی می‌گوید که پاکستانی‌ها فقط به دنبال منافع ملی خود در افغانستان است، آنها به دنبال صلح در افغانستان نیستند و می‌خواهند حکومتی در افغانستان روی کار آید که منافع آنها را تامین کند.

 

در همین حال امرالله صالح رئیس سابق امنیت ملی افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشته است که "از اشتراک کنندگان کنفرانس مسکو دعوت می‌کنم، بخاطر تثبیت وطندوستی و حق خاک موقف و موضع خویش را در برابر اظهارات عمران‌خان، واضح سازند. سکوت در برابر این توهین، به همگان معنی ترس و یا دست داشتن در دسیسه را خواهد داد."

 

این در حالیست که چند روز قبل، مذاکرات بین نمایندگان طالبان و امریکا در دوحه قطر پایان یافت. به نظر می‌رسد که حکومت افغانستان از این مذاکرات راضی نباشد.

 

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در سفر به امریکا گفته بود که "زلمی خلیل‌زاد حداقل دوبار می‌خواسته خود را برای ریاست‌جمهوری افغانستان نامزد کند و فکر می‌کنیم یا آقای سفیر نمی‌داند چه می‌کند، یا اینکه چیز دیگری در سر دارد."

 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/interview/181627/%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA-%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%84-%DB%8C%DA%A9-%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%AA-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading