بازتاب نیوز

ترکیه و آلمان: مشارکت و همکاری شهرها از روابط سیاسی متاثر اند

٢٦ حوت ١٣٩٧ دويچه وله

رولاند شیفر، معاون رئیس اتحادیه شهرها و علاقه داری های آلمان می گوید که "وقتی یک جوان در ترکیه بوده باشد، با خانواده ای در آنجا زندگی کرده و ارتباط داشته باشد، می تواند ببیند که افرادی در ترکیه وجود دارند که با علاقه مندی می خواهی با آنها ارتباط و دوستی داشته باشی و در بین شان خود را راحت احساس کنی."

شیفر در ادامه می گوید که در این زمانی که حکومت های ترکیه و آلمان نسبتا روابط سرد دارند، شهرداری ها وظیفه دارند که پروژه های مشترک شانرا ادامه دهند. شیفر همچنین می گوید که همکاری های شهرها به ویژه می تواند تفاهم بین مردمان هر دو کشور را تقویت بخشد و پیش قضاوتی ها را از میان ببرد.

رولاند شیفر از تجربه خود صحبت می کند، زیرا او شهردار شهر "برگکامن" در ایالت نورد راین وستفالن آلمان است. این شهر از چندین سال به این طرف با شهر "سلوکیه" واقع در سواحل مدیترانه، همکاری دارد. اما شیفر می گوید که در سه سال گذشته به دلیل نارضایتی های سیاسی و دیپلماتیک، در همکاری با این شهر خدشه به میان آمده است.

رولاند شیفر، شهردار شهر برگکامن در ایالات نورد راین وستفالن در این اواخر مشکلاتی را در همکاری های شهرهای آلمان و ترکیه مشاهده کرده است

شیفر می گوید که پس از تلاش های ناکام به کودتا، دستگیری ها، ناآرامی ها و اقدامات تلافی جویانه علیه خبرنگاران، مردم ترس از سفر کردن به ترکیه دارند. او در ادامه اضافه کرده می گوید که "این امر منجر به توقف همکاری ها بین شماری از شهرها گردیده است."


کاهش حمایت ها

تغییرات قابل توجه در همه موارد را در آن شهرداری های ترکیه می توان دید که حزب حاکم عدالت و توسعه در سطح رهبری آنها قرار دارد. به عنوان مثال، همکاری ها بین شهرهای کلن و استانبول به طور قابل توجهی به سردی انجامیده است و پروژه های برنامه ریزی شده عملی نمی گردند.

همکاری ها میان شهرهای هر دو کشور انسان ها را با هم نزدیکتر می سازد

والتر کلوت، رئیس انجمن توسعه و همکاری شهرهای کلن-استانبول، در مصاحبه ای با دویچه وله گفته است که شمار حامیان و در مجموع علاقمندی به این انجمن، کاهش یافته است. او در ادامه می افزاید که "در بین شهروندان، کسانی هم هستند که بر حکومت اردوغان و وضعیت حقوق بشر خشمگین هستند. از این روست که می گویند ما نمی خواهم اردوغان را حمایت کنیم و از عضویت انجمن نیز خارج شده اند." او با توصیف از وضعیت انجمن اش می گوید که "اما این ترس برای اعضای انجمن وجود دارد که می تواند برایشان چیزی اتفاق بیفتد."

دیدگاه دیگر

بسیاری از شهرداری های آلمان همکاری با آن شهرداری ها در ترکیه دارند که در آنجا حزب اپوزیسیون (حزب خلق جمهوری خواه ترکیه) سر قدرت است. یکی از این همکاری ها بین منطقه "فریدریشهایم-کرویسبرگ" در برلین و منطقه "قاضی کوی" واقع در بخش آسیایی استانبول است. یوسکان ایاناوغلو یکی از اعضای انجمن همکاری های شهرها، می گوید این همکاری حتی در سال های اخیر رشد کرده است. به قول او در پهلوی دیگر همکاری ها، همکاری بین مکاتب موسیقی این دو منطقه در جریان چهار سال گذشته، عمیق تر گردیده است.

یوسکان ایاناوغلو یکی از اعضای انجمن همکاری های شهرها، نظر متفاوتی مبنی برهمکاری ها میان شهرهای آلمان و ترکیه دارد

او در ادامه می گوید که "اعضای آلمانی انجمن، به  ترکیه از طریق مطبوعات، اخبار و رویدادهای روزانه نگاه نمی کنند. آنها ترکیه را از دیدگاه شخصی خود می بینند و پس از آن شرایط را برآورده می کنند".

رولاند شیفر می گوید که همکاری ها بین شهرها حتی پس از انتخابات منطقوی ترکیه که قرار است به تاریخ 31 مارچ راه اندازی شود، حتی اگر یک شهردار جدید هم انتخاب شود، ادامه پیدا می کند. شیفر بیشتر خود را به عنوان یک "پل ساز" می بیند. او می گوید: "با توجه به شهری که من شهردار آن هستم (شهر برگکامن) باید بگویم که ما سیاست خارجی را پیش نمی بریم و ما در سیاست داخلی ترکیه نیز دخالت نمی کنیم؛ هدف ما برقراری ارتباط بین مردم است، به طور مستقیم بین مناطق. این امر برای ما مهم است."

nka, si (akal)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D9%88-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D9%88-%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D9%85%D8%AA%D8%A7%D8%AB%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AF/a-47952475?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading