">

بازتاب نیوز

استقامت خبرگزاری صدای افغان؛ در پیمودن مسیر هفده ساله نشانگر متعهد بودن آن است

٢٦ حوت ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

همزمان با فرارسیدن هجدهمین سال‌گرد تاسیس خبرگزاری صدای افغان، مقام‌ها در وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور می‌گویند که استقامت این رسانه در پیمودن مسیر هفده‌ساله اطلاع رسانی نشان‌گر متعهد بودن آن می‌باشد.

 

سید جعفر راستین مشاور معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در گفت‌وگو با خبرنگار آوا تصریح کرد که در هفده سال گذشته ده‌ها رسانه در کشور شروع به فعالیت کردند؛ اما تنها تعداد محدود از رسانه‌ها به‌ویژه خبرگزاری صدای افغان تاکنون در این مسیر همچنان استوار باقی مانده‌است.

 

آقای راستین اضافه کرد که استقامت هفده ساله خبرگزاری صدای افغان، با وجود عملی شدن تهدیدات دشمنان کشور علیه آن؛ نشانه متعهد بودن این رسانه به ارزش‌های ملی می‌باشد.

 

"در هفده سال گذشته یک‌تعداد زیاد رسانه‌ها نتوانستند مسیری که از قبل برنامه ریزی کرده بودند را بپیمایند، اما استقامت خبرگزاری صدای افغان در این راستا مثال زدنی و قابل تقدیر است".

 

او اضافه کرد "از اینکه دست‌اندرکاران خبرگزاری صدای افغان با انگیزه و اراده جدی تر از پیش همچنان در حوزه اطلاع رسانی و تسهیل دسترسی به اطلاعات و تامین ارزش‌های انسانی تلاش و مبارزه می‌کنند جای خوشی و مسرت می‌باشد".

 

راستین در ادامه خاطر نشان کرد که تمام فعالیت‌های خبرگزاری صدای‌افغان (آوا) از بدو تاسیس تاکنون مورد تایید، تحسین و تقدیر وزارت اطلاعات می‌باشد.

 

به گفته‌ی راستین؛ صدای افغان در هفده‌سال گذشته با استفاده از وضعیتی که قانون‌اساسی و قوانین رسانه‌ی کشور فراهم کرده است، رسالت خود در امر آگاهی‌دهی، تامین ارزش‌های نوین و کار حرفه‌ی رسانه‌ی را به وجه احسن انجام داده‌است.

 

او همچنین با اشاره به رویداد هفتم جدی سال گذشته گفت که دشمنان آگاهی و خرد همواره در کمین دوستان در حوزه اطلاع‌رسانی بوده اند و کارگیری از حرکت‌های خشن در برابر سنگرداران اطلاع رسانی نیز نشانگر آنان می‌باشند.

 

 به گفته‌ی راستین، دشمنان کشور هیچگاه نمی‌خواهند فعالیت نهادهای که در راستای بیداری جامعه کار می‌کنند را شاهد باشند".

 
پیشینه و فعالیت

صدای افغان(آوا) اولین خبرگزاری در افغانستان است که پس از سقوط طالبان و برسرکار آمدن حاکمیت جدید، به صورت غیردولتی تأسیس گردیده است.

 

اگرچه دست اندرکاران این خبرگزاری سابقه بس طولانی در کار خبری از سال 1371 دارند، اما  صدای افغان(آوا) جدی و حرفه‌ای‌تر در26 حوت سال 1380 توسط سیدعیسی حسینی مزاری درشهر کابل تأسیس گردید.

 

صدای افغان(آوا) به عنوان یکی ازخبرگزاری‌های مهم و اثرگذار، فعال بوده و تمام برنامه‌های خبری آن از طریق دفتر مرکزی در کابل هدایت می‌گردد. اخبار داخلی علاوه از دفتر مرکزی کابل از طریق دفاتر پنج‌گانه هرات، مزارشریف، بامیان، غزنی و دایکندی تأمین می‌گردد.

 
خبرگزاری صدای افغان(آوا) علاوه بر پوشش و تولید خبر در بخش های سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی، اجتماعی، زنان، ورزشی، حوادث، آئین و اندیشه، حوزه و دانشگاه و... در رویدادهای مهم داخلی و بین المللی گزارش ها و تحلیل هایی را به سه زبان دری، پشتو و انگلیسی نشر رسانده است که در بسیاری از موارد راهگشایی برای حکومت و دولتمردان کشور بوده است.

 
خبرگزاری صدای افغان(آوا)  همچنین اولین رسانه افغانی است که درخارج، دفتر نمایندگی داشته و بخش مهم اخبار خارجی خود را از طریق نمایندگی های اش در ایران و همکاران خبری خود در سطح اروپا و آمریکا تامین می کند.

 

این خبرگزاری هم اکنون عضو چندین اتحادیه رسانهای بین المللی بوده و در جشنواره های مختلف رسانه‌ی به خصوص نمایشگاه بین المللی مطبوعات در تهران چندین بار در بخش بهترین غرفه خارجی عنوان نخست را اخذ کرده است.

 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/interview/181629/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%82%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B5%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86-%D9%BE%DB%8C%D9%85%D9%88%D8%AF%D9%86-%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D9%87%D9%81%D8%AF%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%87-%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AA%D8%B9%D9%87%D8%AF-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading