بازتاب نیوز

کشف خون مصنوعی، انقلاب شگفت انگیز در جهان طب

٢٦ حوت ١٣٩٧ پاسبانان

کابل –افغانستان(گ.ر.پ):

خبرنگار: ثریا احدی

بر بنیاد گزارش ها، پژوهشگران طبی روسیه موفق به ساختن خون مصنوعی شدند که با تمامی گروه های خونی سازگار است، و تمام فاکتورهای خونی را دارا میباشد. این گروپ خونی که “کرونیدون” نام گذاری شده حتا قابلیت استفاده در بیماری های سرطانی را نیز دارد. به گزارش رسانه های روسی گروهی از پزشکان در مسکو موفق به ساحتن این گروه خونی شده اند.

گفته می شود از سال 1950 به این سو دانشمندان در تلاش ساختن خون مصنوعی بودند که با بدن انسان سازگاری داشته باشد اما به دلایل گونه گون این پروژه به شکست مواجه می شد. اما سر انجام پس از نزدیک به 80 سال پزشکان روسی موفق به کشف این گروه خون موسوم به “کرونیدون” شدند، که با دیگر گروه های خونی که در گذشته ساخته می شد تفاوت چشمگیری دارد.

پزشکان گفته اند یکی از ویژه گی های مهم این خون ناقل نبودن بیماری های گونه گون است که از طریق انتقال خون به بیماران ممکن است. افزون بر آن تحرک و خون سازی در بدن، در صورت کاهش حجم خون نیز از دیگر ویژگی های آن میباشدکه این ویژگی های منحصر به فرد این انقلاب طبی توانسته به موفقیت های این تلاش پزشکان روسی منجر شود. در همین حال رییس بخش علوم بیولوژیکی وزارت دفاع روسیه بخاطر ساختن این خون گفت: «برای کشف این خون از هموگلوبین موجود در خون گوساله استفاده شده است. از آنجای که گاو ها حیوانات درشت اندامی هستند، پس سطح اکسیژن در خون شان نظر به اکسیژن موجود در خون انسان بیشتر است لذا برای موفقیت این پروژه استفاده از هموگلوبین گوساله بهترین گزینه بود.»

این در حالیست که این خون از مواد ارزان قیمت ساخته شده است، و در صورت نیاز به تولید گسترده این خون در شفاخانه ها و میدان های جنگ با هزینه مالی کم امکان پذیر است.

The post کشف خون مصنوعی، انقلاب شگفت انگیز در جهان طب appeared first on Pasbanan.

لینک اصلی: https://pasbanan.com/dr/the-discovery-of-artificial-blood-an-amazing-revolution-in-medical-world/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پاسبانان

آخرین خبر ها:

Loading