بازتاب نیوز

احتمال تغییر تقویم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

٢٦ حوت ١٣٩٧ صدای آمریکا

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد به دلیل چالش‌های مختلف این کمیسیون نمی‌تواند تقویم انتخابات ریاست جمهوری را به وقت تعیین شده آن عملی کند.

مولانا عبدالله، یکی از کمیشنران این کمیسیون روز یک شنبه (۲۶حوت) در یک نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفت که شانزده روز از تقویم انتخابات ریاست جمهوری، گذشته که این، یک بخشی از چالش فراراه تطبیق این تقویم است.

بربنیاد این تقویم، روند ثبت نام رای دهندگان، انتخابات ریاست جمهوری، شورای ولسوالی‌ها و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی، دهندگان در ۱۰حوت آغاز می‌شد که با گذشت شانزده روز تا حالا از آغاز این روند توسط کمیسیون خبری نیست.

در این تقویم، ۲۹سرطان سال ۱۳۹۸خورشیدی زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شورای ولسوالی، و انتخابات پارلمانی غزنی تعیین شده است.

آقای عبدالله افزود: " در ۱۰ حوت ثبت ‌نام مجدد رای ‌دهنده‌گان و ثبت ‌نام اعضای ولسی جرگه‌ ولایت غزنی باید آغاز می‌شد که به دلیل تغییراتی که همه‌ی ما و شما شاهد هستیم، این کار معطل شد."

به گفته وی، رایزنی‌ها با تمام جوانب دخیل در روند انتخابات جریان دارد که چه زمانی، تقویم انتخابات ریاست جمهوری تمدید شود.

مولانا عبدالله، یکی از چالش‌های دیگر در کار این کمیسیون را " ابهام در کاربرد سیستم بایومتریک" در ثبت و شناسایی رای ‌دهنده‌گان دانست.

او افزود: "به وضاحت باید بگوییم که ما مردم را نباید اغفال بکنیم که تقویم را ما نمیتوانیم تطبیق بکنیم...اگر ما زمان طولانی‌تر این را تمدید بکنیم، سردی و بنا به جغرافیا و اقلیم افغانستان شاید مانع برگزاری انتخابات در سرتاسر افغانستان شود، اگر ما با میعاد کمتر تمدید کنیم، باز هم می‌شود که ما نتوانیم".

این کمیشنر کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که تا دو روز دیگر چگونگی تمدید تقویم انتخابات ریاست جمهوری توسط این کمیسیون اعلام خواهد شد.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/probable-change-in-afghan-election-presidential-timeline/4834759.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading