بازتاب نیوز

'پنجاه درصد افغان‌ها بدون مراجعه به پزشک دارو مصرف می‌کند'

٢٦ حوت ١٣٩٧ بی بی سی

وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان گفته که نزدیک به ۵۰ درصد بیماران این کشور بدون مراجعه به پزشک، دارو مصرف می‌کنند که بیشتر این داروها انواع آنتی بیوتیک هستند.

وزارت بهداشت افغانستان بخش‌نامه جدیدی را تدوین کرده که بر اساس آن فروشندگانی که بسیاری از داروها را بدون نسخه دکتر به فروش می‌رسانند، جریمه نقدی و پیگرد قانونی در نظر گرفته شده است.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که در حال حاضر بیش از هشت هزار و ۴۰۰ نوع دارو توسط این وزارت ثبت شده که تنها حدود ۸۰ نوع آن‌را داروفروشان می‌توانند بدون نسخه پزشک بفروشند. اما در افغانستان انواع مختلف داروها را می‌شود بدون نسخه تهیه کرد.

وحید الله مایار، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان به بشیر پیمان، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که با بلند بردن سطح آگاهی مردم تا حد زیاد توانسته‌اند جلو استفاده از داروهای بدون نسخه را بگیرند.

شفیق الله نوری، متخصص "بیماری‌های داخلی" در کابل می‌گوید که شمار زیادی از بیماران در افغانستان بدون مشوره با پزشک دارو مصرف می‌کنند.

به گفته او این کار ممکن است باعث بروز عوارض جانبی خطرناک در افراد شود.

خبرنگار بی‌بی‌سی که به چندین دارو فروشی در شهر کابل سر زده، می‌گوید که در شماری از داروخانه‌ها، افراد به راحتی می‌شود هر نوع دارویی را که خواسته باشند، بدون نسخه دکتر دریافت کنند. اما در برخی از دارو فروشی‌های شهر به درخواست بیمارانی که بدون نسخه پزشک خواستار دارو هستند، پاسخ رد می‌دهند.

حامد، یکی از دارو فروشان شهر کابل می‌گوید که روزانه شمار زیادی برای دریافت داروهایی که برای خریدن آن نیاز به نسخه دکتر است، مراجعه می‌کنند، اما او از جمله داروفروشانی است که این داروها را بدون نسخه

بیمارانی که بدون نسخه و مشوره دکتر دارو استفاده می‌کنند، شمارشان اندک نیست. یکی از آنها می‌گوید که دلیل این کار فقر است چرا که مردم قادر به پرداخت هزینه‌ معاینات نیستند و از این طریق به خوددرمانی رو ‌آورند.

مقام‌ها می‌گویند فروش داروهای بدون نسخه دکتر، راه را برای قاچاقچیان دارو هموار کرده است.

در سراسر افغانستان بیشتر از ۱۲ هزار و ۴۰۰ داروخانه وجود دارد که به گفته ریاست داروسازی افغانستان "شمار آنها از تعداد داورخانه‌های کشورهای همسایه بیشتر است". این نهاد افزوده که در هر هزار کیلومتر مربع در افغانستان ۱۹ داروخانه وجود دارد که این از نظر جمعیت برای هر ده هزار نفر حدود چهار داروخانه می‌شود.

ریاست داروسازی افغانستان گفته که براساس آمار این ریاست ارزش مصارف دارو در سال‌های ۲۰۱۱ الی ۲۰۱۲میلادی یک و نیم میلیارد دلار برآورد شده است.

وزارت بهداشت افغانستان نیز ارزش کلی بازار داروی این کشور را به بیش از ۶۵۰ میلیون دلار در سال اعلام کرده است. بازاری که ۹۵ درصد داروهاش را از خارج افغانستان وارد می‌‍کند.

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-47602046

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading