بازتاب نیوز

عبدالله: برهم زدن روابط با جامعه بین‌المللی به نفع کشور نیست

٢٦ حوت ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی به انتقادات حمدالله محب از زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان و رویکرد این کشور در قبال پروسه صلح، واکنش نشان داد و خاطر‌نشان کرد که برهم زدن روابط با جامعه بین‌المللی، به نفع کشور نیست.

رییس اجرایی روز یک‌شنبه، ۲۶ حوت، در سخنانی در کابل گفت: «برهم ‌زدن روابط با جوامع بین‌المللی، به نفع افغانستان نیست. وطن‌‌دوستی، تعقیب منافع ملی کشور است، نه این‌که احساسات خود را بیرون بدهیم که آن‌ هم بر مبنای واقعیت‌های تعریف‌شده بوده یا هست یا نیست و این‌که بر مردم ما چه تأثیر می‌گذارد، مسوولیت آن را نگیریم.»

آقای عبدالله در این نشست هرچند به صورت مشخص از حمدالله محب نام نبرد اما گفت که مسایل مربوط به سیاست و تمثیل سیاست خارجی بحث شخصی، آماتور و در جیب کسی نیست که با وی جایی برود و برگردد. او تصریح کرد که مقام‌های حکومت باید در راستای منافع ملی بر تحکیم هرچه بیشتر مناسبات با جامعه بین‌المللی تلاش کنند و آن را در اولویت قرار دهند.

 عبدالله عبدالله افزود: «بحث سیاست خارجی افغانستان، بحث منافع ملی کشور ما است؛ بحث سلیقه‌ای، بحث احساساتی و بحثی‌ که ما یک بار همه دست‌آوردهای مردم افغانستان و قربانی‌های دیگران را در پهلوی مردم افغانستان فراموش کنیم، نیست.»

به گفته رییس اجرایی، امریکا یکی از شرکای عمده کشور است و هیچ بی‌اعتمادی نیز میان مردم و دولت افغانستان با این کشور وجود ندارد. او افزود که نباید طوری برداشت نشود که توطیه‌ای میان امریکا و طالبان جریان دارد و به این ترتیب در نزد مردم تشویش ایجاد شود.

رییس اجرایی افزود که کشور مورد تجاوز «تروریستان» قرار گرفت و جامعه بین‌المللی از افغانستان حمایت کرد. او ادامه داد: «این مسیر را باهم آمدیم و در مسیری که آمدیم، در این شکی نیست که اشتباهاتی در مواقع مختلف صورت گرفته، اما امروز در نقطه‌ای قرار نداریم که ما روابط خود را با جوامع بین‌المللی برهم بزنیم.»

از جانب دیگر، عبدالله عبدالله تأکید کرد که اولویت مردم برقراری صلح در کشور است و از هرنوع تلاشی که منتج به صلح شود، استقبال می‌کند. او در عین حال افزود که گفت‌وگوهای صلح باید میان خود افغان‌ها انجام شود.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، روز پنج‌شنبه، بیست‌وسوم حوت، در واشنگتن در صحبت با خبرنگاران، انتقادهای نسبتاً تندی را به آدرس زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، مطرح کرد‌. او گفت که زلمی خلیل‌زاد، در صدد مشروعیت‌زدایی از حکومت افغانستان و مشروعیت‌بخشی به گروه طالبان است. او با انتقاد تند از نماینده ویژه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، هم‌چنان گفت که روند مذاکرات صلح میان امریکا و گروه طالبان شفافیت لازم را ندارد و معلومات آن با حکومت افغانستان در میان گذاشته نمی‌شود.

مشاور امنیت ملی تصریح کرد که خلیل‌زاد در روند مذاکرات صلح به دنبال منافع شخصی است و تلاش می‌کند با تشکیل حکومت موقت، خودش در رأس آن قرار گیرد. او توضیح داد‌: «با توجه به پیشینه خلیل‌زاد، او در پی اهدافی در افغانستان است. او دو بار تلاش کرد تا در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود… این تصور وجود دارد که شاید هدف از این همه گفت‌وگو‌ها، تشکیل حکومت موقتی باشد که خودش(خلیل‌زاد) در رأس آن قرار گیرد.» او هم‌چنان گفت که آقای خلیل‌زاد، حکومت افغانستان را در خلای معلوماتی نسبت به جزییات مذاکرات صلح با گروه طالبان قرار داده است و مردم از این بابت نگران‌اند. 

در واکنش به این اظهارات، وزارت امور خارجه امریکا، حمدالله محب را به مقر این وزارت فرا خواند و انتقادات او را از رویکرد امریکا در قبال پروسه صلح افغانستان، رد کرد.

لینک اصلی: https://8am.af/abdullah-disturbing-relations-with-the-international-community-is-not-in-the-interest-of-the-country/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading