بازتاب نیوز

مانیفست عامل حمله تروریستی نیوزیلند در اختیار مقامات این کشور قرار گرفته بود

٢٦ حوت ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

عامل حمله تروریستی روز جمعه به دو مسجد در نیوزیلند، مانیفست خود را پیش از انجام این حادثه، در اختیار مقامات این کشور قرار داده بود. از جمله جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند، تأیید کرده است که او ۹ دقیقه پیش از وقوع حمله تروریستی در شهر کرایست‌چرچ، «مانیفست» مهاجم مسلح را دریافت کرده بود و متن را ۲ دقیقه پس از آن در اختیار مقام‌های امنیتی قرار داده است. اقدامی که برای پیش‌گیری از این حمله دیر شده بود.

نخست‌وزیر نیوزیلند یکی از ۳۰ مقام بلندپایه این کشور است که مانیفست عامل حمله به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ را دریافت کرده است. مانیفست قاتل دارای ۷۴ صفحه است که در آن کینه و نفرت او نسبت به بیگانگان بیان شده است. جاسیندا آردرن گفته است که در این متن هیچ اشاره‌ای به زمان و مکان انجام حمله صورت نگرفته است.

در حمله تروریستی سه روز پیش به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند ۵۰ نفر کشته شده‌اند و دست‌کم ۴۸ نفر دیگر زخم برداشته‌اند. این دو حمله همزمان با اقامه نماز جمعه در مساجد «نور» و «لینوود» اتفاق افتاده است. در میان قربانیان این حمله، زنان و کودکان نیز شامل هستند و احتمال دارد تمامی آن‌ها مسلمان باشند. اصلیت این قربانیان از پاکستان، بنگله‌دیش، افغانستان، مصر، عربستان سعودی و هند اعلام شده است.

برنتون ترنت، مظنون اصلی این حمله، از سوی پولیس بازداشت و در محکمه تفهیم اتهام شده است. او ۲۸ ساله است و شهروند استرالیا است.

این مهاجم مسلح از جریان حمله‌اش فیلم نیز گرفته است. این فیلم در شبکه‌های اجتماعی تا حد بسیار زیاد نشر و بازنشر شده است؛ طوری که شبکه اجتماعی فیسبوک حدود یک‌ونیم میلیون ویدئو از این حادثه را از این شبکه پاک کرده است.

لینک اصلی: https://8am.af/the-manifesto-of-the-new-zealand-terrorist-attack-was-handed-over-to-the-authorities/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading