بازتاب نیوز

واکنش ریاست اجرائیه در پیوند به اظهارات اخیر عمران خان در مورد حکومت مؤقت!

٦ حمل ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

ریاست اجرائیه حکومت افغانستان اظهارات اخیر عمران خان صدراعظم پاکستان را مداخله آشکار در امور داخلی این کشور می‌خواند.

ریاست اجرائیه حکومت افغانستان می‌گوید، تشکیل، ساختار و چگونگی نظام در این کشور در قانون اساسی روشن است.

فریدون خوزون معاون سخنگوی این ریاست در واکنش به اظهارات اخیر عمران خان صدراعظم پاکستان می‌گوید، سیاست‌گران پاکستان باید در هر گونه اظهارات‌شان در قبال افغانستان از دقت و احتیاط کار گیرند.

آقای خوزون روز سه شنبه «۰۶ حمل ۱۳۹۸» در صحبت با رادیو آزادی افزود:

"هیچ کشور و شخصیت‌های خارجی حق ندارند تا در امور افغانستان مداخله کنند، این اظهارات عمران خان مداخله آشکار در امور داخلی افغانستان است، انتظار داریم که پاکستان و سیاست‌گران پاکستانی در اظهار نظر شان در باره افغانستان احتیاط کنند و از مداخله دست بردارند."

این در حالی است که عمران خان صدراعظم پاکستان روز گذشته در اسلام‌آباد به خبرنگاران گفت، ظاهراً به دلیل موقف‌گیری حکومت افغانستان روند صلح در این کشور موقتاً به بن بست روبه‌رو شده‌است.

آقای خان گفته که ایجاد حکومت موقت یگانه راه رفع مشکلات در افغانستان می‌باشد.

وی همچنان گفته است، نشست ترتیب شده صلح با طالبان در پاکستان به دنبال مخالفت حکومت افغانستان لغو شد.

این اولین باری نیست که عمران خان صدراعظم پاکستان چنین اظهاراتی را در قبال افغانستان مطرح می‌کند، پیش از این دو هفته قبل نیز آقای خان در باره ایجاد یک حکومت جدید ابراز نظر کرده بود.

وزارت خارجه افغانستان تا حال در باره اظهارات جدید صدراعظم پاکستان چیزی نگفته، اما پیش از این شارژدافیر سفارت پاکستان در کابل از سوی این وزارت احضار شده بود که در آن اعتراض حکومت افغانستان مطرح شد.

SEE ALSO:

وزارت خارجه افغانستان یک مقام سفارت پاکستان را فرا خوانده است

از سوی هم احمد سعیدی دیپلومات سابق افغانستان در پاکستان در اشاره به مذاکرات اخیر امریکا با طالبان می‌گوید، اظهارات اخیر صدراعظم پاکستان موقف رسمی طالبان می‌باشد.

آقای سعیدی می‌گوید، طالبان از طریق عمران خان پیام خود را به جهان می‌رسانند.

او افزود:

"به نظر من عمران خان این اظهارات را از خود مطرح نمی‌کند، بلکه او با طالبان و امریکایی‌ها ارتباط دارد، از طرف آن‌ها به وی تفهیم شده که تا در باره حکومت مؤقت ابراز نظر کند."

در همین حال محمد حنیف اتمر کاندید انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در صفحه تویتر خود نوشته است که اظهارات عمران خان در باره ایجاد حکومت موقت مداخله آشکار در امور داخلی افغانستان است.

گزارش: نصرت پارسا

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29843152.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading