بازتاب نیوز

کارخانه کابل – فولاد به دلیل قاچاق آهن به پاکستان در حال ورشکست است

٦ حمل ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

مسئولان نخستین شرکت تولید کننده آهن الات در افغانستان میگویند که به دلیل قاچاق آهن کهنه به پاکستان و حمایت نکردن از تولیدات داخلی در حالت ورشکستی قرار دارند.

روی ساخت و توسعه کارخانه کابل – فولاد در حدود ۱۸ میلیون دالر سرمایه گذاری شده است، اما این کارخانه به دلیل قاچاق آهن به پاکستان و استفاده نکردن از تولیدات داخلی در حالت سقوط قرار دارد.

حاجی احسان الله، معاون این کارخانه میگوید که بر خلاف فرمان رئیس جمهور مبنی بر استفاده از تولیدات داخلی، از تولیدات فولاد این کارخانه در قراردادهای دولتی استفاده نمیشود.

او افزود:

"آهن کهنه معلوم است، مبدا معلوم است که به پاکستان قاچاق میشود. پاکستان خیلی ضرورت دارد به آهن باب کهنه و همین حالا شما میبیند که آهن باب کهنه به پاکستان قاچاق میشود و فابریکه من عملاً شما میبینید که ایستاد است. اگر به همین منوال پیش برود، فابریکه من ورشکست است، خلاص."

در کارخانه ذوب آهن در هرات در هر تایم کاری در حدود ۱۶۰ تن مصروف فعالیت هستند، اما حالا بیشتر اوقات خط تولید این کارخانه غیر فعال است.

کارگران شاغل در این کارخانه، نگران از دست دادن شغل‌شان هستند و از حکومت میخواهند که جلو قاچاق آهن کهنه به پاکستان را بگیرد، تا آنها مجبور به کارکردن به خارج کشور نشوند.

محمد رضا، فرهاد عظیمی می‌گویند:

"اگر این کارخانه ورشکست شود و یا تعطیل شود، کل همین کارگران بیکار میشوند. جلو قاچاق آهن بگیرد، تا همین کارگرهای داخلی حداقل بیکار نشوند."

"خواست ما از دولت همین است که بار قاچاق به دیگر کشورها وارد نشود، همین جا شرکت ما است و همین جا تولید می‌کنیم. امیدواریم که بار قاچاق به دیگر کشورها وارد نشود به همین جا بیاید که ما تولید کنیم."

هم اکنون سیخ گول از کشورهای ایران، تاجکستان، روسیه و پاکستان به بازارهای افغانستان به فروش میرسد.

کارخانه داران ذوب آهن در افغانستان مدعی هستند که تولیدات فولاد این کارخانه‌ها به مراتب با کیفیت‌تر از تولیدات خارجی است، اما این تولیدات فروش چندانی در بازار ندارد.

چند سال پیش نیز دروازه یک کارخانه تولید فولاد در شهرک صنعتی هرات مسدود شده است.

حمیدالله خادم، رئیس اتاق صنایع و معادن هرات میگوید که مواد خام مورد نیاز کارخانه‌های تولیدی به دلیل وجود فساد در گمرکات و سرحدات از افغانستان خارج میشود و باید جلو این روند گرفته شود.

او افزود:

"شورای وزیران و کابینه افغانستان فیصله کرده که باید از کشور خارج نشود، متاسفانه امروز توسط مافیا خارج میشود و طبیعتاً که ما وقتی وابسته به مواد خام داخلی میشویم و مواد خام ما به شکل قاچاق از کشور توسط مافیا خارج میشود، این یک نگرانی بسیار کلان است."

مقام‌های محلی هرات بر حمایت از تولیدات کارخانه ذوب آهن در این ولایت تاکید دارند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات میگوید که به نیروهای امنیتی دستور داده شده است که مانع قاچاق آهن به کشورهای خارجی شوند.

او افزود:

"به اساس هدایت و حکم مقام عالی ریاست جمهوری هیچ کس حق ندارد که آهن آلات به خارج کشور انتقال بدهد و کارخانه های ذوب آهن خوشبختانه در هرات هم فعال هستند. بر همین مبنی هدایت مقام ولایت هرات به پولیس و نیروهای امنیتی این است تا از همه توان خود را به خاطر جلوگیری از قاچاق آهن آلات استفاده کند."

در ولایت هرات دو معدن آهن در ولسوالی های پشتون زرغون و گلران وجود دارد.

تخمین زده میشود که نیاز افغانستان به آهن آلات روزانه تا ۱۵۰۰ تُن است، اما به تنهایی کارخانه تولید آهن در هرات ۲۴۰ تُن آهن بازارهای این کشور را تامین خواهد کرد و از سرازیر شدن پول به کشورهای خارجی جلوگیری خواهد کرد.

گزارش: شاه پورصابر

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29843179.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading