بازتاب نیوز

عواید شهرداری شرن مرکز پکتیکا، ناپدیداست  

٩ ثور ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

پکتیکا – ۱۲ حمل ۱۳۹۸هـ‌خ

گزارش‌گر:  برات څاروان

ده‌ها میلیون‎ افغانی عواید ۱۵ ساله‌ی شهرداری شرن، ازسوی مسوولان پیشین این نهاد به‌غارت برده شده و تااکنون، هیچ فرد یا مقامی از این نهاد مورد بازپرس قرار نگرفته است.

مسوولان کنونی شهرداری این ولایت می‌گویند که هیچ‌گونه اسناد و مدارک از گردآوری عواید سال‌های گذشته دراین نهاد موجود نیست. یعنی تا پیش ‌از سال ۱۳۹۵ خورشیدی حتا یک پول هم در حساب جاری یا پس‎انداز بانکی و یا خزانه‌ی شهرداری ولایت پکتیکا وجود نداشته‌است.

یافته‌های مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک، نشان می‌دهد که بیش‌تر از ۵۰ میلیون افغانی پول‌های گردآوری شده از توزیع نمره زمین‌های رهایشی و تجارتی شهرک مامورین ولایت پکتیکا، زیر نام طراحی و ساخت‌وساز جاده و زیربناهای شهرک حیف‌ومیل شده‌است. درحالی‌که تصویرهای تازه از سیمای کنونی شهرک، نشان‌دهنده‌ی آثاری از ساخت‌وساز نیست.

داده‌های به‎دست آمده از شهرداری پکتیکا و آمار ارایه شده ازسوی اداره‎ی ارگان‎های محل نشان می‌دهد که تنها در سال‌های ۱۳۹۰و۱۳۹۱خ، ۴۶ تا ۱۰۰ میلیون افغانی از درَک عواید ثابت و غیرثابت شهرداری ولایت پکتیکا توسط کارمندان و مسوولان این اداره تحصیل شده؛ اما از سرنوشت این پول‌ها خبری نیست.شهردار ولایت پکتیکا می‌گوید که این پول‎ها از طریق حساب بانکی نه، بل‌که دست‌به‌دست توسط کارمندان و مسوولان پیشین شهرداری گردآوری شده و هیچ‌گونه اسناد و مدارکی‌هم به‌جا نه‌مانده‌است.

به‌گفته‌ وی، تا اکنون هیچ بازپرسی از هیچ شخص یا مقامی دراین باره صورت نه‌گرفته‌ و مشخص هم نیست که چه کسی دراین باره باید پاسخ بدهد.

پاسخ‌گوی پیشین، زنده نیست

انجنیر عبدالکریم شهردار ولایت پکتیکا مدعی‌است که عواید سال‌های پیش‌از ماموریت‌اش، ازسوی شهرداران پیشین حیف‌ومیل شده‌است. آقای کریم می‌افزاید: «به‌استثنای معاش کارمندان، هیچ‌گونه اثری از بازسازی، زیربنا و خدمات شهری از سال‌های گذشته به‌جا نمانده که ثابت کند، فلان مقدار از پول عواید در فلان کار و پروژه به‌مصرف رسیده…»

به‌گفته آقای کریم، پیش‌از او چندین شهردار و سرپرست از سال ۱۳۹۵ به‌آن‌سو، از شش ماه تا شش سال دراین شهرداری وظیفه اجرا نموده‌اند و هریک از آن‌ها باید دراین باره پاسخ بدهند.

بربنیاد معلومات شهرداری شرن، سید عبیدالله سعادت از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ یعنی پیش ‌از آقای کریم به‌حیث شهردار این ولایت ایفای وظیفه نموده و در آخرین سال ماموریت خود وفات کرده‌است.

به‌ همین ترتیب، عزیزالله حیایی بین سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱خ، محمد آصف سیفی بین سال‌های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰خ و سیدشاه طوطاخیل هم، پیش از سال ۱۳۸۹ به‌حیث شهردار ولایت پکتیکا ایفای وظیفه کرده‌اند.

ازاین میان، عزیزالله حیایی و سیدشاه طوطاخیل به‌دلیل عدمِ حضور و بودوباش در پکتیکا، پاسخ و اظهار نظرشان دریافت نشد‌؛ اما آصف سیفی در گفت‌وگو با خبرنگار پَیک، هیچ‌گونه اختلاس و حیف‌ومیل پول‌های مربوط به عواید شهرداری را در زمان سرپرستی‌اش نمی‌پذیرد و تأکید می‌کند که بیش‌ترین عواید در زمان او در ساخت‌وساز شهرک مأمورین این ولایت به‌مصرف رسیده‌است.

محمدآصف سیفی شهردار پیشین شرن با ارایه‌ی اسناد و قرارداد ساخت‌وساز شهرک با یک شرکت ساختمانی داخلی می‌افزاید: “بیش‌تر از ۵۰ میلیون افغانی عوایدی که از توزیع هر نمره زمین شهرک جمع‌آوری شده بود، همه در بخش ساخت‌وساز سرک و پُل‌چک و آب‌رَو و دیگر خدمات زیربنایی دراین شهرک به‌مصرف رسیده‌است.”این شهرک دارای ۱۰۸۰ نمره‌ی رهایشی و تجارتی به ‌مساحت ۷۰۰ جریب زمین در سال ۱۳۹۰خ ازسوی شهرداری شرن در مرکز ولایت پکتیکا افتتاح گردیده؛‌ اما باوجود گردآوری میلیون‌ها افغانی از قیمت هر نمره زمین، تااکنون هیچ اثری از کار بنیادی و آبادی دراین شهرک به‌نظر نمی‌رسد.

آقای سیفی ادعای مستند دارد که هفت سال پیش، کار ساخت‌وساز جاده و پل‌چک و جوی و گلدان … شهرک را مطابق قانون و طرزالعمل تدارکات به هزینه‌ی کمتر از سی میلیون افغانی با یک شرکت ساختمانی داخلی قرارداد نموده؛ اما پس‌از تکمیل پروژه و برکناری‌اش از مقام شهرداری، به‌اثر ناامنی‌ها و بی‌توجهی مسوولان پسین تااکنون بایر و ویرانه باقی مانده‌است.

اما نادرخان کتوازی نماینده مردم پکتیکا در شورای ملی‌، به ‌این باوراست که فسادهای کلان‌تراز آن‌چه هویداست در سال‌های گذشته در نهادهای مختلف اداره‌ی محلی این ولایت به‌ویژه “شهرداری شرن” وجود داشته که هریک از موارد آن نیاز به تفتیش و تحقیق همه‌جانبه دارد و هریک از مسوولان پیشین باید مورد پَی‌گرد قانونی قرار بگیرند.

عواید سالانهخبرنگار پَیک با ارسال برگه تقاضای اطلاعات و نامه‌های تعقیبی عنوانی ارگان‌های محل، عواید هفده ساله‌ی شهرداری پکتیکا را مطالبه کرد؛ اما با گذشت بیش‌از یک ماه، مسوولان این نهاد با ارایه پاسخ کتبی، تنها عواید هفت ساله (سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۷) را گزارش داده‌ و از سال‌های گذشته (۱۳۹۰ تا ۱۳۸۱) را به بهانه‌ی این‌که تحویل آرشیف شده، ارایه نکردند.

بربنیاد نامه‌ی کتبی این اداره، شهرداری ولایت پکتیکا در هفت سال پسین بیش‌تر از ۱۱۳ میلیون افغانی عواید از درکِ محصول صفایی دوکان‌ها و مارکیت‌ها، تکس بازار، کرایه و اجاره‌ی ملکیت‌ها گردآوری کرده‌است.هرچند مسوولان محلی در پکتیکا مدعی‌اند که پیش ‌از سال ۱۳۹۵ تا سال ۱۳۸۱ هیچ‌گونه اسناد و مدرکی از پول‌های گردآوری شده و عواید سالانه‌ی شهرداری در دست نیست؛ اما اداره‌ی ارگان‌های محل، این ادعای مسوولان محلی را رد نموده و تأکید می‌کند که بیشتراز ۷۰ درصد عواید سالانه، صرف معاش کارمندان شهرداری شده‌است.

محمد امین توخی رییس عواید و امور اداری شهرداری‌های اداره‌ی ارگان‌های محل به‌خبرنگار پَیک می‌گوید:

«هر پنج سال، دفتر و اسناد مربوط این نهاد به آرشیو انتقال داده می‌شود و به‌همین دلیل، اسناد سال‌های گذشته اکنون در دسترس نیست…»

آقای توخی، هرگونه سواستفاده و حیف‌ومیل عواید سالانه‌ی شهرداری ها را نادرست خوانده و تاکید می‌کند که بیشترین بخش عواید در پرداخت معاش کارمندان هزینه شده و باقی آن به خزانه‌ی دولت جمع شده‌است.

اما شهردار شرن، آقای عبدالکریم می‌گوید که تا پیش‌از سال ۱۳۹۵ تشکیل این نهاد به ۲۰ نفر هم نمی‌رسید و میان‌گین معاش کارمندان و کارگران رسمی و اجیر این نهاد، تا هفت هزار افغانی بیش‌تر نبود.

باخبری و خاموشی حکومت محلی

نتایج یافته‌های مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک نشان می‌دهد که تنها از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۵خ، بیش‌تراز ۵۰ میلیون افغانی پول ذخیره‌ی بانکی از عواید چندین ساله‌ی شهرداری شرن، ناپدید است و هم‌چنان از عواید و ذخایر بانکی پیش‌از سال ۱۳۹۰ هیچ سند و مدرکی در دست نیست.نادرخان کتوازی نماینده مردم پکتیکا در شورای ملی نیز، مدعی‌است که بارها موضوع فساد و حیف‌ومیل عواید شهرداری شرن را به مسوولان محلی و حتا حکومت مرکزی اطلاع‌رسانی کرده و هیچ نتیجه‌ای هم در پَی نداشته است.

محمدالیاس وحدت والی پکتیکا دراین باره چیزی نمی‌گوید و بار مسوولیت را بردوش مسوولان پیشین می‌اندازد؛ اما شیرپادشاه اورگونی معاون والی می‌گوید که هرچند دراین مدت، هیچ توجهی در زمینه‌ی بازپرس مسوولان پیشین شهرداری این ولایت صورت نگرفته؛ اما تلاش‌های تازه به‌منظور رسیدگی و شناسایی عاملان این‌همه فساد مالی و اداری، روی‌دست گرفته شده و هریک از مسوولان مورد بازپرس قانونی قرار خواهند گرفت.

بااین‌حال، معلوم نیست که آیا میلیون‌ها افغانی پولی‌که از جیب شهروندان به نام عواید شهرداری شرن ربوده شده‌است، دوباره به خزانه‌ی دولت بر می‌گردد، یا این‌که مانند سایر پرونده‌های بزرگ فساد، بدون بازخواست باقی خواهد ماند.

لینک اصلی: https://paykreports.com/%D8%B9%D9%88%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%D8%B1%D9%86-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2-%D9%BE%DA%A9%D8%AA%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D8%8C-%D9%86%D8%A7%D9%BE%D8%AF%DB%8C%D8%AF/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

آخرین خبر ها:

Loading