بازتاب نیوز

رییس جمهور: حریم دریای کابل از غصب تصفیه می‌شود

٢٧ حمل ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور با شماری از آسیب‌دیده‌گان سیل در شهر کابل دیدار کرد. رییس جمهور غنی در این دیدار که روز سه‌شنبه، ۲۷ حمل در غرب کابل در منطقه قلعه واحد از مربوطات ناحیه پنجم این شهر انجام شد، وعده داد که حریم دریای کابل از چنگ غاصبان گرفته می‌شود.

آقای غنی در سخنانی در این دیدار گفت: «ترتیبات به خاطر انسداد سیلاب‌ها گرفته می‌شود، اطراف دریا از غصب تصفیه می‌شود. حریم دریا حریم ملت است، ملکیت شخصی کسی نیست. می‌بینید وقتی که حریم دریا کوچک می‌شود، همه در خطر انداخته می‌شود.»

رییس جمهور غنی به شهرداری کابل و وزارت شهرسازی و اراضی دستور داد که افراد غاصب حریم دریا را شناسایی کند. او خطاب به مسوولان این دو اداره گفت: «ببینید کی غاصب است؟ دو اختیار دارند، یا خودشان می‌برایند یا ۲۰ سال در بندی‌خانه (زندان) تیر می‌کنند.»

در سال‌های اخیر در کنار و دو سوی رودخانه کابل ساخت‌وسازهای خودسر از سوی باشنده‌گان شهر کابل انجام شده است که در مواردی حریم دریا را نیز در برگرفته است. این مسأله سبب شده است که در فصول بارانی سال و بالا آمدن سطح آب از بستر دریا خسارات مالی به شهروندان کشور زیان‌های مالی و جانی وارد کند.

شهرداری کابل نیز روز دوشنبه، پس از ریزش شدید باران و بالا آمدن سطح آب دریای کابل، از آن شمار باشنده‌گان این شهر که خانه‌های‌شان در کنار دریای کابل و در نقاط آسیب‌پذیر قرار داشتند، خواسته بود که تدابیر احتیاطی لازم را در نظر بگیرند و در صورت بالا آمدن سطح آب از بستر دریا، خانه‌های‌شان را تخلیه کنند. جلیل سلطانی سخنگوی این نهاد در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت بود که با بالا آمدن سطح آب، امکان تخریب بعضی از خانه‌ها در کنار دریای کابل متصور است.

از سویی هم، وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث اعلام کرده است که در پی بارش باران و سرازیرشدن سیل ناشی از آن، در دو روز گذشته (یک‌شنبه و دوشنبه)، ۱۱۳ خانه رهایشی در مربوطات شهر کابل ویران شده است.

حشمت‌خان بهادری، معاون سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث صحبت به روزنامه ۸صبح گفت که نیمی از این خانه‌ها به صورت کلی ویران شده است. بیش‌تر باشنده‌گان ناحیه‌های پنجم، پانزدهم، هفتم، سیزدهم شانزدهم شهر کابل از جاری شدن سیل متضرر شده‌اند.

با این حال، رییس جمهور غنی به ادارات ذی‌ربط دستور داد که به خانواده‌های متضرر شده کمک‌رسانی کنند و هم‌چنان برای کسانی که خانه‌های‌شان تخریب شده‎ است مکان‌های بدیل در نظر بگیرند.

لینک اصلی: https://8am.af/president-kabul-offshore-is-refined/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading