بازتاب نیوز

دولت افغانستان برای نشست دوحه ۱۵۰ مذاکره‌کننده می‌فرستد

٢٧ حمل ١٣٩٨ ایران اینترنشنال

یک منبع در دولت افغانستان به ایران اینترنشنال گفت، رهبری دولت این کشور یک هیأت ۱۵۰نفری را برای شرکت در نشست قطر در نظر گرفته است. این منبع می‌گوید، اعضای مذاکره کننده طرف دولت افغانستان مشخص شده و انتظار می‌رود سیاست‌مداران خارج حکومت هم به زودی نمایندگان‌شان را برای مذاکره با طالبان معرفی کنند. چهل زن  در تیم مذاکره کنند، در نظر گرفته شده است.

گفتگوهای صلح میان نمایندگان طالبان، سیاست مداران مخالف دولت و نمایندگان دولت  قرار است به تاریخ ۱۹ آوریل در دوحه برگزار شود و تا سه روز ادامه یابد.

همزمان با ادامه گفتگوهای صلح میان طالبان و نمایندگان آمریکا، طالبان و دولت اعلام کرده‌اند که آنها حملات بهاری‌شان را علیه یکدیگر آغاز کرده‌اند.

با شروع این حملات، گزارش‌ها حاکی از آن است که موجی از خشونت‌ها در نقاط مختلف افغانستان افزایش یافته است.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در توییتی از آغاز حملات بهاری طالبان «الفتح» انتقاد کرده و از رهبری این گروه خواسته تا به نمایندگان‌شان در قطر صلاحیت آتش‌بس دهند.

همچنین شاه محمد قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان به خبرنگاران گفته، با‌وجود موانع برسر پروسه صلح افغانستان، امیدوار است تا نمایندگان آمریکا و طالبان در گفتگوهای پیشرو به توافق برسند.

قریشی گفت:« ما تلاش می‌کنیم تا تسهيلات را فراهم سازیم تا این نشست‌ها به یک نتیجه منطقی برسد. شما می‌دانید اين کار آسان نيست، چون مداخلات وجود دارد. اما نيت ما نيك است. ما مي‌خواهيم در افغانستان به عنوان كشور همسايه و برادر، امنیت تامین شود.

گفتگوهای صلح در افغانستان نسبت به  هر زمان دیگر پیشرفت داشته است. نمایندگان آمریکا پنج دور گفتگو را با طالبان انجام داده‌اند. دوماه قبل شماری از سیاست مداران افغان هم برای نخستین بار با نمایندگان طالبان در مسکو دیدار کردند.

حضور زنان درهیات مذاکره کننده طالبان

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان روز دوشنبه ۲۶ فروردین در یک تماس تلفنی به رویترز گفت که در هیات مذاکره کننده طالبان نیز شماری از زنان حضور خواهند داشت. این نخستین بار است که این گروه، زنان را در ترکیب هیات مذاکره کننده خود می گنجاند.  مجاهد درباره هویت این زنان چیزی نگفته است اما یادآور شد که «این زنان هیچ ارتباط خانوادگی با اعضای ارشد طالبان ندارند.»  

قرار است این هفته نمایندگان دولت افغانستان و نهادهای جامعه مدنی در دوحه قطر با نمایندگان طالبان رو در رو مذاکره کنند.  

این در حالی است که در زمان حاکمیت رژیم طالبان، زنان و دختران اجازه تحصیل نداشتند و حضور زنان در امکان عمومی محدود شده بود. 

لینک اصلی: https://iranintl.com/%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86/%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%D9%88%D8%AD%D9%87-%DB%B1%DB%B5%DB%B0-%D9%85%D8%B0%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D9%87%E2%80%8C%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D9%81%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%AF

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از ایران اینترنشنال

آخرین خبر ها:

Loading