بازتاب نیوز

صدها صفحه نفاق افگن در فیسبوک شناسایی شده/ صنعت جهانگردی هم رو به انکشاف است

٢٧ حمل ١٣٩٨ جمهور نیوز

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان اعلام کرد که صدها صفحه نفاق افگن که از بیرون مرزهای کشور هدایت می‌شوند را شناسایی کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ سید آقا فاضل سانچارکی معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ امروز سه شنبه(27حمل) در برنامه حسابدهی دولت به مردم، گفت صدها صفحه جعلی و نفاق افگن درصفحات اجتماعی از جمله فیسبوک شناسایی شده است.

آقای سانکچارکی گفت که هزاران صفحه جعلی و نفاق افگن در صفحات اجتماعی، فعال هستند که عمدتا از جانب سازمان‌های استخبارات خارجی ساخته و هدایت می‌شوند.

او گفت که این صفحات برخلاف اصول قانون اساسی، عنعنات و منافع ملی افغانستان به نشرمطالب نفاق افگنانه مشغول هستند که صدها مورد از این مجموعه شناسایی شده است.

او با اشاره به اظهارات اخیر وزیر مخابرات مبنی برضرورت پیروی شبکه فیسبوک ازقوانین افغانستان، افزود که این تلاش‌ها نیز به منظور مسدود شدن صفحاتی روی دست گرفته شده که برخلاف منافع ملی کشور تبلیغ می‌کنند.

آقای سانچارکی اظهار داشت که حکومت از مجرای وزارت مخابرات، از شرکت فیسبوک درخواست کرده است که به قوانین افغانستان احترام گذاشته و یک پایه سرور/ دستگاه کنترول فیسبوک را در اختیار دولت قرار دهد؛ اما شبکه فیسبوک تاکنون زیر بار این امر نرفته است.

پیش از این، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان گفته بود که شبکه فیسبوک میلیون‌ها دالر از افغانستان عاید دارد و نشرات کاربران این شبکه نیز ناقض پالیسی حکومت است و شرکت فیسبوک باید مالیه پرداخت کرده و روی پالیسی نشرات خود تجدید نظر کند. او از احتمال مسدود شدن فیسبوک در صورت دوام رویکرد فعلی این شبکه سخن گفته بود.

همچنان مژگان مصطفوی معین مالی و اداری وزارت فرهنگ با اشاره به رشد صنعت جهانگردی در کشور اظهار داشت که بالغ بریک میلیون بازدید کننده داخلی و خارجی در جریان سال گذشته تنها از دو پارک ملی بند امیر ولایت بامیان و واخان ولایت بدخشان بازدید کرده‌اند.

او عواید ناشی از صنعت توریزم را در کشور روبه افزایش خوانده گفت که درجریان سال گذشته یک درصد ازعواید ناخالص ملی از مجرای جهانگردی به دست آمد.

از سوی‌هم، حسینه صافی سرپرست این وزارت با اشاره به برنامه حفاظت از آبدات تاریخی گفت که دها آبده سال گذشته بازسازی شده و دها آبده تاریخی دیگر درجریان سال جاری بازسازی خواهد شد.

وزیر فرهنگ از آسیب پذیری منار تاریخی جام در ولایت غور که اخیرا نگرانی از نابودی آن بالا گرفته بود نیز یاد آوری کرد و گفت که مرمت این اثر باستانی در چهارچوب یک برنامه کوتاه مدت و دراز مدت روی دست گرفته شده است.

عبدالجلیل سروش- خبرگزاری جمهور

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/news/115553/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading