بازتاب نیوز

شبیه سازی قلب انسان با چاپگر سه بعدی و استفاده از سلول‌های وجود انسان

٢٧ حمل ١٣٩٨ دويچه وله

روز دوشنبه، پانزدهم ماه روان میلادی، تال دفیر رئیس این پروژه از دانشگاه تل اویو به خبرنگاران گفت که این یک قلب نمونه و آزمایشی می باشد که بزرگی آن برابر به قلب یک خرگوش بوده و از سلول و رگ های خون ساخته شده است.

او با اشاره به این دستاورد دانشمندان علوم طبی گفت با آن که تا ایجاد  یک قلب واقعی که آن را بتوان در بدن انسان پیوند زد، راه درازی در پیش است، اما با آنهم این مورد یک "پیروزی چشمگیر" می باشد. دفیر افزود که قبل از این دانشمندان توانسته بودند تا قلبی را به کمک چاپگر سه بعدی با استفاده از امکانات مصنوعی بسازند، آنچه که نمی شود به بدن انسان آن را پیوند زد؛ اما این نخستین باری است که به کمک سلول و اجزای واقعی انسانی و چاپگر سه بعدی چنین قلب آزمایشی ساخته شده است.

دانشمندان قلب مذکور را که به بزرگی یک آلوچه یا گیلاس می باشد، به خبرنگاران نشان دادند.

دستاورد بزرگ بشری در شبیه سازی قلب انسان

براساس اظهارات داکتران، آنان سلول و رگ یک انسان مبتلا به بیماری قلبی را گرفته و از آن به اصطلاح «رنگ» یا مواد چاپگر سه بعدی ساخته اند. به این ترتیب مؤفق شده اند که برای اولین بار سلول قلب انسان را بسازند. به گفته او این قلب از سلول خود یک مریض قلب ساخته می شود و به این ترتیب قابلیت جذب آن در بدن مریض پس از پیوند بیشتر می باشد. دفیر گفته است که با آنکه این سلول ها می تواند در بدن مریض پیوند گردد، ولی هنوز قابلیت پمپ خون را ندارد.

دانشگاه طب تل آویو/ شبیه سازی قلب به کمک چاپگر سه بعدی

به گفته پژوهشگران تا زمانی که این قلب به کمک چاپگر سه بعدی بتواند به بدن انسان پیوند زده شود و فعالیت نماید، باید از چندین مشکل دیگر عبور نمود. یکی از چالش ها به گفته پژوهشگران دسترسی به مقدار کافی سلول های مورد احتیاج می باشد، تا با آن بتوان یک قلب را به بزرگی یک قلب معمولی ساخت.

با آنهم دفیر افزود: "احتمال این می رود که در ده سال آینده به طور معمولی بهترین شفاخانه های جهان خود قادر به استفاده از چاپگر سه بعدی برای ساختن ارگان های بدن انسان باشند." با آنهم به گفته او این شفاخانه ها احتمالاً ارگان ها یا اعضای ساده تر وجود انسان را به کمک چاپگر سه بعدی تولید خواهند کرد نه قلب را.

آژانسها/ نادیه فضل 

 • قلب؛ عضو معجزه‌آسایی که در طول زندگی می‌تپد معجزه طبعیت

  قلب یک دستگاه معجزه آسای طبعیت است. این عضو عضلاتی مشت‌مانند حدود ۷۰ ضربان در دقیقه دارد. به بیان دیگر، قلب در یک روز ۱۰ هزار خون را به بدن پمپ می‌کند، یعنی حدود پنج لیتر خون بدن را به همین مقدار پمپ می‌کند. و این کار را در طول زندگی انسان انجام می‌دهد. در جریان دوش قلب حتی پنج بار بیشتر خون به بدن پمپ می‌کند.

 • قلب؛ عضو معجزه‌آسایی که در طول زندگی می‌تپد کار دوگانه

  در واقع قلب ما از دو پمپ تشکیل شده است. زیرا جریان خون به دو سمت صورت می گیرد. جوف راست قلب خون را به شش می رساند، جایی که خون آکسیجن را جذب می کند. همزمان جوف چپ همان مقدار خون را به تمام بدن به گردش می رساند که خیلی هم ساده نیست، زیرا برای گردش خون در بدن فشار زیادی در مقایسه به فشار در رساندن خون به شش‌ها، وجود دارد.

 • قلب؛ عضو معجزه‌آسایی که در طول زندگی می‌تپد صدای بُم بُم

  هریک جوف قلب متشکل است از یک دهلیز و یک بطن. خون فقط به یک سمت جریان می داشته باشد. زیرا میان دهلیز ها و بطن های قلب و نیز میان دهلیزها، شریان‌های قلب وجود دارند که در تصویر (سبز) نشان داده شده است.

 • قلب؛ عضو معجزه‌آسایی که در طول زندگی می‌تپد فعالیت سخت عضلاتی

  قلب فقط از عضله ساخته شده است؛ اما عضله خیلی ویژه. این عضله به عضلات بازو و ران شبیه است، زیرا مثل هردو خیلی سریع می تواند خود را جمع کند. ولی عضله قلب خیلی مستحکم تر است و خسته نمی شود. علاوه بر این، برای این که لب قابلیت انقباض را داشته باشد، تمام سلول های عضله قلب به هم پیوسته اند.

 • قلب؛ عضو معجزه‌آسایی که در طول زندگی می‌تپد ناظم طبعیی قلب

  سعی کنید که حرکت قلب تان را عمداً متوقف نمایید. اصلاً ممکن نیست؛ زیرا قلب توسط عصب اداره نمی شود، بلکه خودش ناظم خاصی دارد. یعنی یک عضله کاملاً ویژه که به نام گره سینوسی یا دهلیزی یاد می شود و به طور منظم حرکت الکتریکی قلب را تولید می کند و این تحریک به سرعت برق خود را به تمام بدن می رساند و سبب انقباض قلب می شود. در صورتی که گره سینوسی نقضی داشته باشد، گره AV به جایش کار می کند.

 • قلب؛ عضو معجزه‌آسایی که در طول زندگی می‌تپد وقتی قلب دچار مشکل می‌شود

  در صورتی که تحرک قلب غیرعادی گردد، طور مثال در جوف های قلب لرزه پیدا شود، آرام نمی شود، بلکه همیشه گرفتگی عضلاتی می داشته باشد. در این صورت قلب قادر به پمپ خون نمی باشد. برای برگردایندن حالت اولی حرکت قلب، می توان به وسیله یک آله شوک دهنده این وضعیت خطرناک را خاتمه بخشید. حتی یک آدم معمولی هم می تواند نحوه استفاده از این آله را بداند.

 • قلب؛ عضو معجزه‌آسایی که در طول زندگی می‌تپد ناجی زندگی

  درصورتی که ضربان قلب یک انسان خیلی بطی شود، از آله مصنوعی موسوم به «کاردیاک پیس میکر» استفاده می کنند. این آله ضربان الکتریکی را تولید کرده و آن را به عضلات قلب می فرستد. داکتران قلب برای اولین بار در سال ۱۹۵۸ چنین یک آله ای را به قلب انسان نصب کردند. یک آله مدرن میان پنج تا دوازده ساال دوام می کند. اما حد متوسط آن هشت سال می باشد.

 • قلب؛ عضو معجزه‌آسایی که در طول زندگی می‌تپد جراحی قلب

  برای جراحی قلب، داکترها مجبور می شوند که آن را برای مدت کوتاهی از حرکت باز دارند و جریان خون در بدن را متوقف کنند که چنین کاری در واقع به معنی مرگ است. اما در دهه پنجاه دانشمندان با انکشاف ماشین قلب و شش، مؤفق به حل این معما شدند. این آله برای مدت کوتاهی به جای قلب و شش عمل می کند. یعنی خون و آکسیجن را به تمام بدن می رساند.

 • قلب؛ عضو معجزه‌آسایی که در طول زندگی می‌تپد جراحی بدون باز کردن قفسه سینه

  در طبابت امروزی این امکان هم وجود دارد که معاینات قلب و نیز عملیات جراحی از طریق دیگری و بدون باز کردن قفسه سینه انجام یابند. برای این منظور، داکتران قلب یک شیلنگ پلاستیکی را که به نام "کاتتر" یاد می شود را از مسیر رگ اتصالی میان ران و شکم، یا از مسیر رگ آرنج و یا هم از طریق رگ بند دست وارد می کنند و آن را از طریق رگ یا شریان ها به قلب می رسانند. مریض قبلاً فقط بی حسی موضعی می گیرد.

 • قلب؛ عضو معجزه‌آسایی که در طول زندگی می‌تپد دریچه انعطاف پذیر قلب

  در صورتی که یکی از دریچه های قلب خراب بوده و یا تضعیف شده باشد، به دریچه قلب جدید نیاز می رود. داکتران از دو نوع دریچه برای حل این معضل استفاده می کنند، یا از دریچه های قلب طبیعی مثلاً دریچه قلب خوک و یا از دریچه های قلب فلزی. در حال حاضردریچه های مصنوعی و انعطاف پذیر قلب نیز وجود دارند که می توان آن را خیلی کوچک کرده و از مسیر رگ به قلب رساند. بنابراین برای گشایش قفسه سینه نیازی نمی رود.

 • قلب؛ عضو معجزه‌آسایی که در طول زندگی می‌تپد رگ های های مسدود شده

  رگ های اطراف قلب، مواد مورد نیاز به شمول آکسیجن را به این عضو بدن می رساند. درصورتی که یکی از این رگ ها مسدود گردد، احتمال ایست قلبی می رود. جراح قلب با یک عمل جراحی ناحیه مسدود شده را باز می کند. یعنی یک رگ اضافی از بدن مریض را به این منظور می گیرد و یا هم با رگ مصنوعی این عمل را انجام می دهد.

 • قلب؛ عضو معجزه‌آسایی که در طول زندگی می‌تپد ناجی زندگی از فلز

  در صورتی که رگ قلب تنگ شده باشد، جراحان کاتتر را از طرق خون وارد می کنند و در ناحیه تنگ رگ یک بالون یا خلایی را ایجاد می کند. برای اینکه این نقطه دوباره قادر به جمع شدن نباشد، آن را با یک استنت یا لوله فلزی جالی دار باز نگه می دارند. این لوله از فلز ظریفی ساخته شده و رگ را از داخل محکم می گیرد. علاوتاً روی جدار این لوله با ادویه پوشانیده می شود.

 • قلب؛ عضو معجزه‌آسایی که در طول زندگی می‌تپد در صورتی که قلب کاملاً از بین رفته باشد

  جراحان قلب، نصب قلب سالم به جای قلب بیمار را برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ انجام دادند. در آن زمان یک رویداد خارق العاده بود. اما در حال حاضر چنین عملی دیگر نادر نیست. داکتران سالانه چندین هزار قلب اهدایی انسان هایی را که خود فوت کرده اند، با قلب بیماران شدید قلبی عوض می کنند. اما کسی که قلب دیگری را گرفته است، باید تا پایان عمر از دوایی استفاده کند تا بدن او قلب بدن دیگری را رد نکند.

 • قلب؛ عضو معجزه‌آسایی که در طول زندگی می‌تپد ادامه حیات با پمپ کمکی

  اعانه قلب یک امر خیلی نادر می باشد. بنابراین در صورتی که قلب کسی از کار بیافتد، برای ادامه حیات از پمپ مصنوعی کمکی استفاده صورت می گیرد. به این معنی که قلب ناتوان بیمار در بدنش باقی می ماند، اما این قلب با نصب پمپ های مصنوعی زنده نگه داشته می شود. اما وسایل و نیروی تحرک این پمپ ها در خارج از بدن انسان می مانند.

 • قلب؛ عضو معجزه‌آسایی که در طول زندگی می‌تپد یک قلب مصنوعی

  یکی از رویاهای پژوهشگران ساختن قلب مصنوعی است، قلبی که بتواند جای قلب طبعیی انسان را کاملاٌ پر کند. این قلب باید بدون هیچگونه وسیله بیرونی در داخل بدن فعالیت بتواند و بدون اینکه منظم از آن مراقبت صورت گیرد، خیلی عادی سال های زیادی در بدن شخص باقی بماند. در حال حاضر به صورت نمونه چنین قلب هایی ساخته شده اند و کار روی آن جریان دارد.


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%B4%D8%A8%DB%8C%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%82%D9%84%D8%A8-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%DA%86%D8%A7%D9%BE%DA%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%87-%D8%A8%D8%B9%D8%AF%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86/a-48349544?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading