بازتاب نیوز

آلمان نزدیک به ۱۴ میلیارد افغانی به افغانستان کمک می‌کند

٢٧ حمل ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: وزارت همکاری اقتصادی و توسعه آلمان از کمک نزدیک به ۱۴ میلیارد افغانی این کشور به افغانستان خبر داده است. از این مقدار کمک آلمان نزدیک به ۹ میلیارد افغانی آن مشروط است و به صندوق وجهی بازسازی افغانستان اختصاص می‌یابد. 

در یک خبرنامه اداره «همکاری آلمان با افغانستان» که روز سه‌شنبه، ۲۷ حمل به نشر رسید، آمده است که وزارت همکاری اقتصادی و توسعه آلمان تعهد کرده است که حدود ۵.۱ میلیارد افغانی معادل ۵۹ میلیون یورو را در عرصه‌های حکومت‌داری خوب، توسعه پایدار اقتصادی و نیز توسعه شهری و زیربنایی شهرداری در افغانستان سرمایه‌گذاری کند.

هم‌چنان آلمان مبلغ ۸.۷ میلیارد افغانی معادل ۱۰۰ میلیون یورو را به صندوق وجهی بازسازی افغانستان اختصاص می‌دهد. از مجموع ۸.۷ میلیارد افغانی که به صندوق وجهی سپرده می‌شود، ۵.۲ میلیارد افغانی آن مشروط به تطبیق اصلاحاتی‌ است که حکومت افغانستان در نشست جنوا به آن تعهد کرده است. نشست جنوا در ماه نوامبر سال گذشته میلادی برگزار شد. در این نشست حکومت افغانستان و اتحادیه اروپا روی برخی از موارد از جمله پاسخ‌گویی متقابل تعهد کرده بودند.

اداره «همکاری آلمان با افغانستان» گفته است که ۳.۵ میلیارد افغانی دیگر در بخش انرژی سرمایه‌گذاری می‌شود و مشروط به انجام رهنمودهای فعالیت حفظ و مراقبت پروژه‌های جاری و آینده‌ می‌شود که پیش از این پلان شده است. 

در خبرنامه به نقل از هیننگ پلاتی، رییس بخش افغانستان و پاکستان در وزارت همکاری اقتصادی و توسعه آلمان آمده است که این کشور به عنوان یک شریک مطمین و دراز مدت برای توسعه افغانستان و مردم این کشور باقی می‌ماند. او افزوده است که آلمان به حمایت خود از انکشاف در افغانستان با تمویل ۴۳۰ میلیون یورو در سال تا ۲۰۲۰ ادامه خواهد داد.

از جانب دیگر، ناهید سرابی، معین امور پالیسی وزارت مالیه در سخنانی به مناسبت تعهد جدید آلمان در برابر حمایت و کمک مالی به افغانستان گفته است: «همان‌طوری‌که در استراتژی رشد و نیز چهارچوب ملی صلح و توسعه افغانستان تسجیل شده است، حکومت افغانستان در نظر دارد به رشد اقتصادی بالاتری دست یابد، مناسبات دوستانه‌اش را با کشورهای همسایه توسعه دهد، عواید را افزایش دهد، اشتغال‌زایی کند، سطح فقر را کاهش دهد و به منازعه خشونت‌بار پایان دهد.»

براساس معلومات اداره همکاری آلمان با افغانستان این کشور از سال ۲۰۰۱ به این سو به صورت مجموعی ۳۴۵ میلیارد افغانی معادل ۴.۰۶ میلیارد یورو در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده است.   

لینک اصلی: https://8am.af/germany-contributes-nearly-14-billion-afn-to-afghanistan/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading