بازتاب نیوز

چهره‌های حامی کدام سیاست مردان در فهرست اشتراک کننده گان نشست دوحه، شامل اند؟

٢٧ حمل ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

Read in Englishبه دری بخوانیدپه پښتو ولولئ2019-04-16 | 17 دقيقه پيش

امروز حکومت فهرست ۲۵۰ نفری را برای اشتراک در نشست دوحه اعلام کرد که در میان آن چهره‌های وفادار به رییس جمهورغنی، عبدالله عبدالله و حامد کرزی بیشتر به چشم می‌خورند. انتظار می رود که شماری از چهره های سیاسی به گونه جداگانه در نشست دوحه رهسپار قطر شوند.

نشست دوحه به میزبانی دولت قطر و با حضور ۲۵نماینده ی طالبان در روزهای جمعه و شنبه پیشرو برگزار خواهد شد.

ریاست جمهوری امروز با پخش فهرست ۲۵۰نفری افزوده است که در این فهرست نماینده گان حزب‌های سیاسی، رهبران جهادی، فعالان جامعه مدنی، نماینده گان زنان، مقام‌های حکومتی، نماینده گان رسانه‌ها، عالمان دین و خانواده های قربانیان جنگ‌های اخیر حضور دارند.

از سویی هم یک منبع نزدیک به حامد کرزی می‌گوید با وجودی که هواداران او در فهرست اشتراک کننده گان نشست دوحه حضور دارند؛ اما وی در این نشست اشتراک نمی‌کند.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور نیز در گفتگو با صدای امریکا گفته است که برای برگزاری و اشتراک در نشست دوحه، آماده‌گی‌های لازم گرفته شده است.

از سویی هم، وزیر خارجه امریکا از پایان جنگ چهل ساله در افغانستان ابراز امیدواری کرده است. رییس دستگاه دیپلماسی امریکامیگوید هدف اساسی واشنگتن ختم جنگ وانسان کشی درافغانستان است.

مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا گفته است: «صبح امروز من با سفیر ما زلمی خلیلزاد که برای آوردن صلح در افغانستان کار می‌کند، صحبت کردم، ما تلاش می‌کنیم تا طولانی ترین جنگ در تاریخ امریکا پایان یابد و زنده گی شهروندان افغانستان و امریکا را به گونه یک سان نجات دهیم.»

افزون بر این، منابع به تلویزیون یک گفته است که جنرال سکات میلر فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان گفته است که در گفتگوهای قطر با طالبان، او تلاش کرده بود که خشونت کاهش یابد و صلح برقرار شود.

آقای میلر گفته است که در آنزمان «رهبران طالبان کاهش خشونت را در نظر گرفته بودند. اما در این اواخر طالبان عملیات تهاجمی شان را علیه مردم افغان اعلام کرده اند.»

به گفته منبع، این فرمانده امریکایی افزوده است که « طالبان اراده مردم را نا دیده می گیرند» و او یک بار دیگر از طالبان خواسته است که خشونت شان را کاهش دهند، به حرف مردم گوش دهند و خشونت را توقف دهند.

انتظار می رود که تمامی اشتراک کننده گان نشست قطر فردا و یا هم پس فردا در یک هواپیمای ویژه رهسپار قطر شوند.

پیش از این طالبان گفته اند تمامی کسانی که در نشست دوحه اشتراک می کنند، دیدگاه شخصی شان را بیان خواهند کرد و از حکومت نماینده گی کرده نمی توانند.

بشیر احمد قاسانی

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/37967-2019-04-16-12-39-03

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading