بازتاب نیوز

چرا نتایج نهایی انتخابات پارلمانی را اعلام نمی‌کنید؟

٢٧ حمل ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

انتخابات پارلمانی شش ماهه شد. شش ماه قبل شهروندان جمهوری برای نامزدان مورد نظرشان در انتخابات پارلمانی در کابل و دیگر ولایات رای داده بودند. اما تا هنوز نتایج نهایی این انتخابات به صورت کامل اعلام نشده است. شاید در هیچ کشور دنیا اعلام نتایج انتخابات پارلمانی شش ماه زمان نبرد. تازه روشن نیست که نتایج نهایی این انتخاباتی کی اعلام می‌شود؟ مدیران ارشد کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی به روشنی در این مورد سخن نمی‌گویند. کسی حاضر نیست که در این مورد بسیار صادقانه گپ بزند و بگوید که مشکل در کجا است؟ کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی توضیح نمی‌دهند که مشکل سیاسی است، ‌یا فنی؟ اگر مشکل فنی است چرا تا حال این مشکل حل نشده است، ‌اگر مشکل سیاسی است، کدام نهادهای قدرت‌مند مانع اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی شده‌اند؟

در این هیچ تردیدی نیست که انتخابات پارلمانی با نواقص بسیار برگزار شد. کمیشنران وقت کمیسیون مستقل انتخابات نتوانستند انتخاباتی برگزار کنند که نقص کم‌تر داشته باشد. در همین کابل بی‌نظمی‌های انتخاباتی نسبت به ولایت‌های دیگر بسیار زیاد بود. کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده بود که برای اولین‌بار است که انتخابات پارلمانی را به اساس فهرست رأی‌دهنده‌گان برگزار می‌کند، ‌اما در روز انتخابات این فهرست به برخی از محل‌های رأی‌دهی نشد، برخی از محل‌ها با تاخیر باز شد و شماری از محل‌های رأی‌دهی اصلاً باز نشد. شهروندان افغانستان از انتخابات پارلمانی استقبال گسترده و همه‌جانبه کردند. اما کمیسیون مستقل انتخابات با کفایتی و ضعف به شور و شعف انتخاباتی پاسخ گفت.

ضعف‌های کمیشنران قبلی کمیسیون مستقل انتخابات مشکلات فنی زیادی آفرید. نوارهای ویدیویی و اسنادی که بعداً منتشر شد نشان داد که در برخی از ولایات عمداً به سود برخی از نامزدان تقلب شده است. بسیار مشهود بود که در برخی از مناطق عدالت انتخاباتی رعایت نشده بود. اما با وجود تمام این‌ها، ‌شش ماه تأخیر در اعلام نتایج انتخابات پارلمانی هیچ توجیهی ندارد. هر قدر که اعلام نتایج انتخابات پارلمانی زمان ببرد، ‌به همان اندازه، تردیدها نسبت به کمیسیون مستقل انتخابات بیش‌تر می‌شود. لازم بود که مدت‌ها قبل نتایج انتخابات پارلمانی اعلام می‌شد. حال نگرانی عمده این است که اعلام نتایج انتخابات پارلمانی بیش‌تر از این هم به تاخیر بیافتد. کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات وظیفه دارند که هرچه زودتر نتایج نهایی انتخابات پارلمانی را اعلام کنند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی باید هرچه زودتر کارش را تمام کند و توپ را به میدان کمیسیون مستقل انتخابات بفرستد. کمیسیون شکایات انتخاباتی نباید بیش‌تر از این زمان را هدر بدهد. هر قدر که بررسی و تفتیشی که نیاز بود، ‌حتماً در این شش ماه انجام شد. حال وقتش است که هر دو کمیسیون دست به دست هم بدهند، تا نتایج نهایی انتخابات پارلمانی اعلام شود. شهروندانی که در انتخابات پارلمانی خودشان را نامزد کرده بودند، ‌حق دارند که از نتایج اطلاع یابند. شهروندانی که با قبول خطر مرگ در انتخابات پارلمانی رأی داده بودند، حق دارند که از نتایج نهایی انتخابات پارلمانی اطلاع یابند. رهبران حکومت وحدت ملی هم به جای صف‌آرایی درباره‌ی جرگه‌ی مشورتی ماه ثور، بهتر بود که از کمیسیون مستقل انتخابات حمایت سیاسی می‌کردند تا نتایج نهایی را اعلام کند.

در انتخابات پارلمانی شهروندان جمهوری با قبول خطر رأی دادند. کسانی را که آنان برگزیده‌اند، ‌نماینده‌گان واقعی مردم افغانستان است. سران حکومت باید حمایت لازم سیاسی را از کمیسیون‌های انتخاباتی دریغ نکنند، تا نتایج نهایی انتخابات پارلمانی را اعلام کنند. کسانی که از دل انتخابات پارلمانی به عنوان نماینده‌ی مردم افغانستان بیرون می‌شوند، ‌کاملاً محق‌اند که به رییس جمهور و رییس اجرایی درباره‌ی مسایل سرنوشت‌ساز کشور، مشورت بدهند. بیش‌تر از این تأخیر در اعلام نتایج انتخابات پارلمانی هیچ توجیه منطقی و سیاسی ندارد. هرچه زودتر باید کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات نتایج نهایی انتخابات پارلمانی را اعلام کنند. کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات با اعلام نتایج نهایی انتخابات اصل استقلال این کمیسیون را تمثیل کنند. حتا اگر رییس جمهور و رییس اجرایی از اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی حمایت سیاسی نکنند، کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات باید پا پیش بگذارند و دیگر اجازه ندهند که نتایج نهایی انتخابات پارلمانی گروگان بماند.

لینک اصلی: https://8am.af/why-do-not-you-announce-the-final-results-of-the-parliamentary-elections/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading