بازتاب نیوز

سیل در کابل؛ رئیس جمهور به مناطق آسیب پذیر رفت

٢٧ حمل ١٣٩٨ روزنامه افغانستان

در پی بارندگی شدید و جاری شدن سیل در کابل پایتخت، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور، به مناطق آسیب پذیر رفت و با آسیب دیدگان سیل دیدار کرد.
ارگ ریاست جمهوری کشور اعلام کرده که آقای غنی دیروز (سه شنبه، 27 حمل) به منطقه "قلعه واحد" در ناحیه پنجم شهر کابل رفته و محلات آسیب پذیر از سیل را از نزدیک بررسی کرده است.
رئیس جمهور در دیدار با آسیب دیدگان سیل در این مناطق گفته است که "ترتیبات به خاطر انسداد سیلاب‌ها گرفته می‌شود و اطراف دریای کابل از غصب تصفیه می‌‎گردد، زیرا حریم دریا مربوط به ملت است."
بارندگی‌ها در کابل و شماری از ولایت‌ها از اوایل هفته جاری آغاز شد و در دو روز گذشته شدت یافت. مقامات در کابل تأیید کرده‌اند که بر اثر جاری شدن سیل در پایتخت، دست‌کم دو نفر جان باخته و 35 خانه تخریب شده است.
احمد ذکی سرفراز، شهر کابل گفته است که نواحی 5، 13، 6، 9 و 16 کابل بیشترین آسیب را از جاری شدن سیل دیده است.
در روزهای گذشته، عکس‌های زیادی از سرازیر شدن سیل در رودخانه و جاده‌های کابل در شبکه‌های اجتماعی نشر شد. شهروندان از مسدود شدن جاده‌ها و راه‌ها بر اثر جاری شدن سیل خبر می‌دادند.
شهرداری کابل اعلام کرده که این اداره تیم‌های رسیدگی به حوادث و حالات اضطرار را ایجاد کرده و آنها بعد از شناسایی محلات آسیب پذیر، برای تحکیم آن تلاش می‌کنند.
این اداره اعلام کرده که خانه‌های رهایشی غیرپلانی و خودسر در کنار رودخانه کابل"از آسیب پذیرترین نقاط" به شمار می‌روند.
شهرداری کابل به ساکنان دو طرف رودخانه کابل هشدار داده که "امکان تخریب تعدادی از خانه‌ها" در این مناطق وجود دارد و آنها برای رسیدگی به مشکلات شان با کارمندان شهرداری همکاری کنند.
شهرداری کابل اعلام کرده که از وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی خواسته که برای توزیع خیمه و کمک‌های اضطراری به آسیب دیدگان احتمالی، آمادگی داشته باشد.
رئیس جمهور غنی نیز به اداره زون پایتخت و شهرداری کابل دستور داده که "یک سروی عاجل از مناطق آسیب دیده" انجام دهند و به والی کابل نیز دستور داده که فهرست آسیب دیدگان از سیل را "به زود ترین فرصت" تهیه کند تا کمک‌های فوری صورت گیرد.
وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی اعلام کرده که در دو روز گذشته بر اثر جاری شدن سیل در ولایت‌های هرات، پروان، کاپیسا، پنجشیر، لوگر، فراه، میدان وردک، دایکندی، بدخشان، جوزجان، فاریاب، بادغیس، زابل، غزنی، لغمان، کنر  و کابل دست کم 4 نفر کشته شده است. این وزارت گفته همچین در این ولایات 57 خانه به صورت کلی و 519 خانه به صورت قسمی تخریب شده است. یک پایه پل و 3 سربند آب نیز تخریب و 60 رأس مواشی نیز از بین رفته است. وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث گفته است که در این ولایات با همکاری موسسه‌های ملی و بین‌المللی به 1054 فامیل مواد غذایی و غیرغذایی توزیع کرده است.
افغانستان به دلیل اقلیم ویژه‌ای که دارد کشوری سیل‌خیز به حساب می‌آید و هر سال از اواخر ماه فبروری به دلیل آب شدن برف‌ و بارندگی بهاری، جاری شدن سیل در مناطق مختلف کشور شروع می‌شود و تا ماه جولای ادامه می‌یابد.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=147718

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading