بازتاب نیوز

رئیس جمهور فرانسه: کلیسای نوتردام ظرف ۵ سال بازسازی خواهد شد

٢٧ حمل ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

برای بازسازی کلیسای تاریخی نوتردام پاریس که در اثر یک آتش‌سوزی بزرگ یک بخش آن تخریب گردید صد‌ها میلیون یورو تعهد سپرده شد.

این آتش‌سوزی که دیروز سقف این کلیسای ۸۵۰ ساله را که میراث فرهنگی جهان پنداشته می‌شود فرا گرفت و سبب فروریختن برج عمده آن شد بعد از پانزده ساعت به کلی خاموش ساخته شد.

ولی کارکنان اطفائیه باز هم توانستند که بخش اساسی این کلیسا در وسط پاریس و دو برج زنگدار آنرا نجات دهند.

رئیس جمهور فرانسه تعهد کرده است که کلیسای نوتردام را ظرف پنج سال بازسازی می کنند.

امانوئل مکرون دیشب در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به ملت گفت:

"من امشب با قوت به شما می‌گویم که ما مردم معمار هستیم. ما چیزهای زیادی برای بازسازی داریم، بنابرین ما کلیسای نوتردام را حتی زیباتر از گذشته بازسازی خواهیم کرد و من می‌خواهم این کار ظرف پنج سال انجام شود."

شرکت‌ها و تاجران برای بازسازی این ساختمان ۸۵۰ ساله تا کنون ۷۰۰ میلیون یورو معادل ۹۱۳ میلیون دالر کمک وعده کرده‌اند.

پیام‌های همدردی و حمایت از بازسازی این کلیسای باستانی از همه اطراف جهان به پاریس مواصلت نمود و دونالد توسک رئیس شورای اروپایی از کشورهای اتحادیه اروپا خواست گردهم آیند.

صدراعظم جرمنی نیز کلیسای نوتردام را یک نماد فرهنگ فرانسوی و اروپایی خوانده حمایت خود را از مردم فرانسه اعلام داشته است.

قصر سفید گفت، رئیس جمهور امریکا در یک تماس تیلیفونی همدردی خود را به رئیس جمهور مکرون ابراز داشت و برای بازسازی این کلیسا پیشنهاد کمک کرد.

احمد الطیب شیخ الازهر نیز در پیام خود در تویتر بخاطر آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام که آنرا شهکار تاریخ معماری خوانده ابراز غم و اندوه نموده همدردی خود را با مردم فرانسه شریک ساخت.

لوی سارنوال پاریس گفت، برای تحقیقات که به گفته وی طولانی و پیچیده خواهد بود ۵۰ نفر گماشته شده‌اند.

هم‌چنین کریستوف کاستنر وزیر داخله فرانسه در محل حادثه به خبرنگاران گفت که همه احتمالات بررسی خواهند شد ولی دلیل دیگری وجود ندارد غیر از این‌که آتش‌سوزی تصادفی رخ داده‌است.

​وی افزود:

"لوی سارنوال به بسیار وضاحت گفت. کدام دلیل وجود ندارد که ما فکر کنیم که کدام علت غیر از تصادفی بودن واقعه وجود داشته باشد. ولی به هر صورت، پنجاه تحقیق کننده گماشته شده‌اند، ما همه چیز را بررسی می‌کنیم و همه واقعیت گفته خواهد شد."

علت آتش‌سوزی هنوز معلوم نیست ولی مقامات می‌گویند امکان دارد که به برخی کارهای ترمیم که در کلیسا جریان داشت ارتباط داشته باشد.

سالانه میلیون‌ها جهانگرد از کلیسای روتردام بازدید می‌کردند.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29885416.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading