بازتاب نیوز

اشرف غنی: از افزایش خسارات ناشی از سیلاب‌ها باید جلوگیری شود

٢٨ حمل ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

رئیس جمهور افغانستان در حالی‌که چندین ولایت کشور در سه روز اخیر شاهد باران‌های پیهم و سیلاب بودند دیروز سه شنبه به ادارات مربوط دستور داد که برای کاهش خسارات دست بکار شوند.

با گرم شدن هوا امسال نه تنها جنگ‌ها شدت گرفته بلکه بارندگی‌های شدید و سیلاب‌ها نیز سر و مال مردم را تهدید می‌کند.

اداره مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان می‌گوید در سه روز گذشته ۱۹ ولایت افغانستان، از هرات تا کابل و بدخشان شاهد بارندگی و سرازیر شدن سیلاب‌ها بود که خسارات جانی و مالی هنگفت به همراه داشته است.

رئیس جمهور اشرف غنی پس از بازدید برخی مناطق آسیب دیده در کابل شام دیروز برای کاهش خسارات و رسیدگی به آسیب دیدگان یک جلسۀ مقامات اداره‌های مختلف را در ارگ رهبری کرد.

اعلامیه ارگ ریاست جمهوری گفت که رئیس جمهور به مقامات دستور داد تا برای کاهش خسارات و ارزیابی تلفات و زیان‌ها در همه ولایات دست بکار شوند.

محمد اسلم سیاس معاون اداره مبارزه با حوادث طبیعی شام روز سه‌شنبه در بارۀ خسارات جانی و مالی سه روز اخیر به رادیو آزادی گفت:

"در دو روز گذشته حداقل ۵ نفر شهید شده‌اند. زخمی نداریم و حدود دو صد خانه کلاً تخریب شده‌است. ۳۵۵ خانه جزئی تخریب شده ولی خسارات مردم زیاد است."

اما گزارش‌های که رادیو آزادی از مقامات محلی دریافت کرده‌است شمار تلفات جانی سه روز گذشته را از ارقامی‌که آقای سیاس ارائه داشت چندین برابر بیشتر نشان می‌دهد.

  • ناپدید شدن ۱۷ تن در اثر سیلاب‌ها در هرات

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات روز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت که در اثر سیلاب‌های اخیر در این ولایت حداقل هشت نفر کشته و ده تن دیگر زخمی شده‌اند.

او می‌گوید که یک موتر فلاینکوچ با ۱۷ سواری در اثر سیلاب‌ها در ولسوالی اوبه نا پدید شده و سرنوشت سواری‌ها هنوز معلوم نیست.

  • تلفات ناشی از سیلاب‌ها در میدان وردک و پکتیا

در ولایت میدان وردک نیز مقامات به رادیو آزادی گفتند که دو نفر هلاک و شماری زیاد خانه‌ها تخریب شده‌اند.

بیشترین خسارات در ولسوالی‌های نرخ و جلریز وارد شده‌است.

در ولسوالی جاجی آریوب پکتیا، در نتیجه فروریختن یک منزل در اثر باران شدید دو دختر خرد سال جان باخته و چهار تن دیگر زخمی شده‌اند.

در ولایات فراه، بادغیس، کندهار، غزنی، پروان، کنر، نورستان، بدخشان و چندین ولایت دیگر سیلاب‌های سه روز اخیر به مردم خسارات مالی سنگین وارد کرده‌است، منازل آن‌ها تخریب و صدها خانواده مجبور شده‌اند خانه‌های خود را ترک گویند.

ساکنان جوار دریای کابل به رادیو آزادی گفتند که از ترس سیل چند شب را بیدار سپری کرده‌اند.

اداره مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان سعی می‌کند که از ذخایر خود مواد خوراکی و غیره به آسیب دیدگان بطور عاجل کمک کند.

محمد اسلم سیاس معاون این اداره می‌گوید هر چند کمک‌های آن‌ها کافی نیست ولی برخی سازمان‌های جهانی و امداد رسان متعهد کمک به آسیب دیدگان شده‌اند.

او می‌گوید که تیم‌های سروی این اداره شمار تلفات و حجم خسارات را ارزیابی می‌کنند.

  • هشدار از سرازیر شدن سیلاب‌های بیشتر

اداره مبارزه با حوادث طبیعی از احتمال بارندگی در روز‌های آینده هشدار داده می‌گوید کسانی‌که در معرض سیلاب‌ها قرار دارند برای دوری از خطر با مقامات محلی و شورا‌ها در تماس شوند.

اداره هواشناسی افغانستان بارندگی شدید و سیلاب‌ها را امروز هم در چندین ولایت از جمله کابل، خوست، پکتیا، لوگر، ننگرهار، لغمان، پروان، پنجشیر، تخار، بدخشان، نورستان، کنر، بادغیس، سرپل، فراه و هرات پیش‌بینی کرده‌است.

اداره همآهنگی کمک‌های بشری ملل متحد می‌گوید از آغاز سال میلادی ۱۱۶ نفر در افغانستان در اثر سیلاب‌ها جان باخته اند.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29885446.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading