بازتاب نیوز

معین وزارت مالیه: حکومت در نظر دارد به رشد اقتصادی بالاتری دست یابد

٢٨ حمل ١٣٩٨ پایگاه خبری پیام آفتاب

وزارت مالیه اعلام کرد که وزارت همکاری اقتصادی و توسعه آلمان تعهد کرده‌است که ۵٫۱ میلیارد افغانی را در عرصه‌های حکومتداری خوب، توسعه پایدار اقتصادی و نیز توسعه شهری و زیربنای شهرداری‌ها در کشور، کمک می‌کند.

وزارت مالیه روز سه‌شنبه (۲۶ حمل) با انتشار خبرنامه‌ای، نوشت که آلمان مبلغ ۸٬۷ میلیارد افغانی دیگر را نیز به صندوق وجهی بازسازی افغانستان اختصاص خواهد داد.

به نقل از خبرنامه وزارت مالیه، آلمان از سال ۲۰۰۱ میلادی بدینسو، مجموعاً ۳۴۵ میلیارد افغانی به افغانستان کمک کرده‌است.

وزارت مالیه نوشت که آلمان در بدل این کمک‌ها از حکومت افغانستان انتظار دارد که تحت چهارچوب پاسخگویی متقابل جینوا، به تعهدات خویش مبنی بر انجام اصلاحات در زمینهٔ مبارزه با فساد اداری، جلوگیری از خشونت علیه زنان، تساوی جندر و فرصت‌های مساوی برای زنان و نیز تأمین شفافیت در استخراج معادن عمل کند.

به گفته وزارت مالیه مبالغی که قرار است کمک شود، مشروط بر تطبیق اصلاحاتی خواهد بود که مشترکاً در چهارچوب پاسخگویی متقابل جینوا، روی آنها موافقه صورت گرفته‌است.

به نقل از خبرنامه وزارت مالیه، علاوه بر آن، مبلغ ۳٬۵ میلیارد افغانی از طریق همکاری دو جانبه که در سکتور انرژی سرمایه‌گذاری خواهد شد، مشروط به انجام رهنمودهای فعالیت و حفظ و مراقبت پروژه‌های جاری و آیندهٔ پلان شده به منظور پایداری این پروژه‌ها است.

ناهید سرابی، معین امور پالیسی وزارت مالیه در این رابطه گفت: «همانطوری‌که در استراتژی رشد و نیز چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان تسجیل شده‌است، حکومت در نظر دارد به رشد اقتصادی بالاتری دست یابد، مناسبات دوستانه‌اش را با کشورهای همسایه توسعه دهد، عواید را افزایش دهد، اشتغال سازی کند، سطح فقر را کاهش دهد و به منازعهٔ خشونت بار پایان دهد.»

خانم سرابی افزود، رسیدن به این اهداف ما را قادر خواهد کرد تا به مثابهٔ یک ملت به خودکفایی نایل شویم. برای رسیدن به این هدف‌ها، ما روی برنامه‌ها و پروژه‌های دارای اولویت در مطابقت با «برنامه‌های ملی دارای اولویت» سرمایه‌گذاری می‌کنیم؛ برنامه‌هایی که درازمدت و دوام دارند و افغانستان را به منطقه و فراتر از آن پیوند می‌دهد.

هیننگ پلاتی، رئیس بخش افغانستان و پاکستان در وزارت همکاری اقتصادی و توسعه آلمان نیز در سخنرانی خود گفت: آلمان به عنوان یک شریک مطمئن درازمدت برای توسعه افغانستان و مردم این کشور باقی می‌ماند – همان طوری که ما در گذشته نیز چنین بوده‌ایم.

آقای پلاتی افزود، آلمان به حمایت خویش از انکشاف در افغانستان با تمویل الی ۴۳۰ میلیون یورو به‌طور سالانه تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داد.

او علاوه کرد، هدف از همکاری افغان-آلمان همانا بهبود بخشیدن شرایط زندگی و دورنماهای آیندهٔ مردم افغانستان است تا آنها بتوانند از یک زندگی عاری از فقر، مهاجرت، خشونت یا افراطیت لذت ببرند.

آلمان متعهد شده که به حمایت خویش در مبارزه علیه فساد اداری، رشد دختران و زنان، تقویت جامعهٔ مدنی افغانستان، اصلاح ادارهٔ عامه و ایجاد یک محیط قادر کننده برای سهمگیری سکتور خصوصی ادامه دهد.

مسئول بخش افغانستان و پاکستان وزرات همکاری اقتصادی آلمان گفت که، ادارهٔ همکاری افغان-آلمان همکاریش را با جانب افغانی توسعه خواهد بخشید و به گونهٔ فزاینده از محرک‌ها برای رشد شفافیت، مالکیت افغانی و سمت یابی انکشافی استفاده خواهد کرد.

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/89777/%D9%85%D8%B9%DB%8C%D9%86-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%87-%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%AA-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%AF

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading