بازتاب نیوز

رئیس مجلس آمریکا: ترامپ به دخالت ننگین آمریکا در جنگ یمن تداوم می‌بخشد

٢٨ حمل ١٣٩٨ پایگاه خبری پیام آفتاب

نانسی پلوسی رئیس دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا پس از وتوی قطعنامه کنگره برای قطع حمایت از ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در جنگ یمن از سوی دونالد ترامپ، از این اقدام انتقاد کرد.

پلوسی در پیامی توئیتری نوشت: مناقشه یمن یک بحرانی انسانی فجیع است که وجدان همه جهان را به چالش می‌کشد. اما رئیس‌جمهوری (ترامپ) بدبینانه تصمیم گرفته رای هر دو حزب و هر دو رکن کنگره را زیرپا گذاشته و به دخالت ننگین آمریکا در این بحران اندوهناک استمرار بخشد.

وی با تأکید بر اینکه این مناقشه باید هم‌اکنون پایان یابد، افزود: مجلس نمایندگان از رئیس‌جمهوری می‌خواهد که صلح را بر سیاست اولویت دهد و با ما در راستای راه حلی برای پایان دادن به این بحران و نجات جان انسان‌ها همکاری کند.

ترامپ بامداد چهارشنبه برای دومین بار از وتو در مقابل مصوبات کنگره استفاده کرد و در نامه ای خطاب به سنای کشورش نوشت که این قعطنامه «غیرضروری» بوده و بر روابط خارجی ایالات متحده تأثیر منفی دارد.

این قطعنامه که ماه گذشته در سنای آمریکا تصویب شد، ۱۵ حمل در مجلس نمایندگان این کشور نیز با اکثریت آرا مورد تصوب قرار گرفت.

این نخستین قطعنامه ای است که در دو مجلس سنا و نمایندگان از سال ۱۹۷۳ تا کنون تصویب شده و پس از آن جدی تر شد که رژیم سعودی جمال خاشقچی روزنامه‌نگار عربستانی را در کنسولگری این کشور در استانبول به طرز وحشتناکی به قتل رساند.

این قطعنامه از ترامپ می‌خواهد تا نیروهای نظامی آمریکا در یمن یا آنهایی که به نوعی در این جنگ اثرگذارند را خارج کند مگر آن دسته از نیروهایی که با القاعده یمن در حال جنگ هستند.

رئیس‌جمهوری آمریکا پیشتر نیز قطعنامه ای دیگر از کنگره را که خواهان لغو اعلام وضعیت فوق‌العاده در مرزهای جنوبی آمریکا بود، وتو کرد.

ترامپ برای ساخت دیوار مرزی درخواست بودجه ای ۵٫۷ میلیارد دلاری از کنگره کرده بود اما با مخالفت دمکرات‌ها، تصمیم گرفت در مرز آمریکا با مکزیک وضعیت فوق‌العاده اعلام کند تا بتواند بودجه این دیوار را از محلی دیگر تأمین کند.

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/89782/%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE-%D8%AF%D8%AE%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D9%86%D9%86%DA%AF%DB%8C%D9%86-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%DB%8C%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%85-%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%AE%D8%B4%D8%AF

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading