بازتاب نیوز

وزارت معارف: در سال جاری ۳هزار مکتب ساخته می‌شود و ۸۰ هزار آموزگار ارتقای ظرفیت می‌یابند

٢٨ حمل ١٣٩٨ خبرنامه

مقام‌های وزارت معارف افغانستان می‌گویند که در سال جاری خورشیدی، حدود ۸۰ هزار آموزگار مکاتب ارتقای ظرفیت داده می‌شوند.

میرویس بلخی، سرپرست این وزارت امروز چهارشنبه،( ۲۸ حمل) در یک نشست خبری گفت که این آموزگاران شامل ۴۰ هزار آموزگار در سطح لیسانس، ۲۰ هزار آموزگار به سویه ۱۲ پاس و ۲۰ هزار آموزگار به سویه چهارده‌پاس می‌شوند.

آقای بلخی تاکید کرد که تا پنج سال آینده تمامی آموزگاران غیر حرفه‌ای، مطابق معیارهای وزارت معارف ارتقای ظرفیت می‌یابند و برای رفع کمبود آموزگار، روند استخدام ۱۱هزار معلم “ریزرف” در رشته‌های مورد نیاز نیز جریان دارد.

وزارت معارف افزود که در جریان سال جاری خورشیدی ۱۴۰ مکتب ارتقا داده می‌شوند و هم‌چنان یک هزار و۱۷۰صنف آموزش محلی و تسریعی برای سهولت دسترسی دانش آموزان به خدمات تعلیمی، در بخش‌های دوردست کشور ایجاد می‌گردد.

بلخی با بیان اینکه ۲هزار ۷۰۰ مکتب از سوی وزارت انکشاف دهات و ۳۰۰ مکتب از طریق وزارت شهرسازی و اراضی، اعمار می‌گردد، اضافه کرد که ۵۰۰ مکتب دیگر نیز ترمیم و بازسازی، و یک هزار ۲۹۰  مکتب با لابراتوار و کمپیوتر تجهیز و ۲۰۰ مکتب از سوی وزارت مخابرات، به انترنت وصل خواهند شد.

او تاکید کرد که روند توزیع ۲.۲ میلیون جلد کتاب درسی برای دانش‌آموزان مراکز تعلیمی به زودی آغاز می‌شود.

لینک اصلی: http://khabarnama.net/blog/2019/04/17/ministry-of-education-this-year-3000-schools-will-be-built-and-80000-teachers-will-be-upgraded/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرنامه

آخرین خبر ها:

Loading