بازتاب نیوز

منتقدان: فهرست شرکت کننده‌گان نشست قطر همه‌شمول نیست

٢٨ حمل ١٣٩٨ طلوع نیوز

ریاست‌جمهوری فهرست شرکت کننده‌گان نشست قطر را پخش کرد.

سخن‌گوی رییس‌جمهور می‌گوید که این فهرست نام‌های نماینده‌گان حکومت، سیاست گران افغانستان و نماینده‌گان تمامی لایه‌های اجتماعی کشور را در بر می گیرد.

اما برخی از سیاست گران و جریان‌های سیاسی این فهرست را نهایی نمی دانند و خواهان همه شمول بودن آن استند.

در این فهرست نام‌های ۸۹ تن ازسوی جریان‌های سیاسی و یکصدوشست تن دیگر ازسوی ریاست‌جمهوری جا داده شده اند.

در این فهرست نام‌های پنجاه ودو زن نیز دیده می شوند.

هارون چخانسوری- سخن‌گوی رییس جمهور گفته است:«دولت جمهوری اسلامی افغانستان لیست اشتراک کننده‌های کنفرانس دوحه را که از احزاب سیاسی، شخصیت‌های مستقل سیاسی و مراجع مربوط معرفی شده بودند و در آن از تمام اقشار نماینده‌گی می‌کنند، امروز نهایی کرد.»

درفهرست نام‌هایی که ازسوی حکومت تهیه شده است، نام‌های مقام‌های حکومتی به ویژه شماری از وزیران، فعالان جامعه مدنی،عالمان دین، فعالان سیاسی و چند خبرنگار نیز دیده می شوند.

هرچند نام‌های چهره‌های چون محمد  اسماعیل خان، عطا محمد نور ومحمد یونس قانونی دیده می شوند، اما با وجود نام‌های چهره‌های نزدیک به حامد کرزی وگلبدین حکمتیار، نام‌های خود آنان در این فهرست جا نگرفته اند.

در این فهرست ازمیان هژده نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تنها نام حنیف اتمر دیده می شود.

اما برخی از سیاست گران افغانستان و جریان‌های سیاسی این فهرست را نهایی نمی دانند.

قادر شاه - سخنگوی دسته انتخاباتی محمد حنیف اتمر گفته است:«توقع ما این است که برای این مذاکرات بین الافغانی لیستی آماده شود که در آن تمامی احزاب سیاسی و چهره های سیاسی خود شان را پیدا کنند.»

در همین حال، عطا محمد نور، والی پیشین بلخ و رییس اجرائیه جمعیت اسلامی در یک اطلاعیه که در صفحه فیسبوک اش منتشر ساخت نشست قطر را یک نشست فرمایشی از سوی حکومت خوانده است و آن را رد میکند. 

در اطلاعیه آمده است:«فهرست فرمايشى‌ای كه از طرف حكومت براى نشست قريب‌الوقوع قطر تهیه شده است را کاملا رد نموده و آن را یک فهرست حکومتی می‌خوانیم. متاسفانه برخلاف توقعات و بدون درنظر گرفتن واقعیت‌های موجود سیاسی و اجتماعی در کشور، اکثریت آدم‌ها در این فهرست از میان مسوولان حکومتی و افرادی انتخاب شده‌اند که از هیچ قشر جامعه و پایگاه‌های مردمی نمایندگی کرده نمی‌توانند، توازن اجتماعی در نظر گرفته نشده ‌و مهم‌تر از همه، حضور پررنگ حوزه جهاد و مقاومت به‌عنوان یکی از طرف‌های مهم معادلات سیاسی در کشور کاملا نادیده گرفته شده است. »

احمد الله علیزی - والی پیشین کابل گفته است:«جنجال روی آن لیستی است که احزاب تهیه کرده است و درست کار نکرده اند و به سلیقه شخصی آن لیست را آماده کرده اند که قابل قبول نیست.» 

مولوی قلم الدین، یکی از مقام‌های پیشین طالبان و رهبر حزب حرکت انقلاب اسلامی افغانستان که نامش در فهرست شرکت کننده‌گان نشست قطر آمده است، از تمامی احزاب و جریان‌های سیاسی می خواهد که از این فرصت درست بهره گیرند.

مولوی قلم الدین- رهبر حزب حرکت انقلاب اسلامی افغانستان گفت:«جنجال نکنند و باید از این فرصت عجیب باید استفاده درست شود که در آن خونریزی ها باید متوقف شوند.»

قرار است که نشست دوحه میان سیاست گران افغانستان، نماینده گان حکومت افغانستان و طالبان تا سه روز دیگر در قطر برگذار شود.

لینک اصلی: https://www.tolonews.com/fa/afghanistan/%D9%85%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%81%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA-%D9%82%D8%B7%D8%B1-%D9%87%D9%85%D9%87%E2%80%8C%D8%B4%D9%85%D9%88%D9%84-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading