بازتاب نیوز

وزارت معارف: ۴۰ هزار معلم لیسانس و چهارده‌پاس می‌شوند

٢٨ حمل ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: وزارت معارف کشور از ارتقای ظرفیت ۴۰ هزار معلم به سطح لیسانس و چهارده‌پاس در جریان سال جاری خورشیدی در کشور خبر داده است.

محمدمیرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف کشور، روز چهار‌شنبه، ۲۸ حمل، در برنامه «حساب‌دهی حکومت به ملت» کارکردها، دست‌آوردها و برنامه‌های این وزارت را با رسانه‌ها در میان گذاشت.

آقای بلخی در این برنامه گفت: «در سال جاری ۲۰ هزار معلم دوازده‌پاس از طریق برنامه داخل خدمت در مراکز تربیه معلم به درجه چهارده‌پاس ارتقا می‌یابند و ۲۰ هزار معلم چهارده‌پاس نیز برای فراگیری تحصیلات در مقطع لیسانس، به دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند.» او هم‌چنان گفت که تا پنج سال آینده تمامی معلمان غیرمسلکی، مطابق معیارهای وزارت معارف ظرفیت‌شان ارتقا داده می‌شود. سرپرست وزارت معارف تصریح کرد که برای رفع کمبود معلم در مکاتب، روند استخدام ۱۱هزار معلم ریزرف در رشته‌های مورد نیاز، جریان دارد.

بر اساس معلومات وزارت معارف در حال حاضر بیش از ۲۲۰ هزار معلم در مکاتب کشور تدریس می‌کنند. از این میان ۵۴ هزار معلم فارغ صنف دوازدهم هستند و نزدیک به ۱۳ هزار معلم دیگر سند فراغت صنف دوازدهم ندارند.

از جانب دیگر، آقای بلخی در این برنامه گفت که در جریان امسال ۱۴۰ مکتب ارتقا داده می‌شوند و ۱ هزار و ۱۷۰ صنف آموزش محلی و تسریعی به هدف سهولت دسترسی دانش‌آموزان به خدمات تعلیمی، در بخش‌های دوردست کشور ایجاد خواهد شد. او افزود: «برای ۲۰۰ هزار تن از افراد واجد شرایط به شمول زنان، کوچی‌ها و کارکنان خدماتی ادارات دولتی که از نعمت سواد محروم‌اند، ۱۱هزار کورس سوادآموزی و برای ۱۰هزار تن دیگر، برنامه سواد‌آموزی حرفه‌ای برگزار می‌شود.»

سرپرست وزارت معارف از اعمار ۲ هزار و ۷۰۰ مکتب از سوی وزارت انکشاف دهات و ۳۰۰ مکتب دیگر از طریق وزارت شهرسازی و اراضی در سال جاری خبر داد. این مکاتب جزء شش هزار مکتبی است که رییس جمهور غنی در آغاز سال تعلیمی ۱۳۹۷ وعده ساخت آن‌ها را در مدت دو سال داده بود.

 سرپرست وزارت معارف، ترمیم و بازسازی ۵۰۰ مکتب و تجهیز ۱ هزار و ۲۹۰ مکتب دیگر با لابراتوار و کمپیوتر را از برنامه‌های دیگر وزارت معارف برشمرد. او گفت که ۲۰۰ مکتب در جریان امسال از سوی وزارت مخابرات، به انترنت وصل خواهند شد.

آقای بلخی در مورد توزیع و رفع کمبود کتاب درسی در مکاتب کشور گفت که در سال جاری پنجاه میلیون جلد کتاب درسی چاپ شده و به دسترس دانش‌آموزان قرار می‌گیرد و روند توزیع ۲.۲ میلیون به زودی آغاز می‌شود.

میرویس بلخی گفت که وزارت معارف روی طرح خودگردان ساختن مکاتب، طرح درجه‌بندی دانش‌آموزان و طرح بهبود جایگاه معلم کار می‌کند. او هدف از این طرح‌ها را رسیدن به هدف تعلیمات عصری و به‌روز در بخش معارف کشور عنوان کرد. او هم‌چنان گفت: «در سال ۱۳۹۸ تعلیمی سند استراتژی ده‌ساله معارف به هدف تسهیل و تطبیق عملی مأموریت و مسوولیت‌های وزارت معارف به نیازهای شاگردان، سوادآموزان، معلمان، بهبود نصاب تعلیمی و ارتقای نقش مکاتب، طرح و تطبیق می‌شود.»

سرپرست وزارت معارف که دست‌آوردهای این اداره در سال ۱۳۹۷ را توضیح می‌داد، گفت که باز شدن دروازه‌های ۵۰۰ مکتب بسته‌شده به روی دانش‌آموزان در نتیجه دخیل ساختن مردم به معارف و فراهم‌سازی زمینه دسترسی آسان به تعلیم و تربیه برای ۱۹۷ هزار دانش‌آموز دیگر از طریق ۷ هزار صنف آموزش محلی و ارتقای ظرفیت ۲۰ هزار معلم تا مقطع چهارده‌پاس از دست‌آوردهای این وزارت در سال گذشته است. 

لینک اصلی: https://8am.af/ministry-of-education-40000-undergraduates-and-fourteen-students/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading