بازتاب نیوز

واکنش طالبان به فهرست ۲۵۰ نفری حکومت: نشست قطر پلان شده و منظم است نه مراسم عروسی

٢٨ حمل ١٣٩٨ خبرگزاری بخدی

گروه طالبان پس از نشر فهرست ۲۵۰ نفری هیات دولت افغانستان برای شرکت در نشست قطر اعلام کرد که تنظیم کنندگان نشست این تعداد افراد را نمی‌پذیرد و قرارهم نیست که تنها از کابل به این تعداد افراد به قطر بروند.

طالبان امروز (چهارشنبه، ۲۸ حمل) با نشر اعلامیه‌ای گفته: ” تهیه کننده های لیست در کابل باید درک کنند که این یک نشست منظم و پلان شده در یک کشور دور خلیجی است، نه مراسم عروسی و یا مهمانی در کدام هوتل کابل.”

در اعلامیه طالبان تاکید شده است که از میان این لیست نام های شخصیت‎های محدود سیاسی و بزرگان قومی در لیست نهایی وجود دارد که تنها آن ها اشتراک می کنند.

این در حالیست که عصر دیروز ریاست جمهوری کشور فهرست ۲۵۰ نفری هیات دولت افغانستان برای گفت‌و‌گوهای صلح با طالبان در نشست قطر را اعلام کرد.

در این فهرست نام‌های ۸۹ تن ازسوی جریان‌های سیاسی و ۱۶۰ تن دیگر ازسوی ریاست‌جمهوری جا داده شده اند که در این میان ۵۲ زن نیز شامل اند.

قرار است تا دو روز دیگر ( ۲۰ ماه اپریل میلادی) نشست صلح بین الافغانی میان هیات دولت افغانستان، نمایندگان طالبان و نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در شهر دوحه قطر دایر شود.

در همین حال در اعلامیه طالبان آمده است که هرچند اداره کابل لیست دو صد و پنجاه نفری اشتراک کنندگان نشست قطر را پخش کرده است، تنظیم کنندگان نشست پلان ندارند که این تعداد افراد را تنها از کابل بپذیرند و نه هم در چنین کانفرانس ها این گونه اشتراک ها مروج است.

همچنان تاکید شده است که در این نشست سیاسیون و بزرگان که از کابل به قطر می‌روند تنها به عنوان افغان‌ در این نشست ابراز نظر و صحبت می‌کند و نه به عنوان نماینده از حکومت افغانستان.

گروه طالبان بارها نشست رو در رو با حکومت وحدت ملی را رد کرده است.

در اخیر اعلامیه نیز گفته شده که: ” از ترتیب و نشر اینگونه لیست ها معلوم می شود که اداره کابل از چنین نشست ها و از پیشرفت در راستای صلح هراس دارد و با اینگونه حرکات خود در پی تخریب آن است.”

از سویی هم پس از اعلام فهرست ۲۵۰ نفری هیات دولت افغانستان برای شرکت در نشست صلح قطر، شماری از بزرگان سیاسی کشور به همه شمول نبودن و طولانی بودن فهرست انتقاد کرده و خواهان بازنگری آن شده اند.

خبرگزاری بخدی

لینک اصلی: https://bokhdinews.af/%D9%88%D8%A7%DA%A9%D9%86%D8%B4-%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%81%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA-250-%D9%86%D9%81%D8%B1%DB%8C-%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%AA-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری بخدی

آخرین خبر ها:

Loading