بازتاب نیوز

زندانیان هنوز هم در افغانستان شکنجه می‌شوند – گزارش

٢٨ حمل ١٣٩٨ صدای آمریکا

ملل متحد گزارش داده است که افغانستان در بخش کاهش شکنجه در زندان‌ها پیشرفت کرده؛ اما هنوز هم زندانیان منازعات مسلحانه شکنجه می‌شوند.

در این گزارش که با ۶۱۸ زندانی، از اول جنوری ۲۰۱۷ تا پایان ۲۰۱۸ مصاحبه شده است، یک سوم زندانیان منازعات مسلحانه از بدرفتاری و شکنجه‌شدن شان به ملل متحد گزارش معتبر ارائه کرده اند.

ملل متحد گفته است: "در مجموع در میان کسانی که در توقیف نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغان قرار دارند، بر اساس گزارش نمونه‌یی توقیف شدگان ۳۲ درصد از وجود شکنجه و بدرفتاری گزارش داده اند که در مدت مشابه گزارشدهی قبلی (۱ جنوری ۲۰۱۵ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۶) این شمار ۳۹ درصد بوده است. به ویژه این کاهش در سال ۲۰۱۸ بیشتر قابل توجه بوده است".

به صورت مشخص، یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که شکنجه در زندان‌های امنیت ملی از ۲۹ در صد به ۱۹ در صد، در زندان‌های پولیس از ۴۵ در صد به ۳۱ در صد کاهش یافته است؛ اما بدرفتاری هنوز در زندان‌های پولیس وجود دارد.

این گزارش پیشرفت ها در تطبیق پلان ملی افغانستان در مورد از بین بردن شکنجه از سوی حکومت را تائید می نماید که تطبیق این پلان در کاهش شکنجه و بدرفتاری با توقیف شدگان منازعات مسلحانه در ادارات مختلف امنیتی در سراسر کشور نتایج محسوسی داشته است.

ملل متحد تاکید کرده است: "کاهش در استفاده از شکنجه و یا بدرفتاری تا اکنون به حد کافی نیست که نشان دهنده اقدامات لازمی اصلاحی باشد".

در این گزارش، لت و کوب شایع‌ترین نوع شکنجه و بدرفتاری گفته شده؛ اما مصاحبه‌شوندگان اعتراف اجباری، خفک کردن، شوک برقی، کش‌کردن آلت تناسلی و آویزان کردن از سقف را نیز ادعا کرده اند.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/prisoners-still-tortured-in-Afghanistan-UN-reported/4879338.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading