بازتاب نیوز

تمام معلمان غیر مسلکی ارتقای ظرفیت می‌یابند

٢٨ حمل ١٣٩٨ آژانس افغان خبر

سرپرست وزارت معارف وعده سپرد که تا پنج سال آینده تمامی معلمان غیر مسلکی، مطابق معیارهای وزارت معارف ارتقای ظرفیت می‌یابند.

به گزارش افغان نیوز: محمد میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف امروز چهار شنبه(28، حمل) در برنامه “حسابدهی حکومت به ملت”، گفت: در سال جاری ۲۰ هزار معلم ۱۲ پاس از طریق برنامه داخل خدمت در مراکز تربیه معلم به درجه چهارده پاس ارتقا می‌یابند و ۲۰ هزار معلم چهارده پاس نیز، برای فراگیری تحصیلات در مقطع لیسانس، به دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند.

وی افزود که تا پنج سال آینده تمامی معلمان غیر مسلکی، مطابق معیارهای وزارت معارف ارتقای ظرفیت می‌یابند و برای رفع کمبود معلم، روند استخدام ۱۱هزار معلم ریزرف در رشته‌های مورد نیاز، جریان دارد.

سرپرست وزارت معارف همچنان گفت که درجریان امسال ۱۴۰ مکتب ارتقا داده می‌شوند و ۱۱۷۰ صنف آموزش محلی وتسریعی، جهت سهولت دسترسی دانش آموزان به خدمات تعلیمی، در بخش های دور دست کشور ایجاد می گردد.

بلخی می افزاید که برای ۲۰۰ هزار تن از افراد واجد شرایط به شمول زنان، کوچی‌ها و کارکنان خدماتی ادارات دولتی که از نعمت سواد محروم اند، ۱۱هزار کورس سواد آموزی و برای ۱۰هزار تن دیگر، برنامه سواد آموزی حرفه ای تدویر می گردد.

به گفته وی؛ در همین حال، ۲۷۰۰ مکتب از سوی وزارت انکشاف دهات و ۳۰۰ مکتب از طریق وزارت شهرسازی واراضی، اعمار می گردد.

همچنان ۵۰۰ مکتب ترمیم و بازسازی، ۱۲۹۰ مکتب با لابراتوار وکمپیوتر تجهیز و ۲۰۰ مکتب از سوی وزارت مخابرات، به انترنت وصل خواهند شد.

آقای بلخی گفت به منظور رفع کمبود کتاب های درسی در سال ۱۳۹۸، پنجاه میلیون جلد کتاب درسی چاپ شده وبه دسترس دانش آموزان قرار می گیرد. همچنان روند توزیع ۲.۲ میلیون جلد کتاب درسی برای دانش آموزان مراکز تعلیمی نیز آغاز می شود.

سرپرست وزارت معارف اصلاحات بنیادی در ساختار این وزارت را از اهداف کلیدی دهه معارف عنوان کرد و گفت: طرح دهه معارف بر اساس پیشنهاد وزارت معارف از طرف رییس جمهور کشور مورد تایید قرار گرفته است و در سال ۱۳۹۸ تعلیمی سند استراتیژی ده ساله معارف به هدف تسهیل و تطبیق عملی ماموریت ومسوولیت‌های وزارت معارف به نیازهای شاگردان، سواد آموزان، معلمان، بهبود نصاب تعلیمی و ارتقای نقش مکاتب، طرح وتطبیق می‌گردد.

این درحالی است که طرح خودگردان ساختن مکاتب، طرح درجه بندی شاگردان و طرح بهبود جایگاه معلم از میان طرح‌ های تازه ای اند که وزارت معارف برای رسیدن به هدف تعلمیات عصری و به روز، روی آن کار می کند.

لینک اصلی: http://afghannews.af/%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B9%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%BA%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D8%B3%D9%84%DA%A9%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%82%D8%A7%DB%8C-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D9%86%D8%AF

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading