بازتاب نیوز

شورای امنیت عملیات «الفتح» طالبان را محکوم کرد

٢٨ حمل ١٣٩٨ خبرگزاری رشد

شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام عملیات «الفتح» از سوی گروه طالبان را محکوم کرده و از طرف‌های درگیر در افغانستان خواسته است که از فرصت پیش‌آمده برای پایان دادن به جنگ جاری و آغاز مذاکرات صلح استفاده کنند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد با اکثریت آرا در اعلامیه‌ای گفته‌اند که آغاز عملیات بهاری گروه طالبان جز ویرانی و افزایش درد و رنج غیرضروری برای مردم افغانستان دست‌آوردی دیگر ندارد.

در همین حال، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، از محکومیت عملیات بهاری گروه طالبان توسط سازمان ملل متحد استقبال و بار دیگر بر برقراری آتش‌بس در کشور تأکید کرده است.

گروه طالبان در اوایل هفته جاری عملیات بهاری خود را تحت نام «الفتح» اعلام و هدف آن را نیز تشدید جنگ علیه نیروهای امنیتی افغان و مأموریت حمایت قاطع در افغانستان عنوان کرده بود.

اعلام عملیات بهاری گروه طالبان تاکنون با واکنش‌های تندی از سوی حکومت افغانستان، چهره‌های سیاسی و دیپلمات‌ها و مقام‌های نظامی امریکا رو‌به‌رو شده است. حکومت افغانستان این عملیات را محکوم کرده و گفته است که آغاز عملیات بهاری طالبان نشانه‌ی عدم تعهد این گروه به پایان دادن جنگ و برقراری صلح در افغانستان است. شماری از چهره‌های سیاسی نیز آغاز عملیات الفتح را در آستانه گفت‌وگوهای صلح نگران‌کننده خوانده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان که چندین بار هیأت امریکایی را در گفت‌وگو با گروه طالبان رهبری می‌کرد، اعلام عملیات الفتح را «غیرمسوولانه» و «بی‌پروایی» این گروه توصیف کرد. او ضمن محکوم کردن عملیات الفتح خواهان محکومیت ملی و بین‌المللی این عملیات شد. آقای خلیل‌زاد از پاکستان، قطر و دیگر کشورها خواسته بود که این عملیات را محکوم کنند. به باور آقای خلیل‌زاد، آغاز عملیات بهاری عدم تعهد رهبران گروه طالبان را در برابر خواست مردم افغانستان برای برقراری صلح در کشور نشان می‌دهد. مقام‌های مأموریت حمایت قاطع در افغانستان نیز هشدار داده بودند، در صورتی که طالبان جنگ را انتخاب کنند، در برابر آن‌ها خواهند جنگید.

پس از واکنش زلمی‌خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، گروه طالبان اعلام کرد که امریکا جنگ را بر مردم افغانستان تحمیل کرده است؛ اما آقای خلیل‌زاد این ادعای گروه طالبان را رد کرد و از رهبران ارشد این گروه خواست که به هیأت گفت‎‌وگوکننده خود صلاحیت بحث روی برقراری آتش‌بس سراسری در افغانستان را بدهند.

این همه در حالی است که انتظار می‌رود در آینده نزدیک ششمین دور گفت‌وگوهای رسمی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان برگزار شود، به تازه‌گی حکومت فهرست ۲۵۰ نفری از هیأت‌ اعزامی دولت به نشست بین‌الافغانی قطر را نشر کرده است. قرار است این نشست در هفته آینده برگزار شود.

اما گروه طالبان در خبرنامه‌ای بار دیگر تأکید کرده است که هیچ کسی از حکومت در نشست قطر نماینده‌گی نمی‌کند. این گروه با کنایه طنزآمیز گفته است تهیه‌کننده‌گان فهرست اشتراک‌کننده نشست قطر باید بداند که این افراد در یک نشست پلان شده می‌روند، نه کدام عروسی و یا مهمانی در هوتل‌های کابل.

لینک اصلی: http://www.roushd.com/%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA-%D8%B9%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D9%81%D8%AA%D8%AD-%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D9%85/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری رشد

آخرین خبر ها:

Loading