بازتاب نیوز

شورای ولایتی: سه ولسوالی زابل با تهدید سقوط مواجه اند

٢٨ حمل ١٣٩٨ دويچه وله

حمله های شبانه، عملیات تصفیوی، محاصره ولسوالی ها توسط طالبان، ویران ساختن پل ها و سرک ها توسط انفجار، همه این مشکلات زندگی باشندگان زابل را دشوار ساخته است.

شماری از باشندگان زابل و عابران شاهرای کابل – قندهار که از زابل می گذرد، از نیروهای دولتی و طالبان می خواهند تا به غیرنظامیان و مراکزعامه آسیب نرسانند و از آنان حمایت کنند.

عطا جان حق بیان، رئیس شورای ولایتی زابل به دویچه وله می گوید که ولسوالی های دای چوپان، ارغنداب و میزانه این ولایت با تهدید سقوط رو به رو هستند. او هشدار می دهد که هرگاه به این سه ولسوالی کمک های نظامی فوری نرسد، این ولسوالی ها سقوط خواهند کرد.

او می افزاید که اخیراَ طالبان بر اطراف ساختمان ولسوالی دایچوپان حمله کرده و سه کمربند امنیتی را از بین بردند و هرگاه نیروهای کماندو به موقع نمی رسیدند، طالبان به مرکز ولسوالی داخل می شدند.

رئیس شورای ولایتی زابل می گوید: «از چند سال به اینسو مرکز این ولسوالی محاصره است و اکمالات از طریق هوا صورت می گیرد. ما نگران این هستیم که اگر حکومت مرکزی کمک های فوری به این ولایت نکند، ولسوالی های ارغنداب و میزانه هم به سرنوشت ولسوالی دایچوپان مواجه خواهند شد.»

او اضافه می کند: «این درست است که نیروهای کماندو آمدند و به کمک شتافتند، اما این نیرو تنها به مدت کوتاهی خواهند بود و دوباره بیرون خواهند شد. وضعیت همین گونه نا امن باقی خواهد ماند.»

هرچند طالبان همزمان با آغاز عملیات بهاری موسوم به «الفتح» ادعا کردند که اداره ولسوالی دایچوپان را گرفته اند، اما گل اسلام سیال، سخنگوی والی زابل به دویچه وله می گوید که طالبان از این ولسوالی عقب رانده شده اند و در نتیجه ۲ پولس و ۱۰ طالب کشته شده و شماری هم زخمی شده اند.

سخنگوی والی زابل در این باره می افزاید: «طالبان مسلح بر ولسوالی دایچوپان حمله کرده بودند اما از سوی نیروهای امنیتی افغان شکست خوردند.»

رئیس شورای ولایتی زابل تاکید کرد با آنکه نگرانی های باشندگان ولسوالی های ناامن این ولایت را با فرمانده نیروهای خارجی و مقام های حکومت افغانستان مطرح کرده است، اما تاکنون اقدام عملی در این باره صورت نگرفته است.

حق بیان خواهان اقدام عملی حکومت مرکزی برای حفاظت از جان و مال مردم شد و گفت: «جنرال میلر (فرمانده نیروهای ناتو) و لوی درستیز هر روز برای ما وعده می دهند که ما به خاطر آرامش مردم عملیات نظامی به هدف پاکسازی این بخش ها انجام می دهیم، اما هیچ اقدام عملی تا کنون صورت نگرفته است و روز به روز جنگ شدت گرفته است.»

 ولایت زابل  ۱۰ ولسوالی دارد و از این میان ولسوالی خاک افغان از یک دهه به اینسو به دست طالبان است.

شاهراه نا امن

ناامنی در زابل تاثیر مستقیمی بر مسافران در مسیر کابل-قندهار دارد. یک بخش شاهراه کابل – قندهار از ولایت زابل می گذرد و بنا بر معلومات نیروهای امنیتی افغان، در این شاهراه ده پل و پلچک بزرگ از سوی طالبان انفجار داده شده اند. هرچند که طالبان این ادعا را رد می کنند، اما با عبور از این مسیر می توان در هر منطقه دید که پل و پلچک ها انفجار داده شده اند.

دو باشنده ولایت قندهار که از کابل به این ولایت آمده اند، می گویند که پل های تخریب شده و خرابی های این جاده مسافران را نگران ساخته است.

تصویر از آرشیف

مردم می گویند تا زمانی که مجبور نشوند در این مسیر مسافرت نمی کنند. این مسیر خصوصاَ برای بیماران، زنان، کودکان و کهن سالان پرمشکل است.

احمد الله، باشنده قندهار به دویچه وله گفت: «روز گذشته از کابل حرکت کردیم. در منطقه نزدیک زابل تمام پل ها انفجار داده شده و تخریب شده اند و باران هم می بارید. بسیار با مشکل مواجه شدیم.»

جمیل، باشنده دیگر این ولایت می افزاید: «هر روزی که از قندهار به کابل و یا برعکس سفر می کنم، بیشتر از همه خرابی راه من را وارخطا می سازد. من می گویم که خداوند زودتر صلح را تامین کند که از این مشکلات رهایی یابیم.»

با این همه، مسؤلان کمیسیون حقوق بشر در ولایت زابل و شماری از فعالان مدنی این ولایت از گروه های درگیر جنگ می خواهند به حفاظت از جان غیرنظامیان توجه و تلاش کنند و به هیچ کسی اجازه ندهند که مکان‌های عامه را از بین ببرند.

محمد ابراهیم سپیڅلی

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%B3%D9%87-%D9%88%D9%84%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%B2%D8%A7%D8%A8%D9%84-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D9%87%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%B3%D9%82%D9%88%D8%B7-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AC%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF/a-48371075?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading