بازتاب نیوز

یوناما: یک سوم زندانیان در افغانستان شکنجه می‌شوند

٢٨ حمل ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما، یافته‌های گزارش تازه خود را در مورد برخورد با زندانیان منازعات مسلحانه در کشور نشر کرد. یوناما در این گزارش گفته است که میزان شکنجه در زندان‌های افغانستان کاهش یافته، اما در مورد یک سوم زندانیان منازعات مسلحانه که شکنجه می‌شوند، نگران است.

 این گزارش به صورت مشترک از سوی هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان و دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد تهیه و به مناسبت اولین سالگرد پیوستن افغانستان به پروتوکول اختیاری کنوانسیون منع شکنجه، روز چهارشنبه، ۲۷ حمل نشر شد.

یوناما در این گزارش با ۶۱۸ نفر در ۷۷ زندان در ۲۸ ولایت کشور مصاحبه کرده است. یک سوم این افراد که از تاریخ اول جنوری سال ۲۰۱۷ تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۸ زندانی بوده‌اند، در مصاحبه‌های‌شان گزارش‌های «معتبر و موثق» در مورد شکنجه شدن و بدرفتاری ارایه کرده‌اند.

طبق این گزارش، از مجموع کسانی که در توقیف نیروهای امنیت ملی به سر می‌برند، ۳۲ درصدشان از وجود شکنجه و بدرفتاری در زمان توقیف خبر داده‌اند. گزارش یوناما می‌رساند که جوانان در معرض خطر بیش‌تر بدرفتاری در زندان قرار داشته‌اند. این رقم در مقایسه با گزارش‌ قبلی که یکم جنوری ۲۰۱۵ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۶ را در بر می‌گرفت، ۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد. یوناما در آن زمان اعلام کرده بود که حدود ۳۹ درصد زندانیان نیروهای امنیتی شکنجه می‌شوند. با این حال، یوناما در گزارش تازه خود گفته است که افغانستان در بخش کاهش شکنجه در ۲۰۱۸ میلادی پیش‌رفت قابل توجه داشته است. در گزارش آمده است: «به طور خاص در توقیف‌گاه‌های امنیت ملی وقوع شکنجه و بدرفتاری با مصاحبه‌شونده‌گان از ۲۹ درصد به ۱۹ درصد در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است. و در میان توقیف‌شده‌گان مرتبط به منازعات مسلحانه که از سوی پولیس ملی افغان بازداشت شده‌اند، نسبت به دوره گزارش‌دهی قبلی، از ۴۵ درصد به ۳۱ درصد کاهش یافته است.»

در این گزارش شایع‌ترین نوع شکنجه و بدرفتاری، «لت‌و‌کوب» عنوان شده است. هم‌چنان بیش‌تر زندانیان در مصاحبه‌های‌شان گفته‌اند که شکنجه به هدف گرفتن «اعتراف اجباری» صورت می‌گیرد و زمانی که زندانیان اعتراف کرده‌اند، شکنجه و بدرفتاری متوقف شده است.

از جانب دیگر، گزارش یوناما از تفاوت‌های میزان شکنجه و بدرفتاری با توجه به موقعیت زندان‌ها و توقیف‌خانه‌ها خبر داده است. بر این اساس، در حالی که حد اوسط شکنجه در نظارت‌‌خانه‌های پولیس ملی ۳۱ درصد گزارش شده است، اما این رقم در نظارت‌خانه‌های پولیس در قندهار به ۷۷ درصد می‌رسد.

در همین حال، تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، هنگام نشر این گزارش گفته است: «ما از اقداماتی که دولت برای جلوگیری و بررسی موارد شکنجه و بدرفتاری در طی دو سال گذشته انجام داده است، استقبال می‌کنیم.» او افزوده است که برای امحای کامل شکنجه در زندان‌ها، هنوز هم راه طولانی را باید طی کرد.

میشل بشلت، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در بخش حقوق بشر نیز گفته است، یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که سیاست‌هایی که برای مقابله با شکنجه و بدرفتاری در نظر گرفته شده، تأثیرگذار بوده‌، اما کافی نیست. به گفته او، افغانستان با پیوستن به پروتوکول اختیاری کنوانسیون منع شکنجه، تعهد خود را در بخش کاهش شکنجه نشان داده است.

لینک اصلی: https://8am.af/unama-one-third-of-prisoners-are-tortured-in-afghanistan/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading