بازتاب نیوز

باشنده‌گان کابل: نبود سیستم‌ درست کانالیزاسیون باعث جمع شدن آب در جاده‌ها شد

٢٨ حمل ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

باشنده‌های شهر کابل می‌گویند که نبود سیتسم‌های درست کانالیزاسیون و تخلیه آب‌های جمع شده در جاده‌های کابل سبب ایجاد مشکل بیشتر برای آنان شده‌است.

بارنده‌گی‌های پی‌هم و سرازیر شدن سیلاب‌های چند روز اخیر برای برخی از باشنده‌گان کابل درد سرساز شده‌است.

آنان می‌گویند بازسازی‌ها در بخش‌های مختلف این شهر صورت گرفت اما به زیر ساخت ها به‌خصوص سیستم آب‌رسانی و کانالیزاسیون کابل توجه لازم نشده‌است.

دو تن از باشنده‌های کابل در مورد می‌گویند:

"شیر افغان شیرزی باشنده شهر کابل استم ما از شاروالی تقاضا داریم تا سیستم کانالیزاسیون‌اش را مطابق استندرد جهانی بسازد در این شب و روز شاهد استیم که تمام جاهای را سیل برد در حالی که مردم توانایی آباد نمودن یک دیوار شان‌را ندارند."

"نام من اسماعیل است ما در تمام ولایت‌های افغانستان سیسم کانالیزاسیون نداریم میلیون‌ها دالر از کشورهای دیگر آمد اما ما تاکنون نتوانسته‌ایم که سیستم کانالیزاسیون پایتخت ما را بسازیم اگر ما این سیستم را می‌داشتیم با این همه مشکلات مواجه نمی‌بودیم."

در ۱۸ سال گذشته شهرک‌های رهایشی، جاده‌ها و ساختمان‌های جدیدی در کابل اعمار شده‌اند اما دیده می‌شود که اکثر این ساختمان‌ها معیاری نبوده و سیستم آب‌رسانی درست ندارند.

شهرک‌ها و ساختمان‌ها با حفر چاه‌های عمیق مشکل فاضل آب شان را حل کرده‌اند.

اما متخصصین می‌گویند که این کار در آینده مشکل بیشتر ایجاد خواهند کرد.

به گفته باشنده‌های شهر کابل، نبود سیستم آب‌روهای استندرد در کابل سبب شده تا با یک روز بارنده‌گی سرک‌ها پُر از آب شده و رفت و آمد برای مردم مشکل گردد.

آنان همچنان می‌گویند که نبود این سیستم حتی سبب آلوده‌گی هوا و ملوث شدن آب های زیر زمینی در کابل شده‌است.

باشنده‌های شهر کابل از مسئولان ادارات مسئول خواهان رسیده‌گی به این مشکل اند.

چیزیکه مسئولان ریاست عمومی آب‌رسانی افغانستان از تلاش‌ها برای حل آن سخن می‌گویند.

حمیدالله ایلانی رئیس عمومی اداره آب‌رسانی افغانستان:

"اداره آب‌رسانی افغانستان با همکاران بین المللی ما روی طرح ساختن فاضل آب در شهر کابل کار می‌کنیم در زودترین فرصت شاهد خواهید بود که مطالعات ماستر پلان شهر کابل ساخته می‌شود اما برای حالت فعلی ما یک پروژه را روی دست گرفته است تا برای تانکرها یک تصفیه خانه جدا بسازیم تا در آن تانکرها تصفیه شوند."

از سوی دیگر جلیل سلطانی سخنگوی شاروالی کابل میگوید بخاطر تخلیه آب روی جاده‌های این شهر کار ساخت یک کانال بزرگ ۷۰ درصد پیش رفته و تا دو ماه آینده تکمیل می‌شود.

در چند روز گذشته دیده شده‌است که کارمندان شاروالی کابل برای کنترول وضعیت، آب‌های جمع شده باران در جاده و کوچه را توسط تانکرها تخلیه می‌کردند.

مطیع الله خروتی کارشناس امور ساختمانی رعایت فرهنگ شهر نیشینی و تهیه یک پلان تفصیلی از سوی شاروالی برای ساختمان‌ها در کابل را راه حل این مشکل عنوان کرده و بر عملی شدن آن تاکید می‌کند.

گزارش: آرزو غیاثی

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29886237.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading