بازتاب نیوز

انتخابات ریاست جمهوری اندونیزیا برگزار شد

٢٨ حمل ١٣٩٨ دويچه وله

در انتخابات‌ ریاست جمهوری در اندونیزیا، که امروز چهارشنبه (۱۷ اپریل ۲۰۱۹) راه اندازی شد، دو رقیب در برابر هم قرار داشتند: رئیس جمهور جوکو ویدودو ۵۷ ساله، که به خاطر پروژه های زیرساختی در کشور محبوبیت دارد و پرابوفو سوبیانتو ۶۷ ساله، جنرال پیشین.

جوکو ویدودو رئیس جمهور برحال این کشور ظاهراً به وضاحت در جلو قرار دارد. نظرپرسی های بعد از رای گیری نشان می دهد که ویدودو حدود ۵۵ درصد آراء را بدست خواهد آورد. به این ترتیب حریف وی، پرابوفو سوبیانتو احتمالاً ۴۴ درصد آراء را کسب خواهد کرد.

هر سه انستیتوت تحقیقات انتخاباتی اندونیزیا از یک تفوق آشکار آرای ویدودو سخن می‌گویند: "مرکز تحقیقاتی سیف المجانی" ۵۵،۳۴ درصد آراء، نهاد "اندو بارومیتر" ۵۵،۳۶ درصد آراء و انستیتوت "سیاست اندونیزیا" ۵۵،۹۷ درصد آراء را برای رئیس جمهور برحال تخمین زده اند. نتیجه این انتخابات قرار است در ماه می امسال رسماً اعلام گردد.

اندونیزیا سال های زیادی به خاطر این که سیاست جدایی دین از دولت در آن به خوبی کارآ بود، به عنوان یک الگو نگریسته می‌شد. اما امروز این وضعیت تغییر کرده است. سوزانه شروتر رئیس مرکز تحقیقاتی فرانکفورت "اسلام جهانی" در صحبتی با دویچه وله گفت: «نقش دین را به هیچ وجه نمی‌توان دست کم گرفت. [فعلاَ در اندونیزیا] دین وسیله ایست برای سیاست، و از سوی همه جوانب ابزارسازی می‌شود.»

طور مثال پرابوفو رقیب خود رئیس جمهور ویدودو را متهم می سازد که به اندازه کافی پابند اسلام نیست و نام قرآن را درست تلفظ نمی‌کند. تیم انتخاباتی جوکو ویدودو به منظور بلند بردن اعتبار مذهبی نامزد شان ادعا می‌کرد که ویدودو در یک مدرسه اسلامی آموزش دیده است. اما این ادعا واقعیت ندارد.

در مناطق درگیر سیلاب نیز مردم به پای صندوق های رأی رفتند

ویدودو و پرابوفو قبلاً در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ نیز در برابر هم قرار داشتند. در آن زمان ویدودو با بدست آوردن ۵۳،۱ درصد آراء در برابر ۴۶،۹ درصد آراء بر رقیبش پیروز شد.

اندونیزیا از حدود ۱۷ هزار جزیره تشکیل شده است و با ۱۹۳ میلیون نفر واجد شرایط رأیدهی، سومین دموکراسی بزرگ جهان شناخته می‌شود. این کشور، با بیشترین جمعیت مسلمانان در سراسر جهان، عضویت حلقه بزرگترین کشور‌های صنعتی و رو به انکشاف موسوم به "گروه ۲۰" را داراست.

در انتخابات امروزی، موازی با انتخاب یک رئیس جمهور، اعضای پارلمان و همچنان نمایندگان ولایتی و محلی نیز از نو انتخاب گردیدند. جمعاً ۲۵ هزار نامزد از ۱۶ حزب در این انتخابات شرکت داشتند.

بسیاری از جمع ۸۰۰ هزار مرکز انتخاباتی در چنان محلات صعب العبور موقعیت داشتند که صندوق های رأیدهی به وسیله قایق، هواپیما، موترسایکل، اسب و حتی فیل باید به محلات مورد نظر انتقال داده می‌شدند. اکثریت مراکز رأیدهی مطابق با پلان به ساعت یک بعد از ظهر به وقت محلی (۸ صبح به وقت اروپای مرکزی) بسته شدند، اما شمار از آنها به دلیل کثرت رأی دهندگان دیرتر باز ماندند.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%88%D9%86%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D8%AF/a-48371970?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading