بازتاب نیوز

غنی به هیأت اعزامی به قطر: شما نماینده دولت و ملت هستید

٢٨ حمل ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: یک روز پس از اعلام فهرست هیأت اعزامی دولت به نشست قطر، محمداشرف غنی روز چهارشنبه، ۲۸ حمل، در قصر سلام‌خانه ارگ ریاست جمهوری با اعضای این هیأت دیدار کرد. رییس جمهور غنی در سخنانی در این دیدار، تشکیل هیأت اعزامی دولت برای شرکت در نشست قطر را یک دست‌آورد مهم برای رسیدن به صلح پایدار و باعزت در کشور توصیف کرد.

 رییس جمهور در این دیدار گفت که اکنون شرایط ملی، اسلامی، منطقه‌ای و جهانی برای تأمین صلح و پایان جنگ در کشور مساعد شده است. آقای غنی در ادامه خطاب به اعضای این هیأت گفت که شما در نشست قطر از دولت و ملت افغانستان نماینده‌گی می‌کنید. او با اشاره به اهمیت این نماینده‌گی تأکید کرد که هیچ‌کسی نمی‌تواند خارج از چهارچوب دولت از ملت نماینده‌گی کند.

اشرف غنی از اعضای هیأت اعزامی دولت برای نشست قطر خواست که به نماینده‌گی از دولت و ملت در این نشست دو هدف عمده را دنبال کنند. به گفته آقای غنی، این هیأت در گام اول مأموریت دارد تا گزارشی از واقعیت‌های کنونی افغانستان و آرزوها و دردهای مردم را به گروه طالبان انتقال دهد و به این گروه نیز فرصت بدهد تا خود را معرفی کند. دوم، گروه طالبان را قانع کند که به جز گفت‌وگو با دولت، راه دیگری ندارد. او در این خصوص گفت: «طالبان را قناعت بدهید که بدون مذاکرات با دولت، راه دیگری ندارند و برای ختم جنگ نسخه دیگری پیدا نمی‌شود. تاریخ ما گویای این واقعیت است که بیگانه‌ها برای ما تصمیم گرفته نمی‌توانند.» او تأکید کرد که خون‌ریزی در کشور برنده و قهرمان ندارد و باید از ادامه آن جلوگیری شود.

رییس جمهور با اشاره به فرصت‌های پیش آمده در زمینه صلح گفت که صلح، نماد جرأت و قوت است. او تصریح کرد: «تصمیم‌گیرنده نهایی در رابطه به صلح، ملت می‌باشد؛ ما و شما همه نماینده‌گان هستیم و قوت و عزت ما در همین نماینده‌گی است. مسوولیت‌های ما نیز از همین نماینده‌گی سرچشمه می‌گیرد و همین نماینده‌گی حدود صلاحیت‌های ما را تعیین می‌کند.»

در این نشست عبدالله عبدالله رییس اجرایی، حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح، عبد‌رب الرسول سیاف از رهبران جهادی، محمدکریم خلیلی رییس شورای عالی صلح و حامد کرزی رییس جمهور پیشین نیز سخنرانی کردند. آنان نیز در سخنان‌شان بر ضرورت برقراری صلح و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی تأکید کردند.

رییس جمهور غنی در حالی هیأت تازه معرفی شده را نماینده ملت و دولت می‌خواند که گروه طالبان بار دیگر اعلام کرده است که هیچ کسی در نشست قطر از دولت نماینده‌گی‌ نمی‌کند.

از سویی هم، نشر فهرست ۲۵۰ نفری هیأت اعزامی دولت در نشست بین‌الافغانی قطر با واکنش‌های متعددی در میان سیاست‌‌مداران کشور روبه‌رو شده است. برخی آن را حکومتی عنوان کرده‌اند و شماری نیز از شرکت در نشست قطر انصراف داده‌اند.

در این میان اما گروه طالبان از اعضای پرتعداد این هیأت با کنایه و طنز استقبال کرده است. گروه طالبان به تهیه‌کننده‌گان این فهرست در کنایه‌ای گفته است که نشست قطر یک نشست منظم است، نه محفل عروسی و مهمانی در هوتل‌های کابل.

 

لینک اصلی: https://8am.af/rich-to-delegation-to-qatar-you-are-the-representative-of-the-government-and-the-nation/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading