بازتاب نیوز

رییس جمهوری: برای پایان جنگ، طالبان جز گفتگوهای مستقیم با حکومت، چاره‌‌ی ندارند

٢٨ حمل ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

Read in English2019-04-17 | 16 دقيقه پيش

رییس جمهورغنی می گوید که فرصت تاریخی برای برقراری صلح در افغانستان فراهم شده است و طالبان برای پایان جنگ در کشور به جز از آغاز گفتگوهای مستقیم با دولت افغانستان، دیگر راهی ندارند. افزون بر این شماری از آگاهان می گویند این هیات سرسام آور نمی‌تواند با طالبان گفتگوهای سازنده و روشمند داشته باشند تا خواست ها و مطالبات مردم افغانستان را مطرح کنند.

آقای غنی در دیدار با اشتراک کننده گان نشست دوحه از آنها خواست که بحث های همه‌جانبه با طالبان در باره تداوم نظام، ضرورت قانونیت و تقویت نهادهای دولتی داشته باشند.

قراراست فردا ۲۵۰تن از چهره های سیاسی و حکومت به هدف اشتراک در نشست بین افغانی با طالبان، رهسپار قطر شوند.

پیش از سفر این هیأت رییس جمهورغنی، عبدالله عبدالله رییس اجرایی، حامدکرزی رییس جمهور پیشین، عبدرب الرسول سیاف و محمد کریم خلیلی از اشتراک کننده گان این نشست خواستند که برای تأمین صلح و ثبات در کشور تلاش کنند.

آقای غنی می گوید که اعضای این هیأت تنها از دولت و مردم افغانستان نماینده گی خواهند کرد.

رییس جمهورغنی می‌گوید که طالبان برای پایان جنگ در کشور باید با حکومت افغانستان گفتگو کنند.

او از اشتراک کننده گان نشست دوحه نیز می خواهد که طالبان را وادار به آغاز مذاکرات مستقیم با دولت سازند.

از سویی هم رئیس اجرایی کشور از تشکیل هیأت اشتراک کننده گان دوحه می خواهد که در راستای صلح با عزت تلاش کنند.

این هیأت ۲۵۰نفری در حالی فردا رهسپار قطر می شوند که طالبان با کمیت این هیأت مخالفت کرده؛ ولی رهبران جهادی و سیاسی در کابل چون چون عبدرب الرسول سیاف، حامد کرزی، کریم خلیلی، حبیبه سرابی، از طالبان و نماینده گان دولت می خواهند که گام جدی و صادقانه در راستای برقراری صلح بردارند.

طالبان پیش از این گفته اند تمامی کسانی که در نشست دوحه اشتراک می کنند، دیدگاه های شخصی شان را بیان خواهند کرد و از دولت افغانستان نماینده گی کرده نمی توانند.

از سوی هم شماری به این باورند که حضور ۲۵۰نفر در نشست قطر جزبلند بردن جایگاه طالبان نتیجه‌ی مثبتی درپی نخواهد شد.

به باور منتقدان چون عمر صدر یکی از پژوهشگران انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان و لالی حمیدزی عضو پیشین مجلس نمایندگان، با هیات ۲۵۰نفری با طالبان مذاکره نخواهد شد زیرا عضوهای این هیات دیدگاه واحد در پیوند به صلح ندارند.

رحمت الله نبیل از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز در صحفه فیسبوکش نگاشته این تعداد افراد قادر نخواهد بود تا پیام مردم افغانستان را درین نشست بازتاب دهند.

او پیشنهاد یک هیات بیست وپنج نفره را کرده که این هیات با مطرح کردن مورد های مرتبط به آینده نظام وسرنوشت سی ملیون شهروند افغانستان با طالبان پای مذاکره بنشینند.

عطا محمد نور رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی هم این فهرست را حکومتی خوانده و گفته است این هیات ازمردم افغانستان نمایندگی کرده نمی‌تواند. ازهمین رو آقای نور دراین نشست شرکت نخواهد کرد گرچند که درین فهرست نام شماری از عضوهای رهبری حزب جمعیت اسلامی دیده می‌شود.

طالبان نیز به گونه‌ی کنایه‌ آمیز ازین هیات انتقاد کرده اند و گفته اند که ترتیب کنندگان این فهرست باید بدانند که این یک نشست ترتیب شده در یک کشور دور دست خلیج است نه مراسم عروسی و یا مهمانی در هوتل های کابل.

پیشتر اما طالبان با یک هیات۴۲ نفره به رهبری حامد کرزی دریکی از هوتل های معروف مسکو نشست دو روزه داشتند، نشستی که نتیجه‌ی ملموسی درپی نداشت.

بشیر احمد قاسانی - جواد تیموری

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/37980-2019-04-17-13-20-26

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading