بازتاب نیوز

وزارت معارف: طرح افزایش معاشات معلمین آماده شده‌ و تا ۳ ماه دیگر عملی می‌گردد

٢٨ حمل ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

وزارت معارف افغانستان می‌گوید که طرح افزایش معاشات معلمین آماده شده‌ و تا ۳ ماه دیگر عملی می‌گردد.

سرپرت وزارت معارف افغانستان هرچند کمبود معلمین در مکاتب را هنوز هم یک چالش میداند اما تأکید دارد که در سال روان خورشیدی ۱۱ هزار معلم جدید جذب خواهند شد.

میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف روز چهارشنبه «۲۸ حمل ۱۳۹۸» که برنامه‌های کاری سال آینده و دستاورد‌های سال گذشته‌اش را بیان می‌کرد گفت که هنوز هم شماری از معلمین ۱۲ پاس در ولایات کشور مشغول تدریس اند اما وزارت معارف پروسه ارتقای تحصیلی معلمین در ولایت کابل را به‌گونه عملی آغاز کرده‌است.

او گفت:

"حد اقل معلمین دوازده پاس که ما داریم و معلمین چهارده پاس که داریم در تربیه‌های معلم به صورت داخل خدمت ارتقاع کیفیت و ارتقاع ظرفیت ببینند و دوازده پاس‌های چهارده پاس و چهارده پاس‌های شانزده پاس این موارد را در نظر گرفته‌ایم و ادامه پیدا خواهند کرد."

وزیر معارف همچنان افزود که در سال روان خورشیدی ۱۲.۲ میلیون جلد کتاب چاپ می‌شود و پروسه توزیع آن در مکاتب آغاز می‌شود.

به گفته وی، در سال ۱۳۹۷ حدود ۱۸۵ باب مکتب جدید اعمار شده‌است و همچنان ۱۲۶ مکتب دیگر از متوسطه به عالی ارتقاع نموده‌است.

وزیر تحصیلات عالی از مصرف ۷۵ درصد بودجه در سال قبل خبر میدهد ولی هنوزم مشکلات در نظام تعلیمی کشور وجود دارد نبود میز و چوکی در بعضی از مکاتب مرکز و ولایات، کمبود معلمین مسلکی در مکاتب، کمبود کتاب‌های درسی از جمله مشکلات عمده به شمار می‌روند.

از سوی هم نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصلات عالی که برنامه‌های کاری سال آینده و دستآورد‌های سال گذشته‌اش را بیان می‌کرد گفت که بازنگری نصاب‌های تحصیلی آغاز شده‌است.

وی افزود که رشته‌های تحصیلی مطابق به بازار کار ایجاد می‌شود، و تا اکنون ۲۰ رشته تحصیلی بازنگری شده‌است و کار بالای بازنگری ۱۰ رشته تحصیلی دیگر جریان دارد.

او بیشتر گفت:

"ما توانستیم که بیشتر از ۲۰ رشته را بازنگری کنیم و کار ۱۰ رشته دیگر اکنون کار‌اش در حال جریان است در مجموع به اساس نیاز سنجی ما ۱۶۵ رشته را تشخیص کردیم که باید کار رویش صورت گیرد که این کار به شکل دوام دار ادامه دارد تعداد از استادان را برای آموزش نصاب سازی به بیرون از کشور فرستادیم که بیشتر از ۷۰ تن استادان به مالیزیا فرستاده شدند و انجا آموزش مبتی بر نتیجه را آموزش دیدند و دوباره به افغانستان بر گشتند."

در حالی وزیر تحصلات عالی از بازنگری نصاب تحصیلی سخن می‌زند که شماری از محصلین همواره از نصاب کنونی انتقاد دارند و می‌گویند که نصاب تحصیلی کهنه است و جوابگوی نیازهای امروزی محصلین نیست.

گزارش: شفیع کریمی

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29886648.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading