بازتاب نیوز

لغو نشست دوحه در پی مخالفت طالبان با فهرست هیأت افغانستان

٣٠ حمل ١٣٩٨ رادیو تلویزیون ملی افغانستان

در اعلامیه ای  که از طرف ارگ ریاست جمهوری منتشر شد، آمده است: که نشست دوحه از طرف حکومت قطر لغوه اعلان شد.

قرار بود نشست دوحه با اشتراک هیأت حکومت افغانستان و هیأت طالبان امروز (جمعه، ۳۰ حمل) در دوحۀ قطر آغاز شود.

این هیأت قرار بود دیروز از کابل رهسپار دوحه گردند، اما سفر هیأیت متذکره انجام نپذیرفت.

شماری از شرکت‌کنندگان این نشست نیز در گفت‌وگو با رسانه ها  تائید کردند که از ریاست جمهوری با آنها تماس گرفته شده و گفته شده که سفرشان به تعویق افتاده است.

دلیل تأخیر این نشست به نظر می‌رسد مخالفت طالبان با شمار و اعضای هیأت افغانستان بوده است.

اگر چه طالبان به گفت‌وگوی بین الافغانی چراغ سبز نشان داده بود، به انتشار فهرست هیأت دولت افغانستان، طالبان واکنش نشان داده و گفتند: نشست قطر محفل عروسی نیست.

ریاست جمهوری افغانستان در یک اعلامیه گفته است که چهارشنبه شب یک فهرست جدید از قطر فرستاده شد.

در اعلامیه، فرستادن این فهرست بی احترامی به اراده و فیصله مردم افغانستان خوانده شده‌است.

در اعلامیه هم‌چنان آمده‌است که شماری از بزرگان سیاسی به روز پنج‌شنبه در یک نشست مشترک با رئیس جمهور اشرف غنی گفتند، این پذیرفتنی نیست که هیئت افغان را حکومت قطر انتخاب کند.

در همین حال حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان دیشب در یک اعلامیه گفت،نشست بین‌الافغانی در دوحه به تعویق افتاده است.

در اعلامیه آقای کرزی آمده‌است که مردم افغانستان به زودترین فرصت در یک نشست بین‌الافغانی دور هم جمع خواهند شد تا برای آوردن صلح، آرامش و ترقی به کشور شان گام‌های استوارتری بردارند.

از سوی دیگر اسدالله سعادتی یکی از افراد شامل فهرست اشتراک کننده‌های نشست قطر که از سوی حکومت افغانستان ترتیب شده‌است شب گذشته در صحبت  گفت:

“اجماع این بار متأسفانه از طرف قطر و آنطرف قضیه با دخالت طالبان و بعضی عناصر دیگر دچار اشکال شد و احساس می‌کنم که یک بن‌‎بست در پروسه صلح در مجموع و به خصوص در امر دیالوگ بین‌الافغانی به وجود آمد. ما نگران قضیه هستیم و فکر می‌کنیم که این حرکت نادرست بود و حرکت قطر به معنای نادیده گرفتن حاکمیت ملی و صلاحیت دولت و مردم افغانستان بود.”

طالبان به روز چهارشنبه در یک اعلامیه فهرست ترتیب شده از سوی حکومت را طویل خواندند و گفتند این فهرست پذیرفتنی نخواهد بود.

نخستین دور نشست بین‌الافغانی میان نمایندگان طالبان و شخصیت‌ها و احزاب سیاسی افغانستان حدود دو و نیم ماه پیش در مسکو برگزار شد.

حکومت افغانستان در این نشست غایب بود و اعلام کرد که شرکت‌کنندگان آن صلاحیت اجرایی ندارند. برگزاری این نشست نیز با انتقادات زیادی از سوی مقام‌های حکومتی همراه شد.

لینک اصلی: https://rta.af/internal-news/28550/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو تلویزیون ملی افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading