بازتاب نیوز

معاون دوم رییس‌جمهور: پارلمان دربارۀ تغییر نظام انتخاباتی تصمیم بگیرد

معاون دوم رییس‌جمهور: پارلمان دربارۀ تغییر نظام انتخاباتی تصمیم بگیرد

١٥ اسد ١٣٩٧ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

سلسله جلسات کمیته مشترک سه‌جانبه کمیسیون انتخابات، حکومت و شماری از احزاب سیاسی با ارایۀ جمع‌بندی هفت‌فقره‌یی خاتمه یافت. پنجمین جلسه کمیته مشترک کمیسیون انتخابات، حکومت و نمایندگان شماری از احزاب سیاسی در مورد بررسی طرح انتخاباتی احزاب سیاسی بعد از ظهر روز یک‌شنبه ۱۴ اسد به ریاست استاد سرور دانش؛ معاون دوم رییس‌جمهور برگزار […] The post معاون دوم رییس‌جمهور: پارلمان دربارۀ تغییر نظام انتخاباتی تصمیم بگیرد appeared first on روزنامه راه مدنیت.

«بی‌توجهی مسوولان دایکندی» جان دختر نوجوان را گرفت

«بی‌توجهی مسوولان دایکندی» جان دختر نوجوان را گرفت

٩ اسد ١٣٩٧ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

کبرا رضایی دختر نوجوان ۱۴ساله، پنج‌شنبه هفته قبل توسط چند فرد زورگو در ولایت دایکندی ابتدا لت‌وکوب و سپس حلقه‌آویز گردیده است. محمد رضایی، پدر کبرا رضایی به روزنامه راه مدنیت می‌گوید که چند فرد زورگو به نام‌های امین، علی‌رضا و نصیب که پدرشان نزدیک به ۱۷سال قبل خُسر (پدر خانم) او را به قتل […] The post «بی‌توجهی مسوولان دایکندی» جان دختر نوجوان را گرفت appeared first on روزنامه راه مدنیت.

رییس‌جمهور: ۴۰ سال گذشته را کی پاسخ می‌دهد؟

رییس‌جمهور: ۴۰ سال گذشته را کی پاسخ می‌دهد؟

٢٤ سرطان ١٣٩٧ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

محمداشرف غنی؛ رییس‌جُمهور کشور روز یکشنبه (۲۴ سرطان) در نشستی خبری گفت که احزاب سیاسی کارکرد مشخصی برای رشد افغانستان از سالیان گذشته، به‌ویژه در ۴۰ سال اخیر نداشته‌اند… ۴۰ سال گذشته را کی  پاسخ می‌دهد. آقای غنی افزود که احزاب سیاسی فعلی نماینده‌های اصلی شهروندان افغانستان نیستند و به‌هیچ عنوان نمی‌توانند به‌خاطر منافع شخصی […] The post رییس‌جمهور: ۴۰ سال گذشته را کی پاسخ می‌دهد؟ appeared first on روزنامه راه مدنیت.

«نشست علما در عربستان بی‌نتیجه خواهد بود»

«نشست علما در عربستان بی‌نتیجه خواهد بود»

١٩ سرطان ١٣٩٧ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

 راه مدنیت: سید اکبر آغا؛ عضو پیشین رهبری گروه «طالبان» در گفتگو با روزنامه راه مدنیت تلاش‌های حکومت افغانستان برای رسیدن به صلح را یک‌طرفه و بی‌نتیجه خواند. این عضو پیشین رهبری گروه «طالبان» می‌گوید که علت اصلی منازعه، ویرانی و قربانی شدن شهروندان افغانستان، موجودیت نظامی‌ها و دخالت کشورهای خارجی در افغانستان می‌باشد. به […] The post «نشست علما در عربستان بی‌نتیجه خواهد بود» appeared first on روزنامه راه مدنیت.

سرور دانش در حاشیه سفر به‌ترکیه با جنرال دوستم ملاقات کرد

سرور دانش در حاشیه سفر به‌ترکیه با جنرال دوستم ملاقات کرد

١٩ سرطان ١٣٩٧ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

سرور دانش؛ معاون دوم ریاست‌جمهوری در حاشیه سفرش به ترکیه؛ به منظور شرکت در مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان، با ستر جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری کشور در انکارا دیدار کرد. در این ملاقات که در فضای دوستانه صورت گرفت، معاونان ریاست جمهوری درباره اوضاع جاری کشور، ضرورت تحکیم روند صلح و تفاهم […] The post سرور دانش در حاشیه سفر به‌ترکیه با جنرال دوستم ملاقات کرد appeared first on روزنامه راه مدنیت.

وزیر خارجه اوزبیکستان: از حضور قوی افغانستان در تصامیم منطقوی حمایت می‌کنیم

وزیر خارجه اوزبیکستان: از حضور قوی افغانستان در تصامیم منطقوی حمایت می‌کنیم

١٧ سرطان ١٣٩٧ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

راه مدنیت: هیأت بلندپایه دولت اوزبیکستان به ریاست وزیر خارجۀ آن کشور با مشاور امنیت ملی کشور در کابل دیدار کرد. عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه کشور دوست اوزبیکستان در رأس یک هیأت بلندپایه دولتی روز یک‌شنبه ۱۷سرطان وارد کابل شد و با محمدحنیف اتمر؛ مشاور امنیت ملی افغانستان دیدار و روی موضوع‌های مختلف در مورد […] The post وزیر خارجه اوزبیکستان: از حضور قوی افغانستان در تصامیم منطقوی حمایت می‌کنیم appeared first on روزنامه راه مدنیت.

نمایشگاه گروهی بانوان «جوانه»

٨ قوس -٦٢٣ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

۱۱ بانوی جوان با هم یکجا شده‌اند و نمایشگاهی را تحت عنوان «نخستین نمایشگاه کتاب و هنر» به توافق هم برگزار کردند. این بانوان می‌گویند که آن‌ها این نمایشگاه را برای گسترش فرهنگی کتاب‌خوانی، همدیگرپذیری و گسترش کار گروهی در میان همه اقشار جامعه به‌خصوص بانوان ایجاد کرده‌اند. سمیه عطایی یکی از اعضای این گروه […] The post نمایشگاه گروهی بانوان «جوانه» appeared first on روزنامه راه مدنیت.

افتتاح مرکز «زبان‌های خارجی خاور»

٨ قوس -٦٢٣ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

مرکز «زبان‌های خارجی خاور» که با ابتکار تعدادی از افراد تحصیل‌کرده و باتجربه بنیان گذاشته شده است، روز پنج‌شنبه کارش را برای تدریس زبان‌های خارجی آغاز کرد. زبان اکثر به‌عنوان وسیله افهام و تفهیم میان شهروندان به‌کار می‌رود و از اهمیت خاصی برخوردار است. قسمی که دانشمندان بارها گفته‌اند: «هر اندازه با زبان‌های دیگر بیشتر […] The post افتتاح مرکز «زبان‌های خارجی خاور» appeared first on روزنامه راه مدنیت.

سومین جشنواره «فلم‌های کوتاه دانشجویی» در کابل

٨ قوس -٦٢٣ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

جشنواره «فلم‌های کوتاه دانشجویی» به ابتکار دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه کابل و همکاری گویته انستیتیوت، مرکز فرهنگی فرانسه در افغانستان، موسسه فرهنگی پیش‌رو به منظور شناسایی چهره‌های برتر سینمایی برای دو روز برگزار شد. در جشنواره «فلم‌های کوتاه» ۱۱۰فلم که تولید دانشجویان دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه بود نامزد بودند که در نهایت ۱۸فلم در دو […] The post سومین جشنواره «فلم‌های کوتاه دانشجویی» در کابل appeared first on روزنامه راه مدنیت.

«جایزه آزادی» برای آریانای جسور

٨ قوس -٦٢٣ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

راه مدنیت: آریانا سعید هنرمند خوش‌صدا و خوش‌سیمای افغانستان و حامی حقوق زن برای اولین بار برندۀ جایزه آزادی شورای اتلانتیک شد. آریانا سعید نخستین زن افغانستان است که برای اولین بار روی استیژهای ملی و بین‌المللی به گونۀ مستقیم برای علاقمندان خود با وجود انواع تهدیدها علیه خودش و سایر هنرمندان زن آوازخوان، صدای […] The post «جایزه آزادی» برای آریانای جسور appeared first on روزنامه راه مدنیت.

آغاز کار پروژه «سکورد» به ارزش ۱۲میلیون یورو

٨ قوس -٦٢٣ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

راه مدنیت: اتحادیه اروپا، دولت افغانستان، بانک انکشافی جرمنی ((KFW و بنیاد انکشافی آغا خان پروژه «حمایت از همکاری و فرصت‌ها برای انکشاف اقتصادی منطقوی» به منظور رشد اقتصادی و نزدیک شدن مرزهای کشورهای تاجکستان و افغانستان را راه‌اندازی کرد. اهداف این پروژه اعمار پل‌ها در بندر آی‌خانم، اعمار بازارهای بین‌المرزی و مراکز تجارتی در […] The post آغاز کار پروژه «سکورد» به ارزش ۱۲میلیون یورو appeared first on روزنامه راه مدنیت.

علمای افغانستان:«حملات انتحاری، ترور و هراس‌افگنی در اسلام حرام است»

٨ قوس -٦٢٣ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

علمای کشور روز دوشنبه ۱۴جوزا در خیمه لویه جرگه با تجمعی بزرگ، علیه حملات انتحاری، هراس‌افگنی و تروریزم فتوای مشترک صادر کردند. عالمان دین در فتوای صادرشدۀ این نشست تصریح کرده‌اند که بیش از ۹۹درصد شهروندان افغانستان مسلمان هستند و جنگ علیه مسلمانان بی‌گناه و برداشتن اسلحه به نام دین اسلام، عمل ناروا و غیرشرعی […] The post علمای افغانستان:«حملات انتحاری، ترور و هراس‌افگنی در اسلام حرام است» appeared first on روزنامه راه مدنیت.

جنرال پاکستانی در جبهه جنگ علیه افغانستان کشته شده است!

٨ قوس -٦٢٣ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

جنرال شاهد عزیز یکی از جنرالان متقاعد پاکستان که در بخش‌های مهم امنیتی پاکستان از سال‌های طولانی مصروف کار بوده، چندی پیش توسط نیروهای نظامی افغانستان کشته شده است. به گزارش «پاکستان تودی»، این جنرال نامدار پاکستانی چندی پیش در درگیری با نیروی نظامی افغانستان در ولایت زابل کشته شده است. اما پسر شاهد عزیز […] The post جنرال پاکستانی در جبهه جنگ علیه افغانستان کشته شده است! appeared first on روزنامه راه مدنیت.

امکا: «نظامی‌ها بانوان را لت‌وکوب کردند»

٨ قوس -٦٢٣ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

اعضای اتحادیه ملی کارگران (امکا) ادعا دارند که سربازان گارنیزیون کابل و قومندانی امنیتی آسمایی کابل، صبح امروز بالای دفتر این نهاد حمله کردند و شماری زیاد از کارمندان‌شان را مورد لت‌وکوب قرار داده‌اند. پرویز ظفرمل؛ مسوول کمیته جوانان اتحادیه امکا در گفتگو با روزنامه راه مدنیت می‌گوید که «نظامیان گارنیزیون صبح امروز به‌منظور غصب […] The post امکا: «نظامی‌ها بانوان را لت‌وکوب کردند» appeared first on روزنامه راه مدنیت.

عالمان دین در اندونزیا: در اسلام خشونت و انتحار جایز نیست

٨ قوس -٦٢٣ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

صلح بزرگ‌ترین مشکل شهروندان افغانستان است که در چندین دهه گذشته رسیدن به آن محال بوده و پای بسیاری از کشورهای اسلامی و غیر اسلامی برای برقراری صلح در افغانستان کشانده است. کنفرانس علمی سه‌جانبه عالمان دین افغانستان، پاکستان و اندونیزیا نیز به هدف ایجاد صلح و دریافت راه حل برای مشکل امنیتی افغانستان از […] The post عالمان دین در اندونزیا: در اسلام خشونت و انتحار جایز نیست appeared first on روزنامه راه مدنیت.

کاربران اجتماعی: «ابراهیمی ۵۴میلیون را پس بده!»

٨ قوس -٦٢٣ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

عبدالروف ابراهیمی؛ رییس مجلس نمایند‌گان چندی قبل نظر به شماری سندهای فاش‌شده از سوی خبرنگاران متهم به اختلاس ۵۴میلیون افغانی از بودجه دولت به‌خاطر خریداری اشیای تزیینی منزل و دفتر و کرایه خانه شد. در همان زمان آقای ابراهیمی به جرم خود اعتراف نمود و وعده سپرد که به زودترین فرصت پول دولت را پرداخت […] The post کاربران اجتماعی: «ابراهیمی ۵۴میلیون را پس بده!» appeared first on روزنامه راه مدنیت.

سفیر افغانستان در بریتانیا: قربانی‌های خانواده مطبوعات را به دیده قدر می‌نگریم

سفیر افغانستان در بریتانیا: قربانی‌های خانواده مطبوعات را به دیده قدر می‌نگریم

١٤ ثور ١٣٩٧ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

راه مدنیت: سفارت افغانستان در بریتانیا میزبان محفلی با اشتراک حدود صد خبرنگار از رسانه‌های معتبر جهانی و تعدادی از مقامات حکومت بریتانیا برای گرامیداشت از سوم می، روز جهانی مطبوعات بود که در آن در مورد وضعیت عمومی اطلاع‌رسانی در افغانستان و نیز شهادت حدود ۱۰ خبرنگار در واپسین حمله تروریستی در کابل، بحث […] The post سفیر افغانستان در بریتانیا: قربانی‌های خانواده مطبوعات را به دیده قدر می‌نگریم appeared first on روزنامه راه مدنیت.

حنیف اتمر در چین: لوای نظامی «کوهی» در مناطق مرزی افغانستان‌وچین ایجاد شود

حنیف اتمر در چین: لوای نظامی «کوهی» در مناطق مرزی افغانستان‌وچین ایجاد شود

٢ ثور ١٣٩٧ روزنامه راه مدنیت روزنامه راه مدنیت

روزنامه راه مدنیت: حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی که به منظور یک سفر رسمی به چین رفته با مسوولان ارشد این کشور دیدار و گفتگو کرده و خواستار ایجاد یک لوای نظامی کوهی در مناطق مرزی افغانستان و چین شده است. مشاور امنیت ملی کشور در دیدار با لی زوچیگ، رییس ستاد مشترک ارتش چین […] The post حنیف اتمر در چین: لوای نظامی «کوهی» در مناطق مرزی افغانستان‌وچین ایجاد شود appeared first on روزنامه راه مدنیت.