بازتاب نیوز

دعوتنامه مطبوعاتی

٤ ثور ١٣٩٨ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

قابل توجه رسانه های محترم!السلام علیکم و رحمت الله و برکاته کمیسیون مستقل انتخابات مراسم قرعه کشی را برای ترتیب و تشخیص جایگاه کاندیدان ریاست جمهوری در ورق رأی دهی برگزار می نماید. بناءً از تمام رسانه های محترم دعوت میگردد تا در نشر و پخش جزئیات برنامه ما را همکاری نموده ممنون سازند.

اعلامیۀ مطبوعاتی در رابطه به طرح تعدیل قانون انتخابات و نظام انتخاباتی چند بُعدی

١٤ حمل ١٣٩٨ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

فقره‌های (1) و (2) مادۀ دوم «فرمان تقنینی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مورد توشیح، تعدیل، ایزاد و حذف در برخی از مواد قانون انتخابات» شماره 346 مؤرخ 23/11/1397، چنین صراحت دارد: "1) انتخابات بعدی با نظام انتخاباتی چند بعدی(MDR) برگزار می‌گردد؛2) کمیسیون مستقل انتخابات با همکاری احزاب سیاسی ثبت شده در وزارت عدلیه و نهادهای جامعه مدنی مرتبط به انتخابات، تدابیر لازم را اتخاذ نموده و طرح خود را به شمول تعدیل قانون انتخابات در خلال یک‌ماه بعد از شروع کار کمیسیون، جهت تصویب به کابینۀ ارایه نماید."

اعلامیه مطبوعاتی کمیسیون مستقل انتخابات درمورد اعلان نتایج نهایی انتخابات شش حوزه

اعلامیه مطبوعاتی کمیسیون مستقل انتخابات درمورد اعلان نتایج نهایی انتخابات شش حوزه

٢٨ حوت ١٣٩٧ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات طی کنفرانس مطبوعاتی نتایج نهایی شش حوزه انتخاباتی، انتخابات پارلمانی 28 میزان 1397 را روز سه شنبه مؤرخ 28 حوت سال روان، اعلام نمود. خانم حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات ضمن خوش آمدید به خبرنگاران گفت که کمیسیون های انتخاباتی در تبانی و هماهنگی با هم کار می‌کنند تا فعالیت های شان را با مسؤولیت و متعهدانه، انجام دهند.

اعلامیه کمیسیون مستقل انتخابات در مورد ادامه فعالیت ها بصورت عادی و نورمال

٥ حوت ١٣٩٧ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

انتخابات یک روند ملی بوده و از اهمیت اساسی و بنیادی در تحکیم نظام مردم سالاری در کشور برخوردار است. بدین ملحوظ تلاش های فراوان صورت گرفت تا انتخابات ولسی‏جرگه میزان 1397 بصورت درست و مطمئین برگزار گردد که تا کنون نتایج نهایی 18 ولایت اعلان گردیده است.

اعلامیه کمیسیون مستقل انتخابات در پیوند به عملکرد‏های اخیر حکومت مبنی برتعدیل قانون انتخابات از سوی حکومت

٥ حوت ١٣٩٧ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات اخیراً از طریق رسانه های همگانی آگاهی حاصل نموده است که حکومت میخواهد قانون انتخابات را تعدیل نموده و ذریعه فرمان تقنینی نافذ سازد. کمیسیون مستقل انتخابات بدین باور است، اولاً در این مقطع زمانی که دوره ثبت نام کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری سپری گردیده و کمیسیون عملاً فهرست ابتدایی کاندیدان را نشر کرده و وارد عملیات انتخاباتی شده است.

اطلاعیه مطبوعاتی

٥ حوت ١٣٩٧ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

در این دو روز در شماری از صفحات اجتماعی لیست های نتایج نهایی انتخابات ولایات (بدخشان، خوست، فاریاب، کنر، نورستان و فراه) به نشر رسیده است. رهبری کمیسیون مستقل انتخابات نشر چنین لیست ها را تایید نمی کند و فعلن تیم مشترک دارالانشای هر دو کمیسیون ها بشکل مشترک مصروف تطبیقات نتایج نهایی این ولایات می باشند.

Baztab News is a web based service to Aggregate news articles

کمیسیون مستقل انتخابات اتهام های وارده بر برخی کمیشنران را رد کرد

کمیسیون مستقل انتخابات اتهام های وارده بر برخی کمیشنران را رد کرد

٥ حوت ١٣٩٧ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات طی کنفرانس مطبوعاتی روز شنبه مؤرخ 6 دلو سال روان اتهام های وارده از سوی محمد لایق ملک‌زاده بر برخی از اعضای این کمیسیون را رد نمود. داکترعبدالبدیع صیاد رییس کمیسیون مستقل انتخابات از آقای محمد لایق ملک زاده خواست، بجای اتهام بستن به کمیشنران از طریق رسانه های جمعی، در صورتی که اسناد و شواهد نسبت به فساد هر کارمند کمیسیون دارد، با نهاد های عدلی و قضایی آن را شریک سازد.

اعلامیه کمیسیون مستقل انتخابات در پیوند به گزارش بی اساس نهاد محترم تیفا

٢١ جدي ١٣٩٧ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

در مورد نتایج ابتدایی انتخابات ولسی جرگه و اتخاذ آمادگی ها برای انتخابات های سال ۱۳۹۸ طوری که به همگان مبرهن و واضح است، انتخابات ولسی جرگه پس از سه سال تأخیر در خزان سال ۱۳۹۷ برگزار گردید. این انتخابات به اساس قانون انتخابات جدید و پس از اصلاحات لازم در ساختار کمیسیون و تحت مدیریت اعضای جدید کمیسیون مستقل انتخابات برگزار شد.

اطلاعیۀ مطبوعاتی در پیوند به ثبت نام کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸

١٢ جدي ١٣٩٧ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کاندیدان محترم انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۸ خورشیدی!چنانچه مستحضرید براساس تقویم انتخاباتی روز انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ سرطان سال ۱۳۹۸ تعیین شده است. در این راستا کمیسیون مستقل انتخابات براساس قانون اساسی و قانون انتخابات در کشور صلاحیت و مدیریت برگزاری هرگونه انتخابات را دارد.

اعلامیۀ مطبوعاتی

٨ قوس -٦٢٣ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات زمینه برگزاری انتخابات ولسی جرگه را مساعد ساخت تا مردم شریف کشور با استفاده از حقوق سیاسی مدنی خویش وکلای منتخب شان را معرفی و قوه مقننه را تجدید نمایند. برای تأمین شفافیت و قابل قبول بودن انتخابات ولسی جرگه ۱۳۹۷، برای نخستین بار کمیسیون توانست فهرست رای دهندگان و وسایل تکنالوژی بایومتریک را شامل روندهای انتخاباتی نماید. جهت بررسی دقیق اعتراضات و شکایات و رسیدگی به آن، کمیسیون مستقل انتخابات نتایج ابتدایی انتخابات ولسی جرگه ۱۳۹۷ را در چندین مرحله اعلان و نشر نمود.

کنفرانس مطبوعاتی کمیسیون مستقل انتخابات برگزار شد

٨ قوس -٦٢٣ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات به هدف ارائه معلومات از آخرین پیشرفت ها و فعالیت های کمیسیون مستقل انتخابات به مردم روز سه شنبه 2 دلو سال روان، کنفرانس مطبوعاتی را برگزار کرد. داکتر عبدالبدیع صیاد رییس کمیسیون، با اشاره به پایان روند ثبت نام کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری گفت که پس از بررسی اسناد آن ها لیست ابتدایی کاندیدان یاد شده به تاریخ 16 دلو به نشر خواهد رسید.

اعلامیه کمیسیون مستقل انتخابات در پیوند به روابط کمیسیون با رسانه ها

١٤ قوس ١٣٩٧ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات با رعایت اصل دموکراسی، آزادی بیان، حق دسترسی به اطلاعات، قوانین نافذه در کشور و طرزالعمل های انتخاباتی به اطلاع رسانی و گزارش دهی برای مردم، متعهد بوده و هیچگاه مانع دسترسی رسانه ها به اطلاعات نشده است. قابل یاد آوری است که رهبری کمیسیون ورود اشخاص غیر مسئول را که کارت نظارت به دست نیاورده است و میخواهند در کمیسیون و پروسه بازشماری اشتراک نمایند منع قرار داده است.

نتایج ابتدای انتخابات ولسی جرگه ولایات لغمان، کاپیسا، پنجشیر، نیمروز و زابل اعلان شد

نتایج ابتدای انتخابات ولسی جرگه ولایات لغمان، کاپیسا، پنجشیر، نیمروز و زابل اعلان شد

٥ قوس ١٣٩٧ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

داکتر عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در کنفرانس مطبوعاتی مورخ چهارم قوس سال روان ضمن تشکری از رسانه ها، فیصله کمیسیون را پیرامون نتایج ابتدایی پنج ولایت با رسانه ها شریک ساخت. به اساس این فیصله نامه اشخاصی که توانستند بیشترین آراء را بدست آرند قرار ذیل است:

اعلامیه  در پیوند به اعلان نتابج ابتدایی ولایات بامیان، فراه، دایکندی، جوزجان و ارزگان

اعلامیه در پیوند به اعلان نتابج ابتدایی ولایات بامیان، فراه، دایکندی، جوزجان و ارزگان

٣ قوس ١٣٩٧ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

به تأسی از صلاحیت تفویض شده در جزء ۱۴ فقرۀ (۱) ماده ۱۹ و احکام مندرج جزء ۱۹ ماده ۴ و فقره (۲) ماده ۸۵ قانون انتخابات، کمیسیون مستقل انتخابات نتایج ابتدایی انتخابات ولسی جرگه ۱۳۹۷، ولایات بامیان، فراه، دایکندی، جوزجان و ارزگان را الیوم جمعه مؤرخ ۲ قوس ۱۳۹۷ اعلان و نشر کرد.

اعلامیه مطبوعاتی

٨ قوس -٦٢٣ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کميسيون مستقل انتخابات اسناد و مدارک تمام کانديدان احتمالی رياست جمهوری سال ۱۳۹۸ را بررسی نموده و اعلام ميدارد که هجده تن از نامزدان انتخابات رياست جمهوری به فهرست ابتدايی انتخابات راه يافتند. کانديدان احتمالی مطابق مواد قانون اساسی و ماده ۳۸ قانون انتخابات شرايط وضع شده را تکميل نموده و در اسناد آنها کمی و کاستی وجود نداشت.