بازتاب نیوز

دیدار رییس مجلس سنای افغانستان با سفیر عربستان در کابل جنجالی شد

١ ساعت رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

دیدار پسین رئیس مجلس سنای افغانستان با سفیر عربستان در کابل، جنجالی شد و با واکنش‌های گسترده‌ای رو‌به ‌رو گشت. مجلس سنای افغانستان پس از این دیدار در خبرنامه‌ای جنجالی نوشت که سفیر عربستان در کابل، وعده ساخت ۱۰۰ باب مدرسه دینی در افغانستان را داده است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان: عامل تلفات غیرنظامیان در هلمند، نیروهای حکومتی بوده‌اند

١ روز رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که مسئول حمله خمپاره‌ای به یک بازار غیرنظامیان در ولایت هلمند که نزدیک به ۳۰ غیرنظامی در آن کشته شدند، نیروهای حکومتی است. این خمپاره‌ها، یک هفته پیش در تبادل آتش با طالبان شلیک شده بود. 

نماینده فوق‌العادۀ رییس جمهوری افغانستان درپی ابتلا به ویروس کرونا درگذشت

١٤ سرطان ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

محمد یوسف غضنفر، نماینده فوق‌العاده رییس جمهوری افغانستان به دلیل ابتلا به بیماری کووید۱۹ درگذشت. آقای غضنفر، نخستین مقام بلندپایۀ حکومتی افغانستان است که به دلیل ابتلا به کرونا جان داده است. 

سازمان ملل: در نیمه اول ۲۰۲۰، بیش از ۸۰۰ غیرنظامی در حملات هدفمند در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند

١٣ سرطان ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

یافته‌های سازمان ملل نشان می‌دهد که در ۶ ماه نخست ۲۰۲۰، بیش از ۸۰۰ غیرنظامی در حمله‌های هدفمند در سراسر افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند. سازمان ملل می‌گوید که گروه طالبان، مسئول نیمی از این تلفات غیرنظامیان است. 

نماینده ویژه ایران و وزیر خارجۀ آمریکا با رهبری طالبان در مورد صلح افغانستان گفتگو کردند

١٠ سرطان ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

وزیر خارجۀ آمریکا و نماینده ویژه وزارت خارجه ایران، به گونه جداگانه با ملا برادر، معاون گروه طالبان در مورد مذاکرات صلح گفتگو کردند. طالبان گفته‌اند که دیدار با نماینده ویژه وزارت خارجه ایران به گونه حضوری در قطر صورت گرفته و مایک‌پمپئو از طریق مجازی با ملا برادر گفتگو کرده است. 

وزارت داخله افغانستان: گروه‌های تروریستی با شبکه‌های تبهکار تبانی می‌کنند

٩ سرطان ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

وزارت امور داخله (کشور) افغانستان می‌گوید که گروه‌های تروریستی در تبانی با برخی از شبکه‌های جرمی بزرگ (تبهکاران)، سربازگیری از میان این شبکه‌ها را آغاز کرده و در تلاشند تا وضعیت امنیتی را برهم زنند. 

به‌رغم اوج‌گیری کرونا در افغانستان، کسب و کار دوباره از سر گرفته شده است

٥ سرطان ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

هرچند بیماری کووید۱۹ در افغانستان در روزهای اوج به‌سر می‌برد، اما زندگی در این کشور در حال عادی شدن است و تجارت‌ها و کسب و کار نیز دوباره درحال برگشت به روزهای قبل از قرنطینه است. در تازه‌ترین اقدام، پروازهای بین‌المللی با مبدأ و مقصد افغانستان از سر گرفته شده است. 

نتایج سفر هیات افغانستان به ایران: توافق برای رفع تنش

٢ سرطان ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

وزارت امور خارجه افغانستان روز دوشنبه ٢٢ ژوئن اعلام کرد، که هیأت نمایندگی این کشور در سفر دو روزۀ خود به تهران با مقام‌های ایرانی در مورد مسایل مختلف مورد علاقۀ دو کشور گفتگو کرده و در زمینۀ مصونیت اتباع افغان و پی‌گیری جدی حوادث اخیر که منجر به جان‌باختن شماری از شهروندان افغان در ایران شد و راه‌های جلوگیری از تکرار این حوادث، به توافقاتی دست یافتند.

افغانستان: آیا اداره بحران کوید۱۹ از دست وزارت بهداشت این کشور خارج شده است؟

٢ سرطان ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

آمار رسمی مبتلایان کوید۱۹ در افغانستان درحالی به مرز ۳۰ هزار تن رسیده که در چند روز اخیر، آمار مرگ ‌ومیر ناشی از این بیماری در این کشور افزایش یافته است. ظرفیت پایین آزمایش‌گیری، نبود لوازم محافظتی کافی، بلند بودن قیمت کالا و عدم مدیریت شایعات از چالش‌های مبارزه با کرونا در افغانستان خوانده می‌شود.

حیرت وزارت خارجۀ افغانستان از اظهارات مسئولان ایرانی در مورد مرگ مهاجران افغان

١ سرطان ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

وزارت امور خارجه افغانستان، به اظهارات شکرالله بهرامی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران، در مورد مرگ مهاجران افغان واکنش نشان داد و آن را دور از انتظار خواند. هم‌زمان، سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان که به تهران آمده با محمد جواد ظریف و علی شمخانی گفتگو داشت؛ اما شمخانی نیز هرگونه مسئولیت ایران را در خشونت‌های اخیر انکار کرد. این در حالی است که مسئلۀ خشونت علیه مهاجران افغان و کشته شدن برخی از آنان در مناطق مرزی و در استان یزد، کم‌کم برای دولت ایران به یک پروندۀ دست و پاگیر تبدیل می‌شود.

تظاهرات در مقابل سفارت ایران در پاریس: به خشونت‌ها علیه مهاجران افغان پایان دهید!

١ سرطان ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

با فراخوان بیش از ۱۰ سازمان و انجمن، و برای اعتراض به رویدادهای اخیر در مرزهای ایران و افغانستان و خشونت‌هایی که علیه مهاجران افغان اعمال شده، تجمعی در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس برگزار شد. تظاهرکنندگان از دولت جمهوری اسلامی ایران خواستند که مسئولیت رویدادهای اخیر را بپذیرد و به خانوده‌های قربانیان خسارت بپردازد. رضا جعفری، یکی از سخنرانان و برگزارکنندگان تجمع، به رادیو بین‌المللی فرانسه گفت: احتمال دارد خشونت‌های اخیر، انگیزه‌های سیاسی داشته باشد...

در زمان ویروس همه‌گیر کرونا، تأسیسات بهداشتی افغانستان هدف حملات هدف‌مند قرار گرفته است

١ سرطان ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

سازمان ملل، در گزارشی دریافته که در سایه تهدید ویروس همه‌گیر کرونا، تاکنون ۱۵ حمله به تأسیسات بهداشتی در سراسر افغانستان راه‌اندازی شده است. سازمان ملل می‌گوید که از چنین حمله‌های هدفمند به مکان‌های بهداشتی،عمیقاً نگران است و از طرف‌ها می‌خواهد تا از حمله به تأسیسات بهداشتی خودداری کنند. 

روز جهانی پناهجویان: ۶,۵ میلیون افغان مهاجر هستند

٣١ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

سازمان ملل متحد، امروز شنبه ۲۰ ژوئن را روز جهانی پناهجویان و آورگان نام نهاده است. همزمان با روز جهانی پناهجویان، وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، روز جمعه ۱۹ ژوئن با انتشار تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که بیش از ۶,۵ میلیون افغان در سراسر جهان مهاجر و یا پناهجو هستند.

سازمان ملل: تلاش‌های حکومت افغانستان علیه فساد بر زندگی مردم اثر مثبت نگذاشته است

٢٩ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

سازمان ملل در گزارشی گفته که تلاش‌های حکومت افغانستان به منظور مبارزه با فساد بر زندگی شهروندان این کشور تاثیر مثبتی نگذاشته است. سازمان ملل از حکومت افغانستان خواسته تا "راهبرد واقع‌بینانه‌" بلندمدتی را برای این منظور روی دست بگیرد. 

سازمان پزشکان بدون مرز به دلیل ناامنی، فعالیت‌ خود را در بیمارستان برچی‌ کابل توقف داد

٢٧ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

به دنبال حمله انتحاری ماه مه به زایشگاه پزشکان بدون مرز در کابل، این سازمان اعلام کرده که فعالیت هایش در این بیمارستان را توقف می‌دهد. سازمان پزشکان بدون مرز این تصمیم را دشوار و دردآور گفته و تاکید کرده که ناامنی سبب گرفتن چنین تصمیمی شده است.

والی کابل: آمار واقعی مبتلایان کووید۱۹ در افغانستان صد برابر آمار رسمی است

٢٦ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

والی کابل با ابراز نگرانی از بی‌توجهی مردم در برابر ویروس کرونا، می‌گوید که آمار واقعی مبتلایان کووید۱۹ در افغانستان صد برابر آمار رسمی است. هم‌اکنون بیش از ۲۶ هزار مبتلا رسما در سراسر افغانستان ثبت شده است.

شورای امنیت ملی افغانستان: طالبان از مهلت کاهش خشونت‌‌ها برای ادامه کشتار سواستفاده می‌کنند

٢٥ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که طالبان در یک هفته گذشته ۴۲۲ تن از نظامیان افغانستان را کشته و زخمی کرده‌اند. به گفته شورای امنیت ملی افغانستان، طالبان در زمان کاهش خشونت‌ها نیز آرام ننشسته و به کشتار ادامه داده‌اند. 

ترور هدفمند عالمان میانه‌رو دینی در افغانستان، کار چه گروهی است و چه هدفی را دنبال می‌کند؟

٢٤ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

در دو هفته پسین، دو تن از عالمان میانه‌رو اهل تسنن افغانستان با حمله‌های تروریستی برنامه‌ریزی شده در داخل مسجد، هدف قرار گرفته و کشته شدند. هدف قرار گرفتن این عالمان میانه‌رو، نگرانی‌ها و پرسش‌های زیادی را در افغانستان به وجود آورده است. 


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0