بازتاب نیوز

نگرانی از ویروس کرونا؛ مرز افغانستان با ایران دوباره باز شد

١ ساعت رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

شورای امنیت ملی افغانستان امروز سه‌شنبه ۶ حوت/۲۵ فوریه فرمان بازگشایی مرز افغانستان با ایران را صادر کرد. پس از انتشار ویروس کرونا در ایران، افغانستان مرزش را با این کشور موقتا بسته بود.  

شیوع ویروس کرونا در ایران، افغانستان را آسیب‌پذیر ساخته است ــ گفتگو با وحید مایار

١ ساعت رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان، روز دوشنبه ۵ حوت/۲۴ فوریه رسما اعلام کرد که نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در هرات ثبت شده است. این وزارت در مورد هویت فرد مبتلا به ویروس کرونا گفت که وی یک مرد ۳۵ ساله است که اخیرا به شهر قم در ایران سفر کرده بود. به دنبال تایید نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در هرات، دولت افغانستان مرزهای خود با ایران را بست اما امروز (سه‌‌شنبه ۲۵ فوریه) شورای امنیت ملی این کشور اعلام کرده که کمیته پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تصمیم گرفته که مرز میان ایران و این افغانستان مجدد باز شود.

افغانستان: «ویروس کرونا» از قم به هرات رفت

١ روز رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

وزارت صحت/بهداشت افغانستان، امروز دوشنبه ۵ حوت/۲۴ فوریه رسما اعلام کرد که نخستین واقعه مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده است. این واقعه در شهر هرات ثبت شده و وضعیت در این شهر به حالت اضطراری در آمده است.

نیروهای امنیتی افغانستان در روز دوم هفته کاهش خشونت‌ها نیز هدف قرار گرفتند.

٤ حوت ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

در دومین روز از هفته کاهش خشونت‌ها در افغانستان، یک کاروان از نیروهای امنیتی این کشور، هدف حمله مسلحانه مخالفین مسلح نظام در ولایت قندهار قرار گرفت. قندهار از ولایت‌های ناامن افغانستان و خاستگاه گروه طالبان است.

شناسایی سه مورد مشکوک ویروس کرونا در هرات؛ افغانستان رفت و آمد با ایران را موقتاً متوقف کرد

٤ حوت ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان یکشنبه ۲۳ فوریه  تایید کرد، سه مورد مشکوک به ویروس کرونا در شهر هرات این کشور شناسایی شده و تحت بررسی آزمایش طبی قرار دارد.

با رسیدن ویروس کرونا در ایران؛ نگرانی ها در افغانستان افزایش یافته است

٣ حوت ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان شنبه ٣ حوت- اسفند/ ٢٢ فوریه اعلام کرد، برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا، در نقاط مرزی با ایران تدابیر جدی اتخاذ شده است؛ اما نگرانی شهروندان افغان در این مورد افزایش یافته است.

«هفته کاهش خشونت‌ها» در افغانستان آغاز شد

٣ حوت ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

«هفته کاهش خشونت‌‌ها» که به تازگی میان طالبان و آمریکا توافق شده است، از امروز شنبه ۳ حوت/ ۲۲ فوریه در سراسر افغانستان آغاز شد. هرچند در این ۷ روز پیش‌رو، بر کاهش خشونت‌ها توافق شده، اما طالبان در نخستین ساعات امروز، حمله‌هایی را راه‌اندازی کردند.

توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان روز ٢٩ فوریه امضاء می‌شود

٢ حوت ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

آمریکا و طالبان به گونه رسمی اعلام کردند که گفتگوهای‌ طولانی‌ میان آنها به نتیجه رسیده و قرار است توافقنامه صلح را به تاریخ ۱۰ حوت /۲۹ فوریه با حضور ناظران بین‌المللی امضا کنند. شرط امضای این توافقنامه، کاهش یک هفته‌ای خشونت توسط طالبان اعلام شده است.  

افغانستان: عبدالله عبدالله از پیام تبریک اتحادیه اروپا به غنی ابراز ناخرسندی کرد

١ حوت ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

با گذشت ۲ روز از اعلام جنجالی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در نتیجه اشرف غنی به عنوان پیروز انتخابات اعلام شد، بیشتر کشورها سکوت اختیار کرده و واکنشی نشان نداده‌اند.

تشکیل دولت موازی در افغانستان، به جنگ داخلی منجر می‌شود – گفتگو با احمد سرور

٣٠ دلو ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

کمیسیون انتخابات افغانستان، محمد اشرف غنی را به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری در این کشور اعلام کرد. عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی اشرف غنی، نتیجۀ اعلام‌شده را تقلبی دانست و اعلام کرد که تیم او دولت دیگری تشکیل خواهد داد.‎

بقایای جسد ۲ سرباز آمریکایی پس از سقوط هواپیمای این نیروها در غزنی به دست آمد

٣٠ دلو ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

نیروهای آمریکایی در افغانستان اعلام کرده‌اند که پس از سقوط هواپیمای‌شان در ولایت غزنی افغانستان، بقایای اجساد دو سرباز آمریکایی از محل رویداد به دست آمده است. این هواپیمای نیروهای آمریکایی به روز دوشنبه ۷ بهمن (دلو) در یک منطقۀ زیر اداره طالبان سقوط کرده بود.

عبدالله با تقلبی‌خواندن نتیجه انتخابات، حکومت موازی‌ خود را اعلام کرد

٣٠ دلو ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

چند ساعت پس از اینکه کمیسیون انتخابات افغانستان، به روز سه‌شنبه ٢٩ دلو/ ١٨ فوریه، محمد اشرف غنی را پیروز انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد، عبدالله عبدالله، رقیب اصلی اشرف غنی، اعلام نتیجه را کودتا خواند و در میان هوادارانش، ایجاد حکومت «همه شمول» خود را اعلام کرد.

فوری: کمیسیون انتخابات افغانستان، اشرف غنی را برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد

٢٩ دلو ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

سرانجام پس از گذشت ۵ ماه، محمد اشرف غنی به عنوان برنده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام شد.پیش از اعلام نتیجه انتخابات، دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله، رقیب اصلی اشرف غنی نیز با روند انتخابات مقاطعه کرد و اعلام کرد که نتیجه انتخابات مورد قبول آنان نیست.

طالبان از پایان گفتگوهای صلح با آمریکا امضای یک توافق در آینده نزدیک خبر داد

٢٨ دلو ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرد که گفتگوهای صلح میان نمایندگان این گروه و آمریکا به پایان رسیده و به زودی، دو طرف توافقنامه صلح را نیز امضا می‌کنند. گفتگوهای صلح میان آمریکا و طالبان بیش از یک سال پیش آغاز شده بود.

هشت غیرنظامی در حمله هوایی نیروهای خارجی در شرق افغانستان کشته شدند

٢٦ دلو ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

در نتیجه حمله هوایی نیروهای خارجی در شرق افغانستان، هشت غیرنظامی شامل یک کودک، کشته شدند.مقام‌های محلی می‌گویند که این حمله به هدف سرکوب جنگجویان گروه طالبان راه‌اندازی شده بود.

اشرف غنی از پیشرفت‌های چشمگیر در مذاکرات صلح میان واشنگتن و طالبان خبر داد

٢٣ دلو ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان شامگاه سه‌شنبه ٢٢ بهمن/ ١١ فوریه اعلام کرد که در مذاکرات میان واشنگتن و طالبان برای خروج از بحران، «پیشرفت‌های قابل توجهی» حاصل شده است. مذاکرات میان طالبان و واشنگتن از یک سال پیش تاکنون در دوحه، پایتخت قطر صورت گرفته است.