بازتاب نیوز

عبدالله عبدالله: هدف گفتگوهای دوحه پایان دادن به دشمنی با طالبان است؛ ادامۀ جنگ دیگر قابل قبول نیست

٢٨ سنبله ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید که هیئت گفتگوکننده‌ی این کشور با هدف پایان دادن به دشمنی‌ها با طالبان به قطر رفته است. او با اشاره به جنگ و ادامۀ خشونت‌ها گفت که ۱۰۰ قربانی در روز به خاطر منافع شخصی، دیگر برای مردم قابل قبول نیست. 

همزمان با ادامه گفتگوهای صلح در قطر، طالبان به خشونت‌ها در افغانستان ادامه می‌دهند

٢٧ سنبله ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

همزمان با ادامه گفتگوهای صلح دوحه، گروه طالبان در ۲۴ ساعت پسین چندین حمله را در ولایت‌های مختلف افغانستان راه‌اندازی کردند. مقام‌های محلی می‌گویند که در پی این حملات بیش از ۳۰ نیروی امنیتی افغانستان کشته شده و شماری نیز زخمی شدند. 

قربانیان جنگ افغانستان: گفتگوهای صلح حکومت با طالبان باید به خواست قربانیان پاسخ دهد

٢٤ سنبله ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

همزمان با آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی صلح میان نمایندگان حکومت افغانستان و گروه طالبان در قطر، قربانیان جنگ در کابل جمع شده و خواهان قربانی‌محور شدن این گفتگوها هستند. شماری از این قربانیان در گفتگو با ار.اف.ای می‌گویند که این گفتگوها باید زمینه‌ساز دسترسی به عدالت و جبران خسارت قربانیان باشد.

روند گفتگوهای مستقیم میان نمایندگان حکومت افغانستان و گروه طالبان در قطر آغاز شد

٢٢ سنبله ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

روز شنبه ۲۲ سنبله (شهریور)/۱۲ سپتامبر نشست افتتاحیه گفتگوهای بین‌الافغانی صلح در قطر برگزار شد.در این نشست، عبدالله عبدالله به نمایندگی از افغانستان، عبدالغنی برادر به نمایندگی از طالبان و مایک پمپئو به نمایندگی از آمریکا سخنرانی کردند. 

حکومت افغانستان و طالبان، گفتگوهای صلح را در قطر آغاز می‌کنند

٢١ سنبله ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

حکومت افغانستان و گروه طالبان رسما تایید کرده‌اند که گفتگوهای بین‌الافغانی صلح به روز شنبه ۲۲ سنبله/۱۲ سپتامبر در قطر برگزار آغاز می‌شود. قرار است در مراسم افتتاحیه‌ی این گفتگوها، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا نیز حضور یابد.

در ۲۰۱۹، بیش از ۷ هزار تن در افغانستان اقدام به خودکشی کردند

٢٠ سنبله ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

در سال ۲۰۱۹، بیش از ۷۰۰۰ تن در افغانستان، اقدام به خودکشی کردند که به گفته وزارت بهداشت این کشور، از میان این افراد، تنها ۵۵۸ تن‌شان موفق شدند تا به زندگی‌شان پایان دهند. افغانستان از جمله کشورهایی است که عوامل گوناگون، افراد را وادار به خودکشی می‌کند.

بازگشت بیش از نیم‌ میلیون مهاجر افغان از ایران طی ٩ ماه

١٩ سنبله ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

سازمان بین‌المللی مهاجرت از بازگشت بیش از نیم میلیون مهاجر افغان از ایران به افغانستان طی ٩ ماه گذشته خبر داد. این سازمان بین‌المللی با نشر اعلامیه‌ای نوشت که در این دوره ۵٠٢ هزار و ٢۶٣ مهاجر افغان از ایران به افغانستان بازگشت کرده‌اند. در ماه‌های اخیر، مهاجران أفغان در ایران با حوادث ناگواری مواجه بوده‌اند.

جاوید مالکی: «حمله امروز به کاروان خودروهای امرالله صالح می‌تواند کار طالبان و یا استخبارات پاکستان باشد»

١٩ سنبله ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

در آستانه برگزاری گفتگوهای صلح دولت افغانستان با گروه طالبان، کاروان موتر/خودروهای امرالله صالح، معاون اشرف غنی، رئیس جمهوری، در نخستین ساعات بامداد امروز چهارشنبه نهم سپتامبر، در کابل مورد یک  حمله تروریستی مرگبار قرار گرفت. با اینکه امرالله صالح خود از حمله مرگبار امروز جان سالم به در برده است اما، این حمله حد اقل ۱۰ کشته و ۱۵ زخمی بر جای گذاشته است.

معاون ریاست جمهوری افغانستان از یک انفجار جان سالم به در برد

١٩ سنبله ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

صبح امروز چهارشنبه ۱۹ سنبله (شهریور)/۹ سپتامبر، امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان از یک انفجار، جان سالم به در برد. در این انفجار که هنوز هیچ گروهی مسئولیت آن را به دوش نگرفته، امرالله صالح به گونه سطحی زخمی شده اما ده غیرنظامی کشته شده‌اند. 

عبدالله عبدالله: صفحه‌ی دشمنی با طالبان باید بسته شود

١٨ سنبله ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

در نوزدهمین سالگرد کشته شدن احمد شاه مسعود، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گفت که صفحه دشمنی با طالبان باید بسته شود و تلاش برای یافتن راه صلح و همبستگی آغاز گردد. 

ریاست جمهوری افغانستان: گفتگوها با طالبان را با وجود خطرات و چالش‌هایش مدیریت می‌کنیم

١٧ سنبله ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

ریاست جمهوری افغانستان به شهروندان اطمینان می‌دهد ‌که روند صلح با طالبان را با تمام چالش‌ها و خطرات احتمالی آن مدیریت می‌کند. در همین حال، اتحادیه اروپا و کانادا گفته‌اند که آیندۀ کمک‌های‌شان به عملکرد کنونی طالبان و طرف‌های دخیل صلح بستگی دارد. ظاهراً چیزی به برگزاری گفتگوهای بین‌الافغانی صلح نمانده و طرف‌ها در حال آماده شدن برای برگزاری این گفتگوها هستند. 

حکومت افغانستان روند آزادی زندانی‌های جنجالی طالبان را تکمیل کرد

١٣ سنبله ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

حکومت افغانستان می‌گوید که روند آزادی زندانیان باقی‌مانده طالبان تکمیل شده و باید گفتگوهای بین‌الافغانی هرچه زودتر آغاز شود. تکمیل نشدن روند آزادی زندانیان از سدهای اصلی عدم آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی بود. 

اعلام ترکیب شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با انتقاد و چند دستگی رو‌به‌رو شد

١٠ سنبله ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

ریاست جمهوری افغانستان در فرمانی جنجالی، ترکیب شورای عالی مصالحه ملی را که قرار است روند صلح با طالبان را نظارت کند اعلام کرد.عبدالله عبدالله اما با این فرمان مخالفت کرده و گفته که گزینش ترکیب شورا مسئولیت او است.

شب و روزهای پر تلفات افغانستان؛ جان‌باخته‌گان سیلاب‌های پسین افغانستان به ۱۵۰ رسید

٦ سنبله ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

آمار تلفات سیلاب‌های پسین در افغانستان به دستکم ۱۵۰ تن افزایش یافته است. در دو روز پسین، ۱۳ ولایت افغانستان به دلیل بارندگی شدید و سرازیر شدن سیلاب، زیان‌مند شده و احتمال دارد در روزهای پسین، سیلاب‌های بیشتری در این کشور جاری شود.

سیل در افغانستان: شمار تلفات احتمالاً بیشتر از صد نفر است

٥ سنبله ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

در پی بارندگی و سرازیر شدن سیلاب در ولایت پروان افغانستان، دست کم ۷۰ تن کشته شده و بیش از ۱۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. مقام‌های محلی در پروان می‌گویند که صدها خانه ویران شده و باشند‌گان این ولایت به کمک‌های فوری بشردوستانه نیازمندند. 

کاهش آمار کرونا در هرات و ادامه بازگشت هزاران مهاجر افغان از ایران

٢٧ اسد ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

با وجود بازگشت هزاران مهاجر افغان از ایران، ریاست صحت عامه (بهداشت) ولایت هرات در غرب افغانستان از کاهش ۵٠ درصدی آمار کرونا در این ولایت خبر داده و گفته است که یک بیمارستان ٣٠٠ بستر اختصاصی کوید ١٩ به دلیل کاهش بیماران کرونا در شهر هرات بسته شد.

حکومت افغانستان: برای آغاز گفتگوها، طالبان باید اسیران دولتی را آزاد کند

٢٧ اسد ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که گروه طالبان هنوز شماری از اسیران حکومتی را رها نکرده و این مساله از نظر کابل، مانعی برای صلح شده است. حکومت افغانستان تاکید می‌کند که برای زمینه‌سازی صلح باید هر دو طرف اقدام کند. 

طالبان: در گفتگوهای صلح حکومت کابل را به رسمیت نمی‌شناسیم

٢٦ اسد ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

در آستانه برگزاری گفتگوهای صلح میان نمایندگان حکومت افغانستان و نمایندگان گروه طالبان، این جنبش می‌گوید که حکومت افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد. طالبان می‌گوید که در گفتگوهای صلح، طرف آنها تنها «اداره کابل» نه، بلکه تمام طرف‌های افغانستانی خواهد بود.