بازتاب نیوز

عصبانیت طالبان از آزاد نشدن زندانیان: "دیگر در نشست‌های بی‌نتیجه شرکت نخواهیم کرد"

١ روز رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

گروه طالبان اعلام کرد که از این پس در نشست‌ها و گفتگوهای بی‌نتیجه با دولت حضور نخواهد یافت. طالبان این پیام را در واکنش به عدم آزادی زندانیان‌شان منتشر کرده‌اند. بر اساس توافقنامه‌ای که میان طالبان و آمریکا امضا شده، شمار قابل توجهی از طالبان که در زندان‌های افغانستان هستند، می‌بایست آزاد شوند. اما کابل هنوز این تعهد خود را اجرا نکرده است. 

پاکستان با گشودن مرزها، به مهاجران افغان ۳ روز فرصت داد تا به کشور خود بازگردند

١٨ حمل ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

مسئولان ولایت‌های ننگرهار و قندهار افغانستان تأیید کردند که دولت پاکستان روز دوشنبه ۶ آوریل- ١٨ فروردین/ حمل، گذرگاه‌های تورخم و سپین بولدک را برای ۳ روز به روی مهاجران افغان گرفتارمانده در آن کشور باز کرد. تورخم در ننگرهار و سپین بولدک در قندهار، گذرگاه‌های مهم مرزی میان پاکستان و افغانستان‌اند.

شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۳۶۷ تن رسید: کابل خلوت می‌شود

١٨ حمل ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

آمار رسمی مبتلایان کووید۱۹ در افغانستان به ۳۶۷ مورد رسید که از این میان ۱۰‌ تن‌ فوت شده‌اند. تاکنون از ۳۴ ولایت (استان) افغانستان، ۲۳ ولایت آلوده شده‌اند. همزمان با افزایش موارد مثبت کووید۱۹ در کشور، حکومت تلاش دارد تا محدودیت‌ گشت‌وگذار را در شهرهای بیشتری وضع کند. 

ساختمان شفاخانۀ صد بستری برای مقابله با کوید ١٩ در هرات افغانستان افتتاح شد

١٧ حمل ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

به دستور محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان شفاخانه (بیمارستان) صد بستری کوید ١٩ طی ٢٠ روز در ولایت هرات در غرب این کشور ساخته شد و روز یکشنبه ۵ آوریل با حضور سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افتتاح گردید.

آمار بیماران کرونا در ولایت هرات در همسایگی ایران در حال افزایش است

١٤ حمل ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

مقام های وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان اعلام کردند، در شبانه روز گذشته ٤٣ مورد مثبت تازه ویروس کرونا در کشور ثبت شدند که از این میان ٤١ مورد آن مربوط ولایت هرات و دو  مورد آن مربوط کابل می شوند که آمار مجموع مبتلایان به این ویروس در کشور به ٢٣٩ نفر رسید.

کوید۱۹ در افغانستان: در چهار ولایت این کشور محدودیت گشت‌وگذار وضع شد

١١ حمل ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

آمار مبتلایان به کوید۱۹ در افغانستان به ۱۴۵ تن رسید و به مرگ ۴ تن منجر شد. مقامات مسئول برای مبارزه با گسترش ویروس، در چهار ولایت این کشور محدودیت گشت‌وگذار برقرار کردند. 

طالبان هم ویروس کرونا را جدی گرفتند

٩ حمل ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

روز شنبه ٢٨ مارس/٩ فروردین، گروه طالبان اعلام کرد "ویروس کرونا را جدی بگیرید".  ظاهراً کمیسیون بهداشت این گروه برای جلوگیری از انتشار ویروس فعال شده است. دولت افغانستان تاکنون ١١٠ مورد ابتلا به ویروس را گزارش داده اما مقامات بهداشتی کشور هشدار می‌دهند که احتمال میلیون‌ها مورد ابتلا در أفغانستان وجود دارد.

حکومت افغانستان و طالبان آزادسازی زندانیان یکدیگر را آغاز می‌کنند

٧ حمل ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

حکومت افغانستان و گروه طالبان توافق کردند تا روند رهایی زندانیان دو طرف از تاریخ ۳۱ مارس آغاز شود. گروه تماس دو طرف، پس از دو دور گفتگو از طریق کنفرانس ویدیویی به این توافق دست یافتند. 

در حملۀ تروریستی به معبد سیک‌ها در افغانستان ۲۵ تن کشته شدند

٦ حمل ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

در پی حمله یک مهاجم انتحاری به یک عبادت‌گاه سیک‌های افغانستان در کابل، ۲۵ تن کشته شدند و ۸ تن دیگر نیز زخمی شدند. داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است. با اینحال برخی منابع به طور غیررسمی، شبکۀ حقانی را متهم می‌کنند. 

در واکنش به بن‌بست سیاسی کابل آمریکا کمک های مالی‌اش را به افغانستان کاهش داد

٥ حمل ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

پس از شکست تلاش های میانجیگرانۀ مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، برای حل اختلاف میان رهبران کابل، دولت آمریکا دیروز دوشنبه بیست و سوم مارس اعلام کرد که کمک های مالی خود را به افغانستان شدیداً کاهش می دهد و نیروهای نظامی خود را از این کشور تدریجاً خارج می سازد.

سفر غیرمنتظرۀ مایک پمپئو به کابل با هدف حل بحران سیاسی در افغانستان و پیشبرد روند صلح

٤ حمل ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

مایک پمپئو، وزیر أمور خارجه آمریکا در یک سفر از قبل اعلام ناشده، روز دوشنبه ۴ حمل-فروردین/۲۳ مارس وارد کابل شد و با رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله دیدار و گفتگو کرد. این در حالی است که توافقنامۀ صلح که میان طالبان و آمریکا امضا شد، به خاطر اختلافات سیاسی، به مرحۀ اجرا در نیامده است.  

گسترش شیوع کووید۱۹ در افغانستان در سایه بی‌اعتنایی مردم

٤ حمل ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

همزمان با افزایش سرعت شیوع ویروس کرونا در افغانستان، این ویروس جان نخستین قربانی‌ خود را نیز در این کشور گرفت. با این وجود، در برخورد با این بیماری همه‌گیر، مردم افغانستان اشتباهی را تکرار می‌کنند که شهروندان ایران، ایتالیا و برخی کشورهای دیگر تکرار کرده‌اند.  

زلمی خلیلزاد: روند آزادی زندانیان طالبان هرچه زودتر آغاز شود

٢٩ حوت ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان از آزاد نشدن زندانیان طالبان ابراز نارضایتی کرده و از حکومت افغانستان و طالبان خواسته تا هرچه زودتر، زندانیان را آزاد کنند.  

سه تبعۀ افغانستان که به تازگی از ایران برگشته بودند، به علت نامعلوم جان سپردند

٢٨ حوت ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

مرگ سه نفر از ساکنان ولایت غور افغانستان که به تاز‌گی از ایران برگشته‌ بودند، در حالی رسانه‌ای شده که نگرانی‌ها درمورد گسترش ویروس کرونا در افغانستان بالا گرفته است.  

افغانستان: ٣٨ تن مشکوک به داشتن ویروس کرونا از بیمارستان هرات فرار کردند

٢٧ حوت ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

شورای ولایتی هرات افغانستان سه­شنبه ١٧ مارس اعلام کرد، افراد مشکوک به ویروس کرونا در بیمارستان ویژه کوید ١٩ در این ولایت به دلایل نبود امکانات لازم، نبود دوا، زمان­گیر شدن آزمایش لابراتواری آنها و یکجا نمودن شماری از افراد مشکوک به ویروس کرونا از بیمارستان فرار کرده‌اند.

ویروس کرونا : اگر اقدامات پیشگیرانه انجام نگیرد، افغانستان ممکن است با فاجعه انسانی رو به رو شود

٢٧ حوت ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

بر اساس آخرین آمار وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به ۲۲ مورد رسیده است. اغلب موارد مثبت در کلان شهر غربی هرات شناسایی شده اند اما با این حال، مواردی نیز در بلخ، سمنگان، لوگر، کاپیسا و دایکندی به ثبت رسیده‌اند.

افغانستان: آمار افراد آلوده به ویروس کرونا به ۱۶ تن رسید؛ بازگشت مهاجران از ایران ادامه دارد

٢٥ حوت ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

مقام‌های بهداشت افغانستان می‌گویند که تاکنون ۱۶ مورد مثبت ویروس کرونا در سراسر این کشور شناسایی شده است. بیشتر این افراد، به تازگی از ایران برگشته‌اند. ورود فزایندۀ مهاجران افغانستانی از ایران یکی از دلایل اصلی گسترش شیوع ویروس کرونا در افغانستان عنوان شده است.  

گروه طالبان آغاز مذاکرت بین‌الافغانی را به آزاد شدن ۵ هزار زندانی خود مشروط ساخت

٢٢ حوت ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

دفتر سیاسی طالبان در قطر در مورد صدور فرمان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان واکنش نشان داده اعلام کرد براساس توافقنامه صلح با آمریکا، اول باید ۵ هزار زندانی طالبان آزاد شوند  و بعداً مذاکرات بین‌الافغانی صلح آغاز شود.