بازتاب نیوز

افغانستان خواستار روشن شدن چگونگی آتش‌گرفتن خودروی شهروندان این کشور در ایران و پیگیری آن شد

١٩ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

رییس جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی، به سرپرست وزارت خارجه این کشور هدایت داده تا رویداد چگونگی آتش‌ گرفتن خودروی پناه‌جویان افغانستانی در استان یزد ایران را از طریق مراجع دیپلوماتیک پیگری کند. این رویداد در روزهای پسین، سبب خشم شهروندان افغانستان شده و واکنش‌های گوناگونی به همراه داشته است.

خلیلزاد دور تازه سفرهایش را آغاز کرد؛ بررسی چگونگی کاهش خشونت‌ها از اهداف این سفر است

١٧ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، دور تازه سفرهایش به افغانستان، پاکستان و قطر را آغاز کرد. دور تازه سفرهای خلیلزاد، با افزایش تنش‌ها و ازسرگیری حملات هوایی نیروهای آمریکایی در افغانستان همزمان شده است. 

دولت ایران مسئولیت تیراندازی به خودرو حامل اتباع افغانستان را پذیرفت

١٧ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد که مقام‌های ایرانی مسئولیت تیراندازی به خودرو حامل شهروندان افغان در استان یزد را پذیرفته و تعهد کردند که عاملان این رویداد دستگیر و تحت پیگرد قانونی قرار گیرند. تیراندازی به خودرو مهاجران افغان حدود یک ماه و نیم بعد از غرق شدن گروهی از مهاجران در آبهای هریرود رخ می‌دهد. تحقیقات در مورد وقایع هریرود هنوز به نتیجه نرسیده است.

کرونا در افغانستان: خروج افراد سالمند از خانه برای سه ماه آینده ممنوع می‌شود

١٥ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

همزمان با افزایش مرگ‌ومیر و بیشتر شدن شمار مبتلایان کوید۱۹ در افغانستان، حکومت این کشور طرحی را برای کُند ساختن سرعت شیوع ویروس کرونا آماده کرده است. به بنیاد این طرح، سالمندان  در سه ماه پیش‌رو اجازه خروج از منزل را ندارند. 

ایاز نیازی، عالم شناخته شده و بانفوذ افغانستان در انفجاری کشته شد

١٤ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

درپی انفجاری در مسجد وزیر محمد اکبرخان کابل، ایاز نیازی، خطیب این مسجد و یکی از پرنفوذترین عالمان دین افغانستان کشته شد .رییس جمهوری غنی به هدف روشن شدن ابعاد پنهان این رویداد، هیئت حقیقت‌یابی را گماشت تا چگونگی وقوع این رویداد را بررسی کند. 

آمار مبتلایان کرونا در افغانستان نزدیک به ۱۶هزار تن رسید

١٢ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

آمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان، سیر صعودی به خود گرفته و وزارت بهداشت این کشور هشدار از روزهای فاجعه‌بار می‌دهد. شیوع کووید۱۹ در افغانستان در حالی سرعت گرفته که توصیه‌های بهداشتی و محدودیت‌های قرنطینه در این کشور مراعات نمی‌شود. 

عبدالله عبدالله ابراز امیدواری کرد که گفتگوهای بین‌الافغانی صلح تا دو هفته دیگر آغاز شود

١٠ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

عبدالله عبدالله، امروز شنبه ۱۰ جوزا/۳۰ مه، رسما کارش را به عنوان رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان آغاز کرد. او در سخنرانی خود به این مناسبت گفت که زمینه برای آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی بیش از هر زمان دیگری فراهم شده و ابراز امیدواری کرد که این گفتگوها تا دو هفته دیگر آغاز شود.

اعلام نتایج تحقیق کمیسیون حقوق‌ بشر افغانستان در مورد غرق شدن مهاجرین افغان در مرز ایران

٩ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

هرچند هیأت‌های دیپلماتیک کابل - تهران حادثه غرق شدن مهاجرین افغان در مرز ایران را بررسی می‌کنند، اما کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان نتایج تحقیق خود را در این مورد اعلام کرده گفت، نیروهای مرزی ایران مهاجرین افغان را پس از شکنجه به رودخانه هریرود انداختند.

دولت افغانستان با آزاد کردن ۱۰۰۰ زندانی طالبان، به روند اجرای توافقنامه صلح دوحه سرعت بخشید

٨ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

پس از یک بن‌بست کوتاه مدت، روند تطبیق مواد توافقنامه صلح آمریکا و طالبان بار دیگر سرعت گرفته، چنانچه حکومت افغانستان در ۲ روز، ۱۰۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرده است. دونالد ترامپ نیز بار دیگر تاکید کرده که علاقمند است به جنگ افغانستان پایان دهد و تمامی نیروهای آمریکا را به خانه برگرداند. 

هیئت ایرانی با هدف بررسی رویداد غرق شدن پناه‌جویان افغان وارد کابل شد

٦ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

هیئت ایرانی به ریاست معاون وزارت خارجه ایران، امروز سه‌شنبه ۶ جوزا (خرداد)/۲۶ مه، وارد کابل شد تا چگونگی رویداد غرق شدن پناه‌جویان افغان در مرز ایران را بررسی کند. این هیئت، امروز با حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه افغانستان دیدار است. به گفتۀ حنیف اتمر، رویداد اخیر می‌تواند "بر روابط حسنۀ دو همسایه تاثیر منفی بگذارد". 

طالبان برای ۳ روز عید در افغانستان، آتش‌بس اعلام کردند

٤ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

پس از افزایش خشونت‌ها میان طالبان و نظامیان افغانستان، گروه طالبان به مناسبت عید فطر، آتش‌بس ۳ روزه اعلام کردند. در واکنش به این آتش‌بس، رییس جمهور غنی گفت که روند رهایی زندانیان طالبان را سرعت می‌دهد. 

هشدار وزارت بهداشت افغانستان: عید فطر، روزهای مصیبت و غم خواهد بود

٣ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

همزمان با فرا رسیدن عید فطر و بی‌توجهی مردم به توصیه‌های بهداشتی و محدودیت‌های گشت‌وگذار در افغانستان، وزارت بهداشت این کشور هشدار می‌دهد که روزهای عید، روز مصیبت و غم خواهد بود. هم‌اینک، آمار مبتلایان کووید۱۹ در افغانستان، نزدیک به ۱۰ هزار تن رسیده است. 

با حل تنش‌های سیاسی در کابل، خلیلزاد برای زمینه ‌سازی گفتگوهای صلح با طالبان، وارد کابل شد

١ جوزا ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

پس از حل بن‌بست سیاسی در افغانستان، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، با هدف زمینه ‌سازی گفتگوهای صلح، وارد کابل شد و با رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی مصالحه این کشور دیدار و گفتگو کرد.

رهبر طالبان: آمریکا اجازه ندهد کسی توافقنامه صلح را با شکست رو‌‌برو کند

٣١ ثور ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

ملا هبت‌الله، رهبر گروه طالبان در پیامی به مناسبت عید فطر از آمریکا خواسته تا اجازه ندهد توافقنامه صلح طالبان و آمریکا با شکست روبرو شود. رهبر طالبان گفته است که گروهش تاکنون به این توافقنامه متعهد بوده و از آمریکا نیز خواسته که به تعهداتش پابند بماند. 

افغانستان: هیأت ایرانی اسناد ما را در مورد غرق شدن مهاجرین قبول نکردند

٢٩ ثور ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

پس از گذشت چهار روز از تحقیقات مشترک کابل – تهران در مورد ادعای غرق شدن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی، وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد که هیأت ایرانی اسناد و مدارک هیأت کابل را در رابطه با این حادثه قبول نکرده است.

طالبان در دو حمله‌ی جداگانه در ولایت غزنی افغانستان، ۱۴ تن را کشته و جسد‌های ۵ تن را به آتش کشاندند

٢٩ ثور ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

گروه طالبان در دو حمله جداگانه در ولایت غزنی افغانستان ۱۴ تن را کشتند و ۲۰ تن دیگر را زخمی کردند. وزارت داخله افغانستان می گوید که جنگجویان طالبان در حمله نخست، جسد ۵ تن را پس از تیرباران، به آتش کشیدند.

اشرف غنی و عبدالله عبدالله پس از ماه‌ها تنش توافق نامۀ سیاسی تقسیم قدرت را امضا کردند

٢٨ ثور ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

اشرف غنی، رئیس جمهوری أفغانستان، و عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت این کشور، بعد از ظهر امروز یک‌شنبه ۲۸ ثور/۱۷ مه، توافقنامه سیاسی چگونگی تقسیم قدرت میان نیروهای خود را امضا کردند. امضای این توافقنامه، به جنجال‌های ۵ ماهه سیاسی در افغانستان که با انتخابات پسین ریاست جمهوری کلید خورد، نقطه پایان گذاشت. 

با نزدیک شدن عید فطر، محدودیت‌های قرنطینه در بخش‌هایی از افغانستان نادیده گرفته می‌شود

٢٦ ثور ١٣٩٩ رادیو بین المللی فرانسه رادیو بین المللی فرانسه

با نزدیک شدن روزهای پایانی ماه رمضان و عید فطر، قرنطینه در افغانستان کمتر رعایت می‌شود و شهر کابل دوباره شلوغی روزهای پیش از قرنطینه را پیدا کرده است. شهروندان افغانستان درحالی کرونا را دستکم می‌گیرند که این بیماری هر روز افراد بیشتری را در این کشور آلوده کرده و می‌کشد. 


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0