بازتاب نیوز

منیژه: «تا که اولاد غنی‌ره مثل اولادایم پارچه‌پارچه نبینم، دلم یخ نمی‌کنه…»

٢٣ عقرب ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

منیژه آرام ندارد. نه آب و نان می‌خورد و نه اشک چشمانش تاهنوز خشکیده‌است. او مادر سه کودک پنج تا دوازده ساله‌ای است که روز گذشته دو فرزند مکتبی‌اش را در روی‌داد انفجار ناحیه پانزدهم شهر کابل، از دست داده‌است.

دانش‌آموزان غیرحاضر، چه‌گونه شامل آزمون می‌شوند؟

٢٠ عقرب ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

روزانه صدها دانش‌آموز مکتب‌های پایتخت کشور که بیش‌تراز یک هفته درسال تعلیمی غیرحاضری دارند، برای شمولیت در آزمون سالانه، تصدیق‌های بیماری «جعلی» را در بدل پول، خریداری و با آموزگاران شان معامله می‌کنند.

روز وکیل‌ها؛ روز محرومیت مراجعین به‌وزارت‌ها

١٩ عقرب ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

«روز وکیل‌ها» اصطلاحی‌که این‌روزها بیش‌ترازهمه، نه‌تنها که ورد زبان محافظان و دربان‌های نهادهای دولتی در پایتخت کشور شده؛ بل‌که به دردسر و حق‌تلفی تازه‌ای برای صدها شهروند بی‌وکیل بدل شده‌است.

خودسری و اضافه‌ستانی راننده‌ها، پایتخت نشینان را به‌ستوه آورده‌است

١٥ عقرب ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

شماری از رانندگان موترهای لینی در شهرکابل، افزون‌بر فعالیت غیرقانونی از شهروندان اضافه‌ستانی می‌کنند و هیچ نهاد مسوولی برای جلوگیری و بازپرسی ازاین وضعیت، پاسخ‌گو نیست.

نرخ نان در شهر کابل، نظارت نمی‎شود

١١ عقرب ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

درحالی‎که نسبت به‎هر جنس و مواد خوراکی دیگر در پایتخت کشور، تنها «نان» است که ده سال پیش‎هم یک نان ۱۰ افغانی بود و امروزهم ۱۰ افغانی‎است؛ اما به‎گفته‎ی برخی‎از شهروندان فقیر شهر کابل، وزن یک نان امروز برابر با نیم نان ده سال پیش نیست.

هیچ نامزد ریاست جمهوری، سقف تعیین‌شده را مصرف نکرده‌است

٢٥ ميزان ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

مجموع مصارف پی‌کارهای انتخاباتی هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری، به ۴۰۰ میلیون افغانی نمی‌رسد. درحالی‌که سقف مصارف پی‌کارهای انتخاباتی هر نامزد انتخابات ریاست جمهوری۹۸ ازسوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، بیش‌تراز ۴۴۰ میلیون افغانی تعیین شده‌است.

خوراکی‎های بازار کابل، نظارت نمی‎شود

٢٤ ميزان ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

گرسنه که باشی، چه نیست که باب دل‎ات در جاده‌های پُرجم‎وجوش کابل به‎قدر توان پیدا نشود. از بولانی سر کراچی گرفته تا به کوره‎ی کبابی هوتل‎های کنارجاده و کافه‎های رنگین و عصری که عطر غذاهای شان، هر رهگذر پول‎دار و مفلس‌را به‎سوی خود می‎کشاند؛ اما به‎گفته‎ی برخی‎ازاین رهگذران، قصه‎های تلخ فقر و ناداری

انتخابات۹۸، روزانه هفت قربانی برجاگذاشت

١٧ ميزان ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

نخستین روز آغاز پی‎کارهای انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تا روز برگزاری انتخابات ۶میزان سال روان، هرروز به‎طور میان‎گین ۷ شهروند ملکی از اثر روی‎دادهای جنگی و هراس‎افگنی در برخی‎از مناطق کشور، جان باخته و ۲۰ تن دیگر زخمی شده‎اند.

بازار سیاه پشک سیاه گرم شده‌است  

١٥ ميزان ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

آیا می‌دانید، پشک سیاه چه رنگ و رونقی در بازار سیاه کابل دارد؟ برخی‌از شهروندان در پایتخت و برخی‌از ولایت‌های کشور، افزون‌بر انواعی از جان‌داران و حیوان‌های اهلی و غیراهلی، از بازار گرم پشک سیاه سخن می‌زنند. «هرپشک سیاه چشم الفک‌داره تا سه هزار دالر می‌خریم و می‌فروشیم.»

افزایش بی‌رویه موترهای غیرقانونی در شهر کابل

٣ ميزان ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

ترافیک کابل، از گشت و فعالیت موترهای غیرقانونی در جاده‌های شهر کابل، جلوگیری و نظارت کرده نمی‌تواند. افزون‌برهمه بی‌نظمی‌ها و تخلف‌های ترافیکی روزمره، گشت‌وگذار موترهای بدون پلیت و اسناد در جاده‌های شهر کابل به‌حدی افزایش یافته که مسوولان ترافیک‌هم، هیچ‌گونه آمار دقیق از تفکیک «موترهای قانونی و غیرقانونی» دراختیار ندارند.

برادری که به‌دنبال اکرامیه‌ی برادر رفت

٣ ميزان ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

هرانفجار و انتحاری که دراین کشور اتفاق می‌افتد، داستان‌های غم‌انگیزی از تباهی و بربادی مردمی به‌جا می‌ماند که به‌جز دامنِ صبر خداوند"ج"؛ داد و طلبی از قدرتمندان و عاملان کشتار مردم بی‌گناه ندارند.

چه‌کسانی مسوول غارتِ جیب‌های قربانیان رویدادهای هراس‌افگنی‌اند؟

٣ ميزان ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

شماری از خانواده‌های قربانیان رویدادهای هراس‌افگنی در کابل، ادعا می‌کنند که پس‌از وقوع انفجار و انتحار درهنگام انتقال زخمی‌ها و قربانیان به شفاخانه‌ها، پول نقد، اشیای قیمتی و گوشی همراه قربانیان ازسوی افراد نامشخص غارت می‌شوند.