بازتاب نیوز

هزاران جنگ‌افزار و صدها موتر، از فرماندهی پولیس هلمند ناپدیداست

٢١ جدي ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

بیش‌از۱۲هزار جنگ‌افزار(سبُک) و بیش‌تراز ۱۱۰۰ موتر نظامی(عادی و زرهی)، از فرماندهی پولیس ولایت هلمند ناپدیداست. مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک، به‌اسناد و مدارکی دست یافته‌است که نشان می‌دهد در کمتراز دو دهه‌ی پسین (از آغاز حکومت موقت سال۱۳۸۱ تا ...

زمین تشنه‌ی کابل: برف بام تان را ضایع نکنید!

١٨ جدي ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

 همه‎ساله زمانی‎که شهر کابل از برف سفیدپوش می‎شود، برخی از شهروندان بدون آن‎که بدانند چه تیشه‎ای بر پای نسل‎های شان می‎کوبند؛ برف بام و خانه‎های شان‎را به‎جای ذخیره و استفاده‎ی بهینه از آن، به جاده‎ها و کوچه‎ها و حتا دیده‎ونادیده بر سر هر رهگذر پرتاب می‎کنند.

جلغوزه‌ی سیاه؛ میوه‌ی کم‌یاب زمستان کابل شده‌است

١٤ جدي ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

در پنح سال پسین، بهای جلغوزه­ی سیاه در شهر کابل، تا هفت برابر افزایش یافته­است. به گزارش خبرنگار پیک از بازارهای عمده و پرچون میوه‎های خُشک در شهر کابل، یک کیلو جلغوزه­ی سیاه تا بیش از۴۰۰۰ افغانی خریدوفروش می‎شود. درحالی‎که پنج سال پیش، یک کیلوی آن تا ۶۰۰ افغانی‎هم دست‎یاب می‎شد.

متخلفان آلودگی صوتی، جریمه می‌شوند

٢٤ قوس ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

کابل، شهری‌که این‌روزها در صدر آلوده‌ترین شهرهای جهان قراردارد. آلودگی‌هایی‌که ناشی از گرد و خاک و دود و انبار کثافت‌های کنار هر جاده و کوچه و محل بودوباش که حتا مرگ‌ومیر و بیماری‌های گوناگونی درپی داشته‌است؛ تا به آلودگی‌های صوتی و سروصداهای دل‌خراشی‌که رگ‌رگ اعصاب و روان هر انسان این شهر را سخت آزار می‌دهد.

مرغ‌های پاکستانی، از راه پکتیا و لوگر به‌کابل قاچاق می‌شود

٩ قوس ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

روزانه هزاران مرغ گوشتی، با کم­ترین محصول گمرکی از کشور پاکستان به‎داخل افغانستان قاچاق می‎شود.درحالی‎که وزارت زراعت و مال‎داری، از یک سال به‎این‎سو تورید مرغ از کشورهای خارج را به‎دلیل حمایت و خودکفایی سکتور مرغ‎داری ...

رَوند توزیع تصدیق‌نامه‌های جعلی به‌دانش‌آموزان، متوقف شد

٤ قوس ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

در پَی نشر یک گزارش مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک مبنی‌بر شمولیت دانش‌آموزان غیرحاضر در آزمون سالانه براساس تصدیق‌نامه‌های صحی(جعلی)، ریاست بررسی تطبیق قوانین صحی وزارت صحت‌عامه به‌تازه‌گی از شناسایی و معرفی شماری از افراد جعل‌کار و مسترد شدن صدها تصدیق‌نامه‌ی جعلی خبر می‌دهد.

سال‌مندانی‌که محکوم به‌ناداری و بی‌کسی‌اند

٢ قوس ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

«اگر بچیم زنده می‌بود، چنین آواره و بی‌نوا نمی‌شدم ...» باگفتن این گلایه، اشک تلخ روزگار بر صورت پُرچین و چروکش جاری شد و از یگانه پسر جوانش که در نبرد رویاروی با مخالفان مسلح دولت جان باخته‌است؛ شروع به‌اختلاط کرد و گفت که از برای تنها لقمه نانی از بدخشان تا به کابل آواره شده‌است.

منیژه: «تا که اولاد غنی‌ره مثل اولادایم پارچه‌پارچه نبینم، دلم یخ نمی‌کنه…»

٢٣ عقرب ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

منیژه آرام ندارد. نه آب و نان می‌خورد و نه اشک چشمانش تاهنوز خشکیده‌است. او مادر سه کودک پنج تا دوازده ساله‌ای است که روز گذشته دو فرزند مکتبی‌اش را در روی‌داد انفجار ناحیه پانزدهم شهر کابل، از دست داده‌است.

دانش‌آموزان غیرحاضر، چه‌گونه شامل آزمون می‌شوند؟

٢٠ عقرب ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

روزانه صدها دانش‌آموز مکتب‌های پایتخت کشور که بیش‌تراز یک هفته درسال تعلیمی غیرحاضری دارند، برای شمولیت در آزمون سالانه، تصدیق‌های بیماری «جعلی» را در بدل پول، خریداری و با آموزگاران شان معامله می‌کنند.

روز وکیل‌ها؛ روز محرومیت مراجعین به‌وزارت‌ها

١٩ عقرب ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

«روز وکیل‌ها» اصطلاحی‌که این‌روزها بیش‌ترازهمه، نه‌تنها که ورد زبان محافظان و دربان‌های نهادهای دولتی در پایتخت کشور شده؛ بل‌که به دردسر و حق‌تلفی تازه‌ای برای صدها شهروند بی‌وکیل بدل شده‌است.

خودسری و اضافه‌ستانی راننده‌ها، پایتخت نشینان را به‌ستوه آورده‌است

١٥ عقرب ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

شماری از رانندگان موترهای لینی در شهرکابل، افزون‌بر فعالیت غیرقانونی از شهروندان اضافه‌ستانی می‌کنند و هیچ نهاد مسوولی برای جلوگیری و بازپرسی ازاین وضعیت، پاسخ‌گو نیست.

نرخ نان در شهر کابل، نظارت نمی‎شود

١١ عقرب ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

درحالی‎که نسبت به‎هر جنس و مواد خوراکی دیگر در پایتخت کشور، تنها «نان» است که ده سال پیش‎هم یک نان ۱۰ افغانی بود و امروزهم ۱۰ افغانی‎است؛ اما به‎گفته‎ی برخی‎از شهروندان فقیر شهر کابل، وزن یک نان امروز برابر با نیم نان ده سال پیش نیست.

هیچ نامزد ریاست جمهوری، سقف تعیین‌شده را مصرف نکرده‌است

٢٥ ميزان ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

مجموع مصارف پی‌کارهای انتخاباتی هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری، به ۴۰۰ میلیون افغانی نمی‌رسد. درحالی‌که سقف مصارف پی‌کارهای انتخاباتی هر نامزد انتخابات ریاست جمهوری۹۸ ازسوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، بیش‌تراز ۴۴۰ میلیون افغانی تعیین شده‌است.

خوراکی‎های بازار کابل، نظارت نمی‎شود

٢٤ ميزان ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

گرسنه که باشی، چه نیست که باب دل‎ات در جاده‌های پُرجم‎وجوش کابل به‎قدر توان پیدا نشود. از بولانی سر کراچی گرفته تا به کوره‎ی کبابی هوتل‎های کنارجاده و کافه‎های رنگین و عصری که عطر غذاهای شان، هر رهگذر پول‎دار و مفلس‌را به‎سوی خود می‎کشاند؛ اما به‎گفته‎ی برخی‎ازاین رهگذران، قصه‎های تلخ فقر و ناداری