بازتاب نیوز

مرکز خبرنگاران: امسال قتل هدف‌مند خبرنگاران، بی‌پیشینه بود

مرکز خبرنگاران: امسال قتل هدف‌مند خبرنگاران، بی‌پیشینه بود

٤ ساعت روزنامه هشت صبح روزنامه هشت صبح

بیست‌وهفتم حوت، در تقویم رسمی افغانستان، به نام «روز ملی خبرنگاران» ثبت شده است. دیروز، مرکز خبرنگاران افغانستان، روز ملی خبرنگاران را نخستین‌بار در کابل تجلیل کرد. هم‌زمان با فرا رسیدن این روز، مسوولان این نهاد از خشونت‌ها در برابر خبرنگاران افغان سخن می‌زنند و می‌گویند که  امسال، قتل هدف‌مند خبرنگاران بی‌پیشینه بوده است.

سربازان و آواره‌گان جنگ بادغیس از ترکمنستان به افغانستان برگشتند

سربازان و آواره‌گان جنگ بادغیس از ترکمنستان به افغانستان برگشتند

٤ ساعت روزنامه هشت صبح روزنامه هشت صبح

وزارت دفاع ملی اعلام کرده است که سربازان افغان و آواره‌گان جنگ بادغیس از ترکمنستان به افغانستان برگشته‌اند. این سربازان چهار روز پیش در پی تشدید درگیری‌ها در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس، به خاک ترکمنستان پناه برده بودند. وزارت دفاع ملی شمار این سربازان را ۵۸ تن اعلام کرده است. این وزارت هم‌چنان گفته است که همراه با این سربازان، شماری از ساکنان ولسوالی بالامرغاب، به شمول زنان و کودکان، نیز به خاک ترکمنستان آواره شده بودند. وزارت دفاع ملی شمار این آواره‌گان را مشخص نکرده است. این وزارت گفته است که همراه با این سربازان پولیس سرحدی، آواره‌گان جنگ بالامرغاب نیز به خانه‌های‌شان برگشته‌اند. این سربازان و آواره‌گان افغان روز دوشنبه ۲۷ حوت از طریق بندر تورغندی در هرات وارد خاک افغانستان شده‌اند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی: نتایج باقی‌مانده تا ۲۰ روز دیگر اعلام می‌شود

کمیسیون شکایات انتخاباتی: نتایج باقی‌مانده تا ۲۰ روز دیگر اعلام می‌شود

٤ ساعت روزنامه هشت صبح روزنامه هشت صبح

مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند که کار روی نهایی‌سازی آرای ولایت‌های کندز، تخار، ننگرهار و پکتیکا به شدت ادامه دارد و احتمال می‌رود که روند نهایی‌سازی آرای هشت ولایت دیگر به استثنای کابل و به شمول حوزه رأی‌دهی کوچی‌ها تا ۲۰ روز دیگر نهایی شود.

گفت‌وگوهای صلح دوحه  و آینده مبهم افغانستان

گفت‌وگوهای صلح دوحه و آینده مبهم افغانستان

٤ ساعت روزنامه هشت صبح روزنامه هشت صبح

جنگ و صلح به عنوان پدیده‌‌های اجتماعی، لازم و ملزوم هم‌اند و یکی بدون دیگری تعریف شده نمی‌تواند. مثلاً وقتی در تعریف وارونه‌ی صلح گفته می‌شود: «حالت صلح، حالت ملتی است که در جنگ نیست» نشان می‌دهد که «صلح» در پی ستیز و جنگ‌های ویرانگر به وجود می‌آید. حتا جنگ نسبت به صلح جذبه‌ی بیشتر داشته و توجه مردم را به خود جلب می‌‌کند و در همه جا باعث ایجاد «نهضت‌های فکری» می‌شود. جنگ هیجان‌های عاطفی را قطب‌بندی و مردم را وادار می‌سازد تا از این یا آن طرف مخاصمه، پشتیبانی و حمایت کنند. در شعر و ادبیات که اوصاف ارتش و قهرمانان جنگ ستوده می‌شود، نیز جایگاه جنگ نسبت به صلح برجسته‌تر است.

نگرانی‌های به‌جا، دیپلماسی نابه‌جا‌

نگرانی‌های به‌جا، دیپلماسی نابه‌جا‌

٤ ساعت روزنامه هشت صبح روزنامه هشت صبح

حمله‌های لفظی حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان علیه زلمی خلیل‌زاد، فرستادهی صلح امریکا، نه ‌تنها غیردیپلماتیک بود، بل برخلاف هدفی بود که آقای محب برای به ‌دست آوردن آن‌ به امریکا سفر کرده بود. مشاور امنیت ملی ظاهراً رفته بود تا مقامات عالی‌رتبه امریکا را قانع سازد که رویکرد این کشور برای ختم جنگ و آوردن صلح در افغانستان نادرست است، زیرا طالبان را بیشتر از پیش قوی و سرکش خواهد ساخت و برعکس دولت افغانستان را به انزوا خواهد کشید و سرانجام منجر به صلحی مطلوب نخواهد شد.

Baztab News is a web based service to Aggregate news articles

افغانستان؛ داستان مردم، صلح و سیاست

افغانستان؛ داستان مردم، صلح و سیاست

٤ ساعت روزنامه هشت صبح روزنامه هشت صبح

تاریخ سیاسی افغانستان، به خصوص در قرن بیست و دو دهه اخیر قرن ۲۱، شاهد کشمکش‌ها و زد‌و‌بندهای سیاسی میان گروه‌های مختلف بوده است. هم‌زمان، عملکرد و رفتارهای سیاسیون و رهبران حکومت‌ها نشان می‌دهد که یک بخش مهم از کار آن‌ها نه تنها آسیب زدن به یک‌دیگر، بلکه آسیب‌رسانی به جامعه و گاهی هم به قشر خاص، می‌باشد. این قشر خاص می‌تواند تعریف جنسیتی، قومی، دینی ویا هم فرهنگی داشته باشد.

غنی جای پای کرزی  قدم می‌گذارد

غنی جای پای کرزی قدم می‌گذارد

٤ ساعت روزنامه هشت صبح روزنامه هشت صبح

شماری در کابل به این نظر بودند که حمله‌ی لفظی حمدالله محب، مشاور امنیت ملی ارگ بر داکتر زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای پایان جنگ افغانستان، انگیزه‌ی شخصی دارد و بلندپایه‌گان حکومت در پشت آن نیستند‌، اما حضور مشاور امنیت ملی ارگ در کنار محمداشرف‌ غنی در سفر امارات نشان می‌دهد که هیچ خبری از برکناری آقای محب نیست. محمداشرف ‌غنی قصد ندارد که آقای محب را برکنار یا حداقل مواخذه کند. این رفتار آقای غنی نشان‌دهنده‌ی آن است که ایشان به نحوی پشت اظهارات آقای محب قرار دارد. حمدالله محب هم تاکنون اظهاراتش را در مورد زلمی خلیل‌زاد پس نگرفته است. محب به گونه‌ای در مورد خلیل‌زاد سخن می‌گوید که مشاور امنیت ملی زمان حامد کرزی در مورد ریچارد هالبروک می‌گفت. داکتر دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی ارگ در زمان حامد کرزی، در کتاب خاطراتش هالبروک را دیپلماتی متفرعن و گستاخ توصیف می‌کند که با نگاه کلونالیستی به موضوع افغانستان می‌دید و قصد داشت حامد کرزی را با استفاده از روش‌های غیر ‌قانونی از اریکه‌ی قدرت به زیر بکشد.

سال آینده، سال سرنوشت‌ساز

سال آینده، سال سرنوشت‌ساز

١ روز روزنامه هشت صبح روزنامه هشت صبح

صلح در میدان جنگ رقم می‌خورد، نه در پشت میز مذاکره و گفت‌وگو. میز مذاکره و گفت‌وگو شاید تسهیل‌کننده روند صلح باشد، ولی صلح زمانی معنا پیدا می‌کند که طرف‌های درگیر توانسته باشند یک‌دیگر را راضی کنند که برای ختم جنگ به گفت‌وگو بپردازند. امروز اگر طالبان با امریکایی‌ها در حال گفت‌وگو و مذاکره هستند، این گفت‌وگو و مذاکره ماحصل ۱۸ سال جنگی است که میدان‌های افغانستان شاهد آن بوده است. در این ۱۸ سال افغانستان روزهای سخت و دشوار زیادی را پشت سر گذشته است، اما در عین حال دست‌آوردهای چشم‌گیر و غیرقابل انکاری نیز داشته است.

هند، در موقف حمایت  از حکومت

هند، در موقف حمایت از حکومت

١ روز روزنامه هشت صبح روزنامه هشت صبح

پس از اظهارات عمران‌خان در باره‌ی تشکیل یک حکومت جدید در افغانستان و پایان جنگ، شماری از دیپلمات‌های بازنشسته‌ی هندی از جمله یکی از سفیران پیشین هند در کابل نوشتند که دهلی نو به زلمی‌ خلیل‌زاد نماینده‌ی ویژه‌ی ایالات متحده در مورد پایان جنگ افغانستان بسیار به صراحت گفته است که هند نمی‌خواهد با کاهش نیروهای امریکایی یک حکومت موقت در افغانستان تشکیل شود. به نوشته‌ی برخی از دیپلمات‌های هندی، هند به آقای خلیل‌زاد گفته است که حکومت آینده‌ی افغانستان هم باید منتخب باشد و مشروعیت انتخاباتی داشته باشد. حکومت موقت/انتقالی مشروعیت انتخاباتی ندارد و در مواردی که یک کشور از جنگ به آرامش یا از دیکتاتوری به دموکراسی گذار می‌کند، حکومت‌ انتقالی روی کار می‌آید.

اندوه، آیینه تمام‌نمای هنر افغانستان

اندوه، آیینه تمام‌نمای هنر افغانستان

١ روز روزنامه هشت صبح روزنامه هشت صبح

آیا تا‌ کنون شده است که با دیدن یک اثر هنری اندوهگین شوید؟ آیا هیچ تابلوی نقاشی‌ای در شما حس همدردی و غم را برانگیخته است؟ یا حتا شده است که از هم‌نشینی رنگ سرخ و زرد در یک اثر هنری به وجد بیایید؟ اگر این‌بار به گالری یا موزیم رفتید، احساسی که با دیدن آثار هنری به شما دست می‌دهد را به دقت انالیز کنید و ببینید تا چه اندازه آثار هنری توانسته‌اند در شما حس شادی یا غم بیافرینند؛ زیرا بر ‌اساس پژوهش‌های تازه، تأثیر روانی آثار هنری نه تنها روی انسان، بلکه روی حیوانات نیز قابل مشاهده است. اما قطعاً برای هر یک از ما اتفاق افتاده است که با دیدن عکسی یا تصویری در قالب هنری حتا اشک ریخته باشیم. با این حال احتمالاً کمتر برای‌مان پیش آمده است که در برابر یک تابلوی نقاشی با صدای بلند بخندیم!

کشورهای عرب افغانستان را از رقابت‌های‌شان دور نگهدارند

کشورهای عرب افغانستان را از رقابت‌های‌شان دور نگهدارند

١ روز روزنامه هشت صبح روزنامه هشت صبح

رییس جمهور غنی دیروز با جمعی از بلندپایه‌گان دولتی به ابوظبی پایتخت امارات متحده‌ی عرب رفت تا با سران خاندان حاکم بر امارت روی روابط دو جانبه گفت‌وگو کند. در این سفر دو کشور چند سند همکاری دوجانبه نیز امضا می‌کنند. واقعیت این است که پس از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی روابط کابل با برخی از کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس از جمله عربستان و امارات بهتر شده است. وقتی که نماینده‌گان ایالات متحده در ابوظبی با نماینده‌گان طالبان دیدار می‌کردند، دولت‌های امارات و عربستان به طالبان فشار آوردند، ‌تا با حکومت افغانستان نیز گفت‌وگو کنند. این دو کشور حتا می‌خواستند که نماینده‌گان دولت افغانستان در مذاکره‌ی امریکا و طالبان حضور داشته باشند. اما به دلیل رقابت‌هایی که بین کشورهای عرب‌زبان وجود دارد، طالبان صاحب حاشیه‌ی امن شدند و از گفت‌وگو با حکومت افغانستان امتناع کردند.

شورای عالی صلح: هیأت ملی مذاکره‌کننده هرچه زودتر ساخته شود

شورای عالی صلح: هیأت ملی مذاکره‌کننده هرچه زودتر ساخته شود

١ روز روزنامه هشت صبح روزنامه هشت صبح

مسوولان شورای عالی صلح،‌ ششمین دور دیدار نماینده‌گان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان را مرحله سرنوشت‌ساز برای آغاز گفت‌وگوهای مستقیم حکومت با گروه طالبان می‌دانند و می‌گویند،‌ حکومت باید هرچه زودتر تشکیل هیأت ملی و همه‌شمول مذاکره‌کننده با این گروه را نهایی سازد. زیرا مسوولان این شورا می‌گویند، در این دور گفت‌وگوها احتمال زیاد می‌رود که نماینده ویژه امریکا برای صلح بتواند طالبان را برای مذاکره مستقیم با حکومت حاضر کند.

تقویم انتخابات تا دو روز دیگر  اصلاح و نهایی می‌شود

تقویم انتخابات تا دو روز دیگر اصلاح و نهایی می‌شود

١ روز روزنامه هشت صبح روزنامه هشت صبح

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که تقویم انتخابات، تا دو روز دیگر اصلاح و نهایی می‌شود.مولانا محمد عبدالله، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات، روز یک‌شنبه، ۲۶ حوت در یک نشست خبری گفت که این کمیسیون روی طرح تمدید تقویم انتخاباتی کار می‌کند و مشورت‌ها در مورد مدت زمانی این تمدید با نهادهای مدنی مرتبط به انتخابات، احزاب سیاسی و کشورهای حمایت‌کننده جریان دارد. آقای عبدالله افزود که تا دو روز دیگر کمیسیون مستقل انتخابات تقویم انتخاباتی را اصلاح و نهایی می‌کند.

بامدادی دیگر، «زنگی» دیگر و کتابی دیگر

١ روز روزنامه هشت صبح روزنامه هشت صبح

آفتاب که طلوع می‌کند، انگار پرده‌ای از صورت ننگرهار برداشته و زیبایی‌ای تحسین‌برانگیز رو به آسمان چهره می‌گشاید. کودکان ننگرهاری، همان‌گونه که صبح‌هنگام به آواز پرنده‌گان دور و بر و نسیم ملایم دهکده گوش می‌دهند، متنظر نواختن زنگ دیگری هستند. زنگی که آن‌ها را با دنیاهای دیگر آشنا می‌سازد، صدایی که باعث می‌شود آن‌ها تا دوردست‌های جهان بروند و به ننگرهار برگردند.