بازتاب نیوز

واکنش ها به لویه جرگه؛ طالبان: یک هفته پس از آزادی زندانیان، مذاکرات را آغاز می‌کنیم

٩ ساعت بی بی سی بی بی سی

گروه طالبان در واکنش موافقت اعضای لویه جرگه مشورتی صلح به خاطر رهایی ۴۰۰ زندانی این گروه از زندان‌های دولت افغانستان گفته‌است که آماده‌اند یک هفته پس از آزادی این افراد، مذاکرات بین‌الافغانی را در مرحله نخست در دوحه قطر آغاز کنند.

'رهگذر نیمه‌شب'؛ مستند سفر خانواده افغان در راه اروپا با تلفن همراه

١٢ ساعت بی بی سی بی بی سی

مستند "رهگذر نیمه شب" روایت عینی یک فیلمساز افغانستان از مهاجرت خودش، همسر و دو کودک شان از افغانستان به اروپا است. سفری که ۵۹۴ روز طول کشیده و از مسیرایران، ترکیه، یونان، بلغاریا، صربستان و مجارستان عبور کرده اند. این مستند با سه موبایل دستی که خانواده با خود به همراه داشته تصویربرداری شده است.

حمله با خودرو بمب‌گذاری‌شده در غزنی؛ دست‌کم هفت کشته و ۱۶ زخمی

١٧ ساعت بی بی سی بی بی سی

وزارت داخله/کشور افغانستان می‌گوید که در نتیجه انفجار خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی واحد وزارت داخله افغانستان می‌گوید که در نتیجه انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در نزدیک یک واحد نظامی محافظت عامه در شهر غزنی، دست‌کم هفت نفر کشته و ۱۶ نفر زخمی شدند. مسئولیت حمله را تاکنون هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

لویه‌جرگه مشورتی صلح افغانستان با آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان موافقت کرد

١٨ ساعت بی بی سی بی بی سی

لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان با رهایی ۴۰۰ عضو گروه طالبان موافقت کرد. اعضای این نشست گفته‌اند که این کار را "به مقصد رفع موانع جهت آغاز مذاکرات صلح، قطع خونریزی و رعایت مصلحت و خیرعام" انجام داده‌اند.

آمریکا نیروهایش در افغانستان را به کمتر از پنج هزار نفر کاهش خواهد داد

١٩ ساعت بی بی سی بی بی سی

مایک اسپر، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده که این کشور شمار نیروهایش را تا پایان نوامبر امسال به کمتر از پنج هزار نفر در افغانستان کاهش خواهد داد. اکنون هشت هزار و ۶۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارند. خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بخشی از توافق نامه صلح طالبان و آمریکا است.

لویه جرگه؛ 'افغانستان درآستانه یک تصمیم مهم است'

١ روز بی بی سی بی بی سی

در این مطلب که برای صفحه ناظران فرستاده شده، نویسنده که مشاور رئیس جمهور افغانستان است معتقد است که "روند جنگ و صلح افغانستان پس از امضای توافق طالبان و آمریکا مسیری دیگری در پیش گرفت." و در باره ضرورت تدوین جرگه در این برهه زمانی می‌گوید: "برخی موانع جدی وجود دارد که ضرورت به تصمیم و خرد جمعی افغان‌ها دارد."

اعضای لویه‌جرگه با آزادی ۴۰۰ زندانی 'خطرناک' طالبان موافقت کردند؛ نتیجه نهایی فردا اعلام می‌شود

١ روز بی بی سی بی بی سی

دومین روز لویه‌جرگه مشورتی برای تصمیم در مورد آزادی زندانیان گروه طالبان امروز با ارائه گزارش‌های ۵۰ کمیته کاری پایان یافت. قرار است نتیجه نهایی این جرگه فردا به گونه رسمی اعلام شود. در نشست امروز جرگه ۵۰ کمیته‌ کاری گزارش‌های‌ خود را ارایه و با آزادی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان موافقت کردند.

لویه جرگه مشورتی: نمایش دیرهنگام قدرت غنی؟

١ روز بی بی سی بی بی سی

در این مطلب که برای صفحه ناظران فرستاده شده، نویسنده برگزاری این لویه جرگه مشورتی را "صرفا مانوری برای ابراز وجود" اشرف غنی، رئیس جمهوری و یادآوری مشروعیتش به شرکای بین‌المللی و طالبان می‌داند اما معتقد است که "به شدت اندک و دیرهنگام است."

جنجال در دومین روز لویه‌جرگه بر سر حمله فیزیکی به بلقیس روشن

١ روز بی بی سی بی بی سی

در پی حمایت عضو یکی از کمیته‌های کاری لویه‌جرگه مشورتی و درخواست او برای عذرخواهی عاملین برخورد فیزیکی به بلقیس روشن، نماینده مردم فراه در مجلس در دومین روز لویه‌جرگه مشورتی جنجال به پا شد. این اظهارات خانم وردک با واکنش شماری از حاضران در لویه‌جرگه مواجه شد و برای دقایقی سر وصداهایی را در مجلس بر پا کرد.

طالبان ۲۲ سال پیش با شهروندان مزار شریف و دیپلمات‌های ایرانی چه کردند؟

١٧ اسد ١٣٩٩ بی بی سی بی بی سی

هفدهم اسد/مرداد ۱۳۷۷ مردم شهر مزار شریف انتظار ورود طالبان را نداشتند. حوالی ظهر بود که ناگهان جنگجویان این گروه وارد فرودگاه شهر مزار شریف شدند و برای دومین بار این شهر را تصرف کردند. نهادهای حقوق بشر طالبان را متهم به "کشتار" بی‌سابقه غیرنظامیان کرده است. گفته می‌شود نیروهای طالبان با ورود به کنسولگری ایران در مزارشریف ۸ دیپلمات و خبرنگار ایرانی را تیرباران کردند. در ۲۲امین سالگرد این واقعه خاطرات شاهدان و گزارش‌های نهادهای مستقل در این گزارش مرور شده است.

نماینده معترض پارلمان در لویه جرگه مورد خشونت قرار گرفت

١٧ اسد ١٣٩٩ بی بی سی بی بی سی

بلقیس روشن، نماینده مجلس و فردی که در جریان سخنرانی رئیس جمهوری با صدای بلند اعتراض کرد، از سوی یکی از کارمندان امنیتی زن مورد خشونت قرار گرفت و به زمین پرت شد. مسئولان برگزاری لویه جرگه به بی‌بی‌سی گفتند که از خانم ‌روشن معذرت‌خواهی کرده اند و او را دعوت کردند که به جرگه برگردد.

در صورت تایید رهایی زندانیان طالبان از سوی لویه جرگه، گفتگوهای بین‌الافغانی تا 'سه روز' دیگر شروع می‌شود

١٧ اسد ١٣٩٩ بی بی سی بی بی سی

لویه جرگه مشورتی به منظور بحث روی رهایی زندانیان گروه طالبان روز جمعه ۱۷ اسد/مرداد در کابل برگزار شد. محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در این جرگه گفت که گروه طالبان متعهد شده است که در صورت رهایی زندانیان این گروه، تا سه روز دیگر مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنند. در این جرگه ۳۲۰۰ تن از جمله ۷۰۰ زن، از سراسر افغانستان شرکت دارند. ریاست لویه جرگه را عبدالله عبدالله، رئیس عالی شورای مصالحه به عهده دارد. این جرگه برای دو روز روی آزادی زندانیان گروه طالبان بحث خواهد کرد. آمریکا از برگزاری لویه جرگه حمایت کرده و گروه طالبان آن را تخریب روند صلح افغانستان عنوان کرده اند.

آلبوم عکس؛ لویه جرگه مشورتی برای رهایی زندانیان طالبان

١٧ اسد ١٣٩٩ بی بی سی بی بی سی

لویه جرگه مشورتی به منظور بحث روی رهایی زندانیان گروه طالبان روز جمعه ۱۷ اسد/مرداد در کابل برگزار شد. اعضای جرگه در ظرف دو روز باید روی رهایی زندانیان تصمیم بگیرد. در این جرگه ۳۲۰۰ تن از جمله ۷۰۰ زن، از سراسر افغانستان شرکت دارند. ریاست لویه جرگه را عبدالله عبدالله، رئیس عالی شورای مصالحه به عهده دارد. این جرگه برای دو روز روی آزادی زندانیان گروه طالبان بحث خواهد کرد. آمریکا از برگزاری لویه جرگه حمایت کرده و گروه طالبان آن را تخریب روند صلح افغانستان عنوان کرده اند.