بازتاب نیوز

چرا طالبان طرح آتش‌بس سه‌ماهه را رد کرد؟

چرا طالبان طرح آتش‌بس سه‌ماهه را رد کرد؟

٦ دقیقه صدای افغان - آوا صدای افغان - آوا

امریکا و ارگ ریاست جمهوری، در نظر داشتند با تحمیل طرح آتش بس سه ماهه بر گروه طالبان، این گروه را وادار کنند تا در صورت برگزار شدن انتخابات پارلمانی، امنیت این روند، از سوی طالبان با چالشی جدی و بازدارنده، مواجه نشود. اما طالبان می دانند که یکی از عرصه هایی که می توانند در آن، نمایش قدرت بدهند، امنیت انتخابات پارلمانی است. این گروه اگر بتواند انتخابات را در چندین ولایت، مختل کند، امتیازهای بزرگتری از امریکا در مذاکرات صلح خواهد گرفت. از سوی دیگر، طالبان نمی خواهند بدون دست یافتن به چارچوبی برای «صلح» و توافق با امریکا، با پذیرش آتش بس سه ماهه، به دولتی که هنوز حاضر نیستند آن را به رسمیت بشناسند، امتیاز بدهند.

افغانستان عملاً مستعمره نوین کشورهای غربی است  و استقلال نسبی هم ندارد

افغانستان عملاً مستعمره نوین کشورهای غربی است و استقلال نسبی هم ندارد

١ ساعت صدای افغان - آوا صدای افغان - آوا

استاد دانشگاه در گفتمان علمی پژوهشی مرکز تبیان گفت: هرچند هم‌اکنون هیچ کشوری به صورت مطلق ادعای استقلالیت نمی‌تواند؛ اما نظر به وابستگی‌های افغانستان، ما حتی استقلال نسبی هم نداریم.

جلوگیری از ورود طالبان به  شهرها و ولسوالی هرات در هنگام آتش بس

جلوگیری از ورود طالبان به شهرها و ولسوالی هرات در هنگام آتش بس

٢ ساعت صدای افغان - آوا صدای افغان - آوا

همزمان با اعلام آتش بس مشروط از سوی رییس جمهور کشور، شورای نظامی ولایت هرات گفت: از ورود طالبان و سایر گروه های مخالف دولت در روز های آتش بس به صورت جمعی با اسلحه و بیرق به شهرها، ولسوالی ها و سایر نقاط تحت کنترول دولت جلوگیری خواهد شد.

در برابر گشت‌زنی مستکبرانه تروریست‌ها در شهرها می‌ایستیم

در برابر گشت‌زنی مستکبرانه تروریست‌ها در شهرها می‌ایستیم

٤ ساعت صدای افغان - آوا صدای افغان - آوا

روند سبز افغانستان (رسا) با راه‌اندازی یک راه‌پیمایی اعتراضی در کابل، مخالفت شدید خود با طرح آتش‌بس با طالبان را اعلام و تأکید کرده است که در برابر گشت‌زنی مستکبرانه تروریست‌ها در شهر خواهد ایستاد.

فراخوان گوترش برای حمایت از قربانیان تروریسم در جهان

فراخوان گوترش برای حمایت از قربانیان تروریسم در جهان

٥ ساعت صدای افغان - آوا صدای افغان - آوا

دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت گرامی داشت نخستین روز بین المللی یادبود و احترام به قربانیان، تروریسم، ۲۱ اوت ۲۰۱۸ برابر با ۳۰ اسد خواستار حمایت از قربانیان تروریسم و خانواده‌های ایشان بر اساس ارتقای حفاظت و احترام به حقوق بشرآنان شد.